Így változott a gyed-gyes mellett dolgozó magyar anyák száma
A KSH adatai szerint 2024 harmadik negyedévében munka mellett átlagosan 31,5 ezren részesültek gyed-gyes juttatásban Magyarországon, mely három év alatt 14%-os növekedést jelent. Nemzetközi szinten, az OECD átlagában az édesanyák 45%-a volt aktív munkavállaló és dolgozott 2021-ben, miközben legalább egy 0-2 év közti gyermeket nevelt, míg Magyarországon az OECD adatai szerint az édesanyák 16,3%-a dolgozott aktívan 2021-ben - olvasható az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány hírlevelében.

A társadalmak idősödével, a munkaerőhiány erősödésével egyre fontosabbá válik a munkáltatók részéről, hogy az édesanyák visszatérjenek dolgozni akár otthonról is, ahol megoldható. Mindeközben – szintén az idősödő társadalom miatt – a gyermekek születése és a gyermeknevelés a társadalom és a gazdaság sarokkövét adja - olvasható Erdélyi Dóra, az Oeconomus senior elemzőjének írásában. A szakértő fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy az édesanya visszatérése a munkába – akár rövidebb munkaidőben és/vagy otthonról – mindig egyéni és/vagy családi szinten hozott döntés kell, hogy legyen. Az édesanyák és családok részéről több szempont is mérlegre kerülhet a munkavállalási kérdések eldöntésekor: anyagi, lelki, családi vagy akár egészségi kérdések, melyek alapján saját egyéni körben, családi szinten hoznak döntést a munkába állásról.
Magyarországon legkorábban a csed folyósításának lejártát követően (a gyermek születését követő 169. naptól) lehet keresőtevékenységet folytatni anélkül, hogy le kellene mondani az ellátásokról, vagyis az édesanya idő- és jövedelemkorlát nélkül vállalhat munkát gyed, gyes és gyet mellett (utóbbi esetben lehetnek megkötések).
Nemzetközi szinten, az OECD átlagában az édesanyák 45%-a volt aktív munkavállaló és dolgozott 2021-ben,
miközben legalább egy 0-2 év közti gyermeket nevelt, továbbá 9%-uk a vizsgált évben szülési szabadságon volt (miközben állományban is volt), valamint 9,5%-uk szülői szabadságát töltötte (miközben szintén volt foglalkoztatotti státusza).
Magyarországon az OECD adatai szerint az édesanyák 16,3%-a dolgozott aktívan 2021-ben.
A vizsgált 32 ország közül Hollandiában (74%) és Portugáliában (68%) dolgoztak legnagyobb arányban az édesanyák 0-2 év közti gyermekük nevelése közben (mindkét országban igen rövid a fizetett szülési szabadság, rendre 16 hét és 6 hét).
Legkisebb arányban Csehországban (11,1%) és Szlovákiában (9,1%) dolgoztak az édesanyák (0-2 év közti gyermek mellől), majd Magyarországon, ahol az OECD adatai szerint 0-2 év közötti gyermekek nevelése mellett az anyukák 16,3%-a dolgozott aktívan 2021-ben. Emögött az is állhat, hogy Szlovákiában és hazánkban a leghosszabb világszinten a fizetett szülési, ill. szülői szabadság összességében a gyermekek születését követően.
Erdélyi Dóra, Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány
kép: freepik
Mire vágynak a dolgozó anyák?
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
2024 negyedik negyedévében átlagosan 4,3 százalékkal haladta meg a munkaerőköltség az Európai Unióban az egy évvel korábbi szintet, a növekedés... Teljes cikk
A céges telefonok magáncélú használata nem csupán kényelmet, de adózási kötelezettségeket is von maga után. A személyi jövedelemadó törvény... Teljes cikk
A kisvállalkozók számára kedvező változások lépnek életbe 2025. január 1-jétől az alanyi adómentesség terén, mivel az értékhatár 12 millió... Teljes cikk
- Sztrájkot helyeztek kilátásba a budapesti repülőtéri dolgozók 1 hónapja
- Munka mellett is igénybe vehető lesz a CSED, de csökkentett összegben 1 hónapja
- Így fest a nők helyzete a munka világában 2025-ben 2 hónapja
- "250-300 ezer forintból lehetetlen megélni" - sztrájkra készülnek a közszolgálati dolgozók 2 hónapja
- Miért negyedakkora a nyugdíjemelés, mint a nyugdíjasokat érintő infláció? 2 hónapja
- Az egészségügyi dolgozók a piaci ár töredékéért bérelhetnek itt lakást 2 hónapja
- Figyelmeztető sztrájk kezdődik a müncheni repülőtéren 2 hónapja
- Czomba Sándor kiemelte: a nyugdíjas korúak körében fokozódik a munkavállalási kedv 4 hónapja
- Jelentős további béremelések várhatóak a vízügyi dolgozóknál 4 hónapja
- Nők 40 nyugdíj: ez várható 2025-ben 4 hónapja
- A gyermekvédelmi dolgozók harmada távozott az állásából idén 5 hónapja