Mi alapján választanának szakmát az általános iskolások?
A tanulók 68 százalékának olyan szakmát javasoltak a szüleik, amit szívesen űznek. Az iskolában jobban teljesítő tanulók nagyobb arányban választják a fehérgalléros munkaköröket és a művészeti területet.

A Pénzcentrum szemlézte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI) felmérését, ami a pályaválasztás előtt álló általános iskolások továbbtanulással és szakmaválasztással kapcsolatos terveit, céljait vizsgálta. A kérdőívet 9197 nyolcadik osztályos tanuló töltötte ki 2021-ben. Olyan általános iskolásokat kérdeztek, akik a 2021/2022. tanévben nyolcadik évfolyamon kezdték meg a tanulmányaikat. A válaszadók 95 százaléka már foglalkozott a továbbtanulás kérdésével, ami 3 százalékos javulást jelent az előző évben mérthez képest. Tízből kilencen ezúttal is a szüleikkel való beszélgetés által tájékozódtak, a válaszadók 58 százaléka osztályfőnöki órán, 54 százaléka barátokkal, ismerősökkel beszélgetett a továbbtanulásról, és továbbra is tízből hárman keresnek információt az interneten a pályáválasztással kapcsolatban.
A válaszadók 36 százaléka gimnáziumban szeretne továbbtanulni, ez 6 százalékos csökkenést jelent a 2020-as felméréshez képest. Százból ötvenen szakmát terveznek szerezni. 31 diák szakképző iskolában, 24 pedig technikumban/szakgimnáziumban tanulna tovább. A nyolcadikosok 9 százaléka még nem gondolkozott a továbbtanuláson (2020-ban ez azarány 12% volt). A diákok 31 százaléka felsőfokú végzettséget, diplomát, 6 százalékuk doktori végzettséget szeretne szerezni, 34 százalékuk szakmát és érettségit. A megkérdezettek 1 százaléka azt válaszolta, legfeljebb a 8 általánost szeretné befejezni, 10 százalékuk még nem tudja, hogy mi az a legmagasabb végzettség, amit szeretne elérn
A diákokat arról is megkérdezték, miben érzik magukat a legjobbnak. A legtöbben idegen nyelvek tanulásában, informatikában, csapatsportban, rajzolásban és festésben, valamint az emberi kapcsolatok kialakításában, kommunikációban tartják magukat a legtehetségesebbnek. Az informatika, a gasztronómia, a sportolás és a művészeti ágak a legnépszerűbb jövőbeli foglalkozások a diákok körében. Az eddigi évekhez hasonlóan a bútorkészítés, a fémekkel való foglalkozás és a növénytermesztés érdekli legkevésbé a tanulókat. Minden második diák fontosnak tartja a magas fizetést jövőbeli munkájával kapcsolatban, 45 százalékuk szerint fontos, hogy szeresség is a munkájukat. A tanulók 68 százalékának olyan szakmát javasoltak a szüleik, amit szívesen űznek, 45 százalékuknak pedig olyat, amivel jól tudnak majd keresni. A felmérés szerint minél magasabb a szülők iskolai végzettsége, annál nagyobb az esélye, hogy a szülők a gyerekre bízzák a szakmaválasztással kapcsolatos döntést.
Az iskolában jobban teljesítő, előnyösebb családi háttérrel bíró tanulók nagyobb arányban választják a fehérgalléros munkaköröket és a művészet, szórakoztatás területet. A kevésbé előnyös családi háttérrel rendelkező, az iskolában gyengébb eredményeket elérő diákok számára jóval vonzóbb a gép- és fémipar, illetve a szolgáltatás foglalkozási terület. Az építészet, tervezés, faipar, illetve a szolgáltatát területét a legkevésbé, valamint a leginkább jó kulturális családi háttérrel rendelkező diákok tartják vonzónak. A mezőgazdasági terület leginkább a lányoknál és a diplomás szülők gyermekeinél merült fel, mint lehetséges válsztandó szakterület.
A felmérés összegzése szerint a szülők kulturális tőkéje, tapasztalatai és tanácsai jelentősen befolyásolják a fiatalok továbbtanulásra, szakmaválasztásra vonatkozó döntéseit.
Pénzcentrum
fotó: unsplash
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Így csökkenhet a lemorzsolódás? - egyetemisták segítik a kistelepülésen élők pályaválasztását 2 hónapja
- Érettségi után hogyan tovább? – ismerd meg a vagyonőr szakmát közelebbről 2 hónapja
- Az igénylők közül ennyien kapták meg eddig a munkáshitelt 2 hónapja
- Orbán Viktor szerint milliószám jönnek majd az ukrán munkások 2 hónapja
- Pályaválasztástól a karrierváltásig - Útkeresés generációkon át 3 hónapja
- Mennyit keresnek a taxisok? 3 hónapja
- Belőlem orvost vertek! 3 hónapja
- Ezek a munkavállalás fő kritériumai a lengyel fiatalok számára 3 hónapja
- Új szakmákkal bővülhet a Szakmajegyzék 4 hónapja
- Elutasítások, bérszakadék, agyelszívás – ezzel küzd a reklámszakma 5 hónapja
- Felértékelődnek a kétkezi szakmák? - mutatjuk mennyit keres egy karbantartó 5 hónapja