Nőttek a fizetések, marad a szakemberhiány
Immár kilencedik alkalommal jelent meg a Hays Hungary, az ország egyik vezető munkaerő-közvetítő vállalatának, 2019-es bérfelmérése, amely az aktuális munkaerőpiaci trendeket és bérsávokat mutatja be.

„A felmérésből kiderül, hogy bár a válaszadók 66-ának nőtt a fizetése a tavalyi évben, az emberek kevesebb mint fele elégedett jelenlegi bérezésével. A béremelkedés az esetek többségében egy új állásnak köszönhető, így nem meglepő, hogy még mindig a fizetés a fő tényező a döntéshozatalban, ezt követi a munka-magánélet egyensúlya illetve a munkakörnyezet” - nyilatkozta Tammy Nagy- Stellini, a Hays Hungary ügyvezető igazgatója.
A folyamatosan változó IT munkaerőpiacon továbbra is jelentős a munkaerőhiány
, ami körülbelül 22 ezer betöltetlen pozíciót jelent országszerte. Továbbá, K+F központok nyílnak, új pozíciók és technológiák jelennek meg, a fizetések pedig folyamatosan emelkednek. Ennek köszönhetően, az IT szakmához való hozzáállás jelentősen megváltozott az elmúlt évek során. Egyre többen képzik át magukat erre a területre, kortól és szakmai előképzettségtől függetlenül, hogy a későbbiekben IT területen próbáljanak szerencsét egy magasabb fizetés reményében, hiszen egy pályakezdő fejlesztő havi fizetése elérheti a bruttó 500 ezer forintot is. Ennek megfelelően, egyre több programozó iskola és tanfolyam segíti az IT iránt érdeklődők (át)képzését, illetve a pályaválasztás előtt álló fiatalok is sokkal nyitottabbak az informatika világára, mint pár évvel ezelőtt.Azonban nem csak az IT területen jelentős a munkaerőhiány, hanem a mérnöki és gyártási területeken is
, az elkövetkezendő években pedig további 15 ezer új munkahely fog létrejönni a nemzetközi és magyar cégek rekordértékű beruházásainak köszönhetően. Regionálisan talán a legfontosabb fejlemény, hogy Debrecen számos beruházás célpontja lett, mind autóipari beszállítók illetve gép- és elektronikai gyártók körében. A következő években fontos stratégiai kérdés lehet a 4-es főút, valamint a debreceni reptér fejlesztése, ami tovább növelheti a régió versenyképességét, ami a fizetések és az ingatlanárak emelkedését eredményezheti.Egy másik vitathatatlanul dübörgő terület az építőipar és ingatlanpiac
, ahol továbbra is súlyos problémát jelent a szakképzett munkaerő hiánya. Mindez annak tudható be, hogy külföldön továbbra is előszeretettel alkalmaznak komplett magyarországi kivitelező csapatokat. A Hays Hungary tapasztalata alapján, a válság alatti visszaesés során nem termelődött ki megfelelő mennyiségű munkaerő, amely a jelenlegi megnövekedett keresletet ki tudná elégíteni. Továbbra is hatalmas igény mutatkozik a tervezés, műszaki előkészítés, kivitelezés területeken, illetve az ingatlanfejlesztő szakemberek iránt. A megnövekedett kereslet következtében, óriási a verseny a szakági kivitelezőkért, így az álláskeresők számos nyitott pozíció közül válogathatnak egyszerre.Bővebb információt a Hays bérfelmérésében talál, amely ingyenesen letölthető a www.hays.hu oldalról.
Ez az írás támogatott tartalom, nem a HR Portál szerkesztőségi anyaga. Az itt szereplő információk a cikk megrendelőjétől származnak.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Egy modern munkahely vonzerejét ma már nem csupán az esztétikus iroda vagy egy hangzatos küldetésnyilatkozat adja. A valódi elköteleződés és a... Teljes cikk
A munkaerő-kiválasztás világában a hagyományos értékelési módszerek mellett egyre nagyobb szerepet kapnak azok az eszközök, amelyek nemcsak a... Teljes cikk
A kiégés megelőzése, a fluktuáció csökkentése és a valóban befogadó cégkultúra kialakítása ma már nem pusztán HR-feladat, hanem stratégiai... Teljes cikk
- Félnek a jövőtől? - A fiataloknak már nem a fizetés a legfontosabb a munkahelyen 4 napja
- Minden nyolcadik magyar orvos külföldön dolgozik, és nem csak a pénz miatt 4 napja
- A gazdaságilag inaktívak aránya a 15–74 éves népességből - grafikon 4 napja
- Felmérés: ennyivel nőhet a bére annak, aki jól ismeri az AI-t 5 napja
- Aggasztó jelek a német munkaerőpiacról: Ennyi állás tűnt el 5 napja
- A Súlyosan korlátozottak foglalkozásai településtípus szerint - grafikon 5 napja
- A dolgozók fele szerint nem esélyesek a nők a bérversenyben 7 napja
- Promótálás, előléptetés: hogyan kérd vagy utasítsd vissza? 1 hete
- "Gratulálunk, megkapta az állást!" – de mostantól kevesebbet keres 2 hete
- A dolgozók diktálnak? Így változik meg a balatoni munkaerőpiac 2 hete
- KSH: 66 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak átlagos létszáma 2 hete


Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?