Megjelent: 2 éve

Lehet-e a cafeteriakeretből egy családtag számára egészségbiztosítást kérni?

Ön tudja, hogy kérhet-e egészségbiztosítást egy családtagja számára a cafeteriakeretből és ha igen, akkor milyen feltételekkel - erről ír az adózóna.

images

A lapot egy cég kereste fel, akik szeretnének cafeteriaként egészségbiztosítást ajánlani dogozóiknak. Ám nem tudták, hogy ez kiterjeszthető-e a munkavállaló családjára is és adómentes-e?
Az adózóna által megkeresettszakértő szerint ha a cég akár a dolgozó, akár annak családtagja, mint biztosított javára biztosítóintézettel kötött szerződés szerint olyan egészségbiztosítást fizet, amely szerződés alapján


  • a biztosítás a szja-törvény 3. paragrafusának 91. pontja szerint kockázatinak minősül, azaz többek között teljesül, hogy a biztosítási esemény bekövetkezése nélkül vagyoni érték kivonására nincs lehetőség (így különösen nincs lejárati szolgáltatása és visszavásárlási értéke);
  • a biztosító a biztosított megbetegedése esetén a szerződésben meghatározott szolgáltatások teljesítésére vagy a szerződésben meghatározott, biztosítási eseménnyel összefüggő egészségügyi szolgáltatások miatt felmerült költségek egészségügyi szolgáltató számára történő megtérítésére vállal kötelezettséget [szja-törvény 3. § 94. pont],


akkor annak egy hónapra nézve a minimálbér 30 százalékát meg nem haladóan fizetett díja (azonos szolgáltatási tartalommal rendelkező csoportos biztosítás esetében a fizetett díj egy biztosítottra jutó része) adómentes, függetlenül attól, hogy a munkáltató a szerződő vagy a díjfizető [szja-törvény 1. számú melléklet 6.3. pont].

De ha a biztosítás havi díja ennél magasabb, akkor az értékhatárt meghaladó rész, vagy ha egyéb ok miatt a biztosítás nem minősül kockázatinak, akkor a teljes összeg adóköteles. Ha a cég a szerződő, az adóköteles díj (díjrész) egyes meghatározott juttatásként kifizetői adózással visel közterheket [szja-törvény 70. § (1) bekezdés c) pont].

Ha a cég közvetlenül az egészségügyi szolgáltatónak fizeti a díjat, az egyes meghatározott juttatásnak minősülhet akkor [szja-törvény 70. § (1a) bekezdés b) pont],


  • ha a juttatásban részesülő magánszemély a céggel munkaviszonyban áll, e munkavállaló közeli hozzátartozója, szakképző iskolai tanuló, kötelező szakmai gyakorlaton lévő hallgató, duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján részt vevő hallgató,
  • továbbá, ha ezt a juttatást a cégnél valamennyi munkavállaló által megismerhető belső szabályzat rögzíti, és a juttatásra jogosultak körét a belső szabályzat nem egyénileg, hanem azonos feltételekkel és módon (a munkakör, a beosztás, a munkaviszonyban eltöltött idő, az életkor vagy más, a munkaköri feladattal kapcsolatos teljesítménytől nem függő) közös ismérv alapján határozza meg.


Ha a juttatás az előző feltételeknek nem felel meg, a szolgáltatás díja az érintett magánszemélynek a céggel fennálló jogviszonyából származó, ennek hiányában egyéb adóköteles jövedelme.

Mindkét esetben a leírtak attól függetlenül érvényesek, hogy a juttatás cafetéria kerete terhére vagy azon kívül történik.

adózóna
  • 2020.04.09Online workshopok és E-learning képzések április 9-től Válassza online workshopjainkat fix időben, vagy az e-learning alapú, rugalmas tanulási formát, amelyben bárhol és bármikor, önállóan, a saját időbeosztása szerint sajátíthatja el a tananyagot! Részletek Jegyek
  • 2020.06.127 Skills for Assertiveness_Egy napos nyelvi tréning A tréning nap 100%-ban gyakorlati feladatokra és a tapasztalati tanulásra épül. Egyedülálló alkalom, hogy az idegen nyelvi tudást felszínre hozzuk, gyakoroljuk, hasznos panel kifejezéseket rögzítsünk a folyékony és magabiztos megszólaláshoz. A júniusi tréningünkre első sorban a B1+/B2 szintű jelentkezőket várjuk. Részletek Jegyek
  • 2020.06.16Gyakorlatban startol az új Tbj 2020. július 1-jétől már a mindennapos munka során alkalmazni kell a bérszámfejtés, járulékmegállapítás és az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak megállapítása során is. Elméletben már sokat tudunk róla, de mi a helyzet a gyakorlati oldalon? Részletek Jegyek
Follow hrportal_hu on Twitter