Komoly gondok a szakképzésben
Továbbra is kevesen jelentkeznek hiányszakmákra, nem segített az ösztöndíjrendszer, jelentős a lemorzsolódás, elöregednek a szakmát tanító pedagógusok - írja a Népszava.

A lemorzsolódást elkerülő programokban egyre kevesebb diák és iskola vesz részt, a Hídprogramokra jelentkező fiatalok száma is kevés. A Híd II. programban csak a képzést megkezdők 10-30 százaléka szerez részszakképesítést.
"Legutóbb tizenegy éve volt olyan magas a korai iskolaelhagyás aránya Magyarországon, mint 2016-ban" - írják a jelentésben.
Magyarország egyre messzebb kerül a kitűzött céltól, azaz hogy 2020-ra 10 százalékra csökkenjen az iskolaelhagyók száma, eközben EU-tagországokban az arány folyamatosan javul.
A szakgimnáziumokból lemorzsolódottak aránya meghaladja a 15 százalékot, a szakközépiskolákban 25 százalék az arány. A jelentés szerint "A teljes 15 éves korosztály mintegy 25 százaléka alapvető számolási és szövegértési problémákkal küzd, gyakorlatilag funkcionális analfabétának tekinthetőek, így a szakmai készségeik megfelelő fejlesztése sem lehetséges".
További probléma a tanárhiány, és a szakma elöregedése is. A jelentésből kiderül, hogy a középfokú oktatásban teljes és részmunkaidőben foglalkoztatott pedagógusok száma a 2016/2017. tanévben 306-tal kevesebb, mint egy évvel korábban.
Népszava