Példamutató munkáltatók és munkavállalói jóllét: Interjú Dr. Mihalik Zsuzsával, a beneFit Prize Alapítójával
Dr. Mihalik Zsuzsával, a beneFit Prize alapítójával beszélgettünk, mely Magyarország első olyan átfogó pályázata, amely a munkavállalói jóllét minden aspektusát – fizikai, szellemi és lelki – vizsgálja. A díj célja, hogy az ESG szemléletet is figyelembe véve olyan példamutató munkáltatókat díjazzon, akik a vállalati kultúrában kiemelt figyelmet szentelnek az egészségre, a környezeti és társadalmi fenntarthatóságra, ezáltal élhetőbb és szerethetőbb munkahelyeket teremtenek.
Mi inspirált a beneFit Prize pályázat megalapítására és mi volt a célod ezzel a kezdeményezéssel?
25 éve működik a cégünk - az AYCM SportPass, melyet munkáltató partereink által értékesítünk és rugalmasan beépíthető az adott vállalat meglévő juttatásai közé. Ebből adódóan főleg HR-esekkel állunk kapcsolatban és munkánk során gyakran szóba kerültek a szakma kihívásai; hogy HR szakemberként, milyen nehézségekkel néznek szembe munkahelyükön. Így merült fel bennem az az ötlet, hogy ezekre a problémákra válaszoljunk. Azt tapasztaltuk, hogy számukra a legnagyobb kihívás manapság a munkavállaló megszerzése és megtartása, ezért döntöttünk úgy, hogy létrehozunk egy olyan kritériumrendszert, amely bemutatja a leggondoskodóbb vállalatokat. Számos kutatás bizonyítja, hogy nem a fizetés a legfontosabb, hanem az, hogy hogyan érzi magát az ember a munkahelyén.
Hogyan határoznád meg a vállalati egészségkultúra fogalmát és miért tartod fontosnak a fejlesztését?
A vállalati egészségkultúra az új CSR. A társadalmi felelősségvállalás fókuszában az embereknek kell lenniük, és ez nem merülhet ki abban, hogy lefestik a szemközti óvodában a padot. Ennél én pragmatikusabban gondolkodom és azt gondolom, hogy sokkal hathatósabb és hatékonyabb segítségre van szükség és ennek fókuszában is az embernek kellene lenni. Ha egy vállalat törődik a dolgozóinak az egészségével, a munkavállaló sokkal jobban tud teljesíteni. A cégeknek pedig kötelességük részt venni a dolgozók életminőségének javításában, amennyire lehet. A beneFit Prize célja, hogy felhívja a figyelmet ezekre a lehetőségekre, hiszen a legnagyobb érték az ember. Bár szuper dolog a technológiai fejlődés és az AI adta lehetőségek, de ez is csak egy eszköz és ezt szintén emberek fogják beprogramozni, így továbbra is az emberekre kellene odafigyelnünk és pont ezért gondolom úgy, hogy az új CSR, az a vállalati egészségkultúra.
Miként változott meg az egészségkultúra iránti igény az elmúlt években, különösen a pandémia után?
A pandémia teljesen átrajzolta az egészségkultúrával kapcsolatos igényeket. A beneFit Prize pályázatot szervező egyesületünk, a Humánpolitika Közhasznú Egyesület már tizedik éve végez kutatásokat a témában. Ezen kutatások több, mint 5000 fős mintákat alkalmaznak, így abszolút reprezentatívnak mondhatóak. Kíváncsiak voltunk arra, hogy a magyar ember „miért sportol” és hogy a motiváció miként változik az évek múlásával. Így ezt a kérdést többször is feltettük kérdőívünkben, melyről nagyon érdekes eredmény született: a korábbi évek kutatásainak eredményei alapján ugyanis, a magyar emberek fő motivációja a sportolásra az volt, hogy „jól nézzenek ki”. A pandémia után ez ugyanakkor gyökeresen megváltozott, és ma már az egészségmegőrzés a fő szempont. Az emberek rájöttek, hogy jó testi, lelki és szellemi állapotban könnyebben küzdenek meg betegségekkel. Az AYCM SportPass és a beneFit Prize iránti érdeklődés, pedig egyaránt növekedett és egyre több vállalat támogatja dolgozóit abban, hogy sportoljanak és vigyázzanak az egészségükre.
Hogyan indult el a beneFit Prize? Miben volt más a tavalyi díjátadó az elsőhöz képest és miben tud megújulni az idei évben a pályázat?
A beneFit Prize ötlete egy régóta dédelgetett álmom volt és talán épp emiatt volt rendkívül szívmelengető és jó érzés, hogy már az első díjátadón nagy volt az érdeklődés. Megtöltöttük a Haris Park nagytermét a díjátadón, a sajtó iszonyú nagy mennyiségben szállította a híreket az eseményről, nagyon jól sikerült. Eredetileg évente terveztük meghirdetni a pályázatot, de sajnos a pandémia az első díjátadónkat követően, egy időre teljesen elsodorta a rendezvényeket. 2023-ban azonban újrakezdtük, már érettebben és még profibbá téve a pályázatot. Idén is folytatjuk, és minden évben szeretnénk hozzáadni valami újat, növelve a beneFit Prize pályázat ismertségét és fontosságát. Célunk, hogy a vállalatok figyelmét felhívjuk arra, hogy foglalkozniuk kell az egészségkultúrával, mivel ez a jövő munkaerő megtartásának egyik kulcsa.
Tapasztalataid alapján melyek a legnépszerűbb területek, amelyekre a pályázók fókuszálnak?
A hangsúly ma egyre inkább az egészség megőrzésére helyeződik. Azonban fontos látni, hogy sok vállalat még mindig csak az alapokra szorítkozik, például egy szűrőbusz vagy egy általános egészségügyi szűrés megszervezésére a dolgozók számára. Véleményem szerint ezen a téren is van tér a fejlődésre, és éppen ezért izgalmas ez a pályázat. Gondoljunk bele, egy HR-es megkapja a feladatot, hogy találjon ki valamit az egészség témakörben, és rögtön szembesül azzal, hogy száz oldalnyi anyagot kell átnéznie egy jó ötletért, ami megvalósítható és a költségvetésbe is belefér. Ebben segít a beneFit Prize tudástár, amely a korábbi évek legjobb pályázati anyagait gyűjtötte össze, és számos jó ötletet tartalmaz. Az egészség, a lelki, testi és szellemi jóllét egyre fontosabbá vált, és a gondoskodó vállalatok képe a legvonzóbb a fiatal, tehetséges pályakezdők számára. A beneFit Prize pedig bemutatja azokat a cégeket, amelyek külön figyelmet fordítanak a munkavállalók jóllétére.
Hogyan választjátok ki a nyerteseket? Milyen szempontok alapján dönt a szakmai zsűri?
A pályázók különböző kérdésekre válaszolnak, amelyek pontokat érnek, és a pontszámok alapján alakul ki az eredmény. A kategóriakérdéseket a szakmai zsűri tagjai állítják össze, minden kategória kap egy-egy kérdéssort. A legtöbb kérdés check-bokszos, de természetesen tartalmaz egy-két kifejtős lehetőséget is, így egyszerű a kitöltés. A válaszok pontokat érnek és a pontok alapján kapunk egy összesítést, az adott válaszok esetén a zsűri ellenőrzi a válaszok valóságtartalmát is, de ezek a pontok adják tulajdonképpen a szakmai pályázat alapját.
Van egy közönségpályázatunk is, ahol a vállalatok bemutathatják magukat egy lazább, kötetlen formában, és a közönség szavazata alapján döntenek a nyertesekről. Emellett különböző különdíjak is kiosztásra kerülnek, mint péládul a Sportoltatás, Munkakörnyezet, Edukáció, Egészségügyi szűrések…stb. Emellett folyamatosan igyekszünk inspirálódni és fejlődni mi is, hiszen én például tavaly kiosztottam egy Alapítói különdíjat is – amely korábban nem létezett. Azonban a Semmelweis Egyetemnek, olyan HR megoldásai vannak és olyan megtartó ereje van a munkavállalói felé, amely abszolút lenyűgözött és mindenképp díjazni szerettem volna.
Milyen visszajelzéseket kaptatok azoktól a vállalatoktól, amelyek már részesültek a díjban?
A visszajelzések abszolút pozitívnak mondhatóak. Bár már az első díjátadótól fogva igyekeztünk is mindent megtenni annak érdekében, hogy az átlagos díjátadók helyett egy élményszerű eseményt szervezzünk. Az első díjátadó a Haris Parkban zajlott, míg a második a Millennium Házában, ahol humoros moderátorok – Geszti Péter, majd Kovács András Péter - tették még élvezetesebbé a programot. Voltak kiállítóink is, akik egy kicsit színesítették a dolgot, volt egy profi fotós, ott lehetett LinkedIn profilképeket készíttetni, a HVG-nek kint volt a könyvstandja, illetve egyéb szolgáltatók is ott voltak. Az idei díjátadó az Aranybástya Étteremben lesz, amely ismét egy új, izgalmas helyszín a Budai Vár oldalában. Az idei helyszín nagy érdekessége, hogy a vár alatt lévő barlangrendszert építette be a rendezvénytermébe, ami iszonyú hangulatos fényeket és enteriőrt ad, egy hátteret ad ennek a díjátadónak, és most a Momentán Társulatot hívtuk, két fő fogja vezetni a műsort, remélhetőleg a korábbi rendezvényekhez hasonló jó hangulatban és természetesen itt is étel is, ital is várja a vendégeket. Emellett magát a díjátadót is megpróbáljuk izgalmassá tenni effektekkel, zenékkel, kisebb meglepetésekkel, tehát mindenképp egy élményt szeretnénk ismételten nyújtani, nem csak egy szokványos díjesőt a közönség számára.
Milyen főbb kihívásokkal szembesülnek a vállalatok, amikor egészségkultúrát próbálnak kialakítani vagy fejleszteni? Hogyan segít ebben a beneFit Prize?
A legnagyobb kihívás a kreativitás hiánya és az ötletek keresése. A beneFit Prize tudástára ebben segít, hiszen rengeteg gyakorlati példát gyűjtöttünk össze, amelyek inspirációként szolgálhatnak a HR-esek számára. A sport, mint prevenció kiemelt szerepet játszik az egészségmegőrzésben, és az AYCM SportPass lehetőséget nyújt több mint 800 létesítményben történő sportolásra, ami támogatja a dolgozók testi és lelki jólétét.
Az elmúlt évek során milyen változásokat tapasztaltatok a vállalatok hozzáállásában a munkavállalói jóllét és egészségkultúra kapcsán?
A vállalati egészségkultúra érdekes módon már a rendszerváltás előtt is erős volt, de a rendszerváltás jelentős változásokat hozott: sok vállalat csődbe ment, megszűnt, vagy eladták. Az AYCM SportPass ötlete is ebből a helyzetből született, hiszen korábban számos nagyvállalat rendelkezett sportpályával vagy sportolási lehetőségekkel, amelyek a rendszerváltás során megszűntek. A dolgozók azonban megszokták, hogy munkahelyükön van lehetőségük sportolni, és amikor ezek az intézmények eltűntek, az igény továbbra is fennmaradt.
Később az évek múlásával fokozatos fejlődés indult el ezen a területen, majd a pandémia után ismét nagyobb hangsúly helyeződött az egészségmegőrzésre. Egyre több vállalat finanszírozza a sportolást, és bár nincs teljes rálátásunk arra, hogy az egészségügyi szolgáltatásokat is támogatják-e, azt látjuk, hogy a sport terén határozottan növekszik a cégek anyagi hozzájárulása. Ez azt jelzi, hogy a vállalatok egyre inkább felelősséget vállalnak a dolgozóik egészségéért, hiszen ez hosszú távon az ő érdekeiket is szolgálja: egészséges, produktív és elkötelezett munkavállalókat eredményez. Úgy gondolom, hogy ez a tendencia a jövőben még inkább felerősödik, és a vállalatok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek majd a dolgozók egészségének támogatására.
Mit tanácsolnál azoknak a vállalatoknak, amelyek most szeretnék elkezdeni építeni vagy fejleszteni az egészségkultúrájukat?
Ismét a beneFit Prize tudástárát emelném ki, hiszen minden kategóriában kínál ötleteket. Én is itt kutakodnék, és megnézném, milyen megoldások vannak például az oktatás, lelki és testi egészség vagy akár a digitalizáció területein. Itt nem kell hosszú tanulmányokat olvasni, egyszerű, rövid leírásokból lehet inspirációt meríteni. Fontos az is, hogy megkérdezzük a dolgozókat, hogy mit szeretnének. Emellett szükség van egy szűrésre, hogy kiderüljön, mi az, amire valóban nagyobb igény van, és ne csak egy-egy ember egyéni kívánságát elégítsük ki. Az esélyegyenlőségre is figyelni kell, és azt is figyelembe kell venni, ha egy vállalatnak vidéki telephelyei vannak, mert ott is eltérő igények lehetnek, illetve a fehér- és kékgallérosok igényei is jelentősen különbözhetnek. A dolgozók véleménye tehát nagyon fontos, és e két forrásból (tudástár és dolgozói igények) kiindulva remek megoldásokat találhatunk.
Mindenkit arra buzdítok, hogy vegyen részt a beneFit Prize- for Happy Employees pályázaton, hiszen a legfőbb kérdés, hogy hogyan tehetjük boldoggá a munkavállalóinkat. Ez a siker kulcsa, hiszen a tehetséges munkavállalók bevonzása és megtartása alapvető fontosságú a vállalatok számára. Várjuk a pályázatokat, és hajrá mindenkinek!
- 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. Részletek Jegyek
- 2024.10.112024.10.11– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
Egy innovatív online orvosi és pszichológiai szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy bárhol és bármikor hozzáférhessünk szakképzett orvosok és... Teljes cikk
Új területen veti meg a lábát Közép- és Kelet-Európa vezető HR szolgáltatója, a hazai székhelyű WHC Csoport: a CX Services nemzetközi üzleti... Teljes cikk
A Rossmann Magyarország második alkalommal nyerte el a Kincentric által végzett munkavállalói elégedettségi felmérés alapján a Legjobb Munkahely... Teljes cikk
- Egészséges munkahelyek: A prevenció és egészségügyi szűrések szerepe a vállalati kultúrában 3 hete
- Aktív munkahely, boldog dolgozók: a sport szerepe a vállalati egészségkultúrában 4 hete
- Itt a stay interjú: varázsszer lehet a munkatárs-megtartáshoz 1 hónapja
- Mennyi időnk van visszajelezni, mielőtt más ajánlatot fogadna el a jelöltünk? 2 hónapja
- "A top 3-ba akarunk kerülni": új vezetők, ambiciózus tervek az IDBC-nél 9 hónapja
- Új humánerőforrás ügyekért felelős vezérigazgató-helyettes a Magyar Telekomnál 10 hónapja
- Vajon csökken a vállalati egészségkultúrára fordított béren kívüli juttatások adója? 11 hónapja
- Óriási veszteségeket okoz a cégeknek az "interjúhalál" 11 hónapja
- Lehet adómentes a vállalati egészségkultúra? 12 hónapja
- AZ ÉV LEGNAGYOBB SZAKMAI ELISMERÉSE, ÉS A LEGKIEMELKEDŐBB ESEMÉNYE A BENEFIT PRIZE - FOR HAPPY EMPLOYEES PÁLYÁZAT ÉS GÁLA! 1 éve
- Maradási interjú: fontos eszköz a munkaerő-megtartásban 1 éve