Ne a jövőnkkel fizessünk…
A hazai lakosság a koronavírus okozta bizonytalanságot megelőzően már jó úton járt a nyugdíjcélú öngondoskodás terén. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségnek (ÖPOSZ) eredményei alapján az egyéni befizetések összege a tavalyi év során átlépte a 72 milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy 2019 végére alig hat év alatt megduplázódott a tagi befizetések összege.
1. Tartsuk szem előtt a célunkat
Az OTP Öngondoskodási Indexe/az ÖPOSZ kutatása szerint a magyarok harmada kifejezetten a váratlan helyzetek miatt kezd el takarékoskodni. Így természetes, hogy a mostanihoz hasonló helyzetben sokan szeretnének hozzáférni félretett pénzeikhez. Ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítások célja nem az, hogy a váratlan helyzetben megoldást jelentsenek. Ehelyett egy olyan öngondoskodási formát jelentenek, amivel a nyugdíjaskori anyagi biztonságukért tehetnek a tagok. Ennek megfelelően a legnagyobb, és ami a mostani körülmények mellett fontos szempont, legbiztosabb hasznot is akkor realizálhatják, ha több éven keresztül a Pénztár szakértőire bízzák megtakarításaikat. Fontos figyelembe venni, hogy amennyiben egy pénztártag a 10 éves várakozási idő leteltét követően, azonban a nyugdíjkorhatár elérését megelőzően szeretne kifizetést kérni, akkor a hozamrész adómentesen felvehető, azonban a tőkerész SZJA és SZOCHO köteles.
2. Türelem hozamot terem
A gazdaságban és a tőkepiacokon sajnos elkerülhetetlenek az időszakos válságok, ezek rövid távú hatásai azonban megfelelően hosszú befektetési időtávon jelentősen mérséklődnek. A magasabb kockázatú eszközök - jellemzően részvények - árfolyamai válságok idején nagyobb mértékben esnek, mint az alacsonyabb kockázatú kötvények és pénzpiaci eszközök árfolyamai, viszont hosszabb, 5-10 éves időtávokon általában felülteljesítik az alacsonyabb kockázatú eszközöket az átmeneti visszaesések ellenére is. Éppen ezért érdemes a nehezebb időszakokban türelmesnek lenni. A hosszú távú hozamokat az MNB honlapján könnyen visszakövethetik a tagok.
Nagy Csaba, az ÖPOSZ elnöke, és az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója bízik a tagok bizalmában: „A koronavírus teremtette helyzet sok szempontból példátlan a generációnk számára. Ilyenkor emberi reakció az aggodalom. Ugyanakkor a hazai nyugdíjpénztárak történetében több, a mostanihoz hasonló időszak elfordult már. A hosszú távú hozamok pedig igazolják, hogy jól döntöttek, akik ilyenkor is kitartottak a nyugdíjpénztári befektetéseik mellett. Meggyőződésem, hogy az utóbbi években folyamatosan gyarapodó számú pénztártag most is jól dönt majd”
3.Szerződésbontás helyett alacsonyabb összegű tagdíj fizetése
A nyugdíjpénztári befektetések konstrukciója alapján, aki olyan pénzügyi nehézségek elé néz, hogy nem tudja fizetni nyugdíjcélú megtakarítását, nem kell feltétlenül meg is szüntetnie azt. Az OTP Nyugdíjpénztár tagjainak lehetőségük van átmenetileg alacsonyabb tagdíjat fizetni. Minimális havi tagdíj 5.000 Ft.
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Elhúzódhat a nyugdíj megállapítása, miközben az ellátásra való jogosultság már fennáll. Ilyenkor nyugdíjelőleg járhat, amelyről sok érintett... Teljes cikk
Dr. Farkas András nyugdíjszakértő a Nők40 igénylése kapcsán készített elemzést. Teljes cikk
Erősödtek a hazai dolgozók körében a nyugdíjban töltött évekkel kapcsolatos aggodalmak, és minél fiatalabb valaki, annál kevésbé bízik abban,... Teljes cikk
- Sokan nem tudják: így jár pénz nyugdíj előtt is 2 hete
- Hogyan időzíthető optimálisan a Nők40 igénylése 2026-ban? 3 hete
- Aggasztó adatok - Már a fiatalok sem hisznek a magyar nyugdíjban? 3 hete
- Sokan követik el ezt a hibát a 13. és 14. havi nyugdíjjal 3 hete
- Védett kor 2026-ban: kirúgható-e az, aki már közel a nyugdíjhoz? 4 hete
- Nyugdíj 2026: mi marad és mi változik? 2 hónapja
- Már csak alig több mint két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére 2 hónapja
- Elfogadták jogszabályt: így vezetik be a 14. havi nyugdíjat 2 hónapja
- Valós emelés a nyugdíjaknál, duplázás a családi pótléknál – erre készülne a Tisza-kormány 2 hónapja
- 280 ezer forint ingyenpénzt is bezsebelhetünk, ha év végéig lépünk 2 hónapja
- Így kell kiszámolni a nyugdíjat 2026-ban - Mutatjuk a lépéseket 2 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig