Szieszta: most még a munkaadó belátásán múlik
"Akarja-e, hogy a köztársaság Országgyűlése törvényt alkosson a szieszta bevezetéséről?" - így szól az a népszavazási kezdeményezés, amelyet elfogadott az Országos Választási Bizottság. Egyes cégek szerint az ebéd utáni szieszta bevezetésével kitolódna a munkaidő, mások, így az OBI például üdvözli a kezdeményezést.
Néha megesik a főnök szíve rajtunk, és hazaenged, de akkor meg a munka marad el. Ezt bepótolandó, túlórázni kell. Akkor most melyik a jobb, a rugalmas munkaidő, ahol lehet dolgozni akár este kilencig is, vagy siessünk inkább haza? A cégeknek nagyon fontos, hogy jól menjen a termelés, de persze az is, hogy a dolgozók egészségesen vészeljék át a kánikulát.
Az irodákban még csak-csak lehet védekezni a kánikula ellen, de a szabadban dolgozók hova meneküljenek a plusz negyven fok elől? Emlékszem, amikor a mezőn dolgozó nagyapám a nagy hőségben, délben "ledőlt" egy kicsit. Igaz, akkor még nem tudta, hogy sziesztázik, csak a nagy melegben képtelenség volt fizikai munkát végezni. De mit tegyen a csarnokban, gép mellett, napi nyolc órát álló munkás, azon kívül, hogy sűrűn látogatja az ásványvíz-adagoló automatát?
A spanyolok beszüntetik, a japánok bevezették
Közép-Európában még csak most szembesülünk a nagy hőség-hullámokal, míg a spanyolok már régóta sziesztáznak. Hogy meddig? Ők most arról vitáznak, be kellene fejezni, mert rossz hatással van a gazdasági mutatókra. Most még elég vegyes a kép, hiszen a hagyomány nagy úr, nem mindenütt tudják beszüntetni a munka-leállást. (Na azért ott sem a földművelőkre gondoltak, hanem az irodába dolgozókra.) A görögök meg szinte ugyanazon az égövön, egyszerűen egészségesnek tartják még most is. Mi több, azt is kiderítették tudósaik, hogy a délutáni szieszta jelentősen csökkenti a szívinfarktus kockázatát. A rendszeres, legalább 30 perces délutáni alvás jótékony hatása leginkább a dolgozó férfiak körében volt kimutatható, a többségében ötvenes éveiben járó résztvevők között.
Fejlettebb országokban viszont már nemcsak a termelés, hanem az egészség is fontos. Talán ezért is vezették be a köztudottan munkamániás japánok a munkarendbe a déli pihenést. Ezen csak az amerikaiak képesek túltenni, ott néhány munkahelyen már alvótermek is vannak, ahol néhány percre ellazulhat a dolgozó: széken ülve, vagy asztalra dőlve. Közép-Európa viszont most kezdi vizsgálni a lehetőségeket.
A munkavédelmi törvény értelmében...
...a mindenkori munkáltató hatásköre eldönteni, milyen módon oldja meg a munkavégzésre alkalmas feltételek biztosítását, hiszen nekik is fontos, hogy teljes erőbedobással tudjanak dolgozni emberei. (A postások a júliusi hőségben például már maguk választhatták meg, mikor hordják szét a küldeményeket, kora reggel, vagy késő este.)
Sok esetben már szabályozta a munkavédelmi rendelet, hogy a tartós hőhatás ellen miként védekezzenek az emberek, mi a kötelessége egy cégnek. Így például egy öntödében, kohóban - már ha van még ilyen - már biztosan bevett szokás, hogy legyen vizes palack mindig, vagy a kötelező néhány perces pihenőidőt is be kell tartani, de ez ellen az újfajta, mindenki számára megterhelő hőségről még nem született egységes védekezés-rendelet.
Marad a munkaadó belátása
- A napközbeni szünet beiktatásával a munkaidő vége kitolódna, így a szülők családjukkal, gyermekeikkel később, akár csak az esti órákban tudnának együtt lenni. Mindezekért a szieszta bevezetését a Pannon nem tartja jó ötletnek, ennek kérdésével nem is foglalkoztak - mondta a HR Portalnak Kőnig Róbert, a Pannon HR-vezérigazgató-helyettese.
-Eddig nálunk még nem fordult elő, de a mostani szokatlan meleghullám idején volt lehetőség az irodai kollégáknak, hogy reggel hamarabb kezdjenek és korábban menjenek el - válaszolt megkeresésünkre Gavallér Zsolt, az OBI személyzeti igazgatója, HR managere. - Ez cégünknél amúgy is az irodai munkarendben alkalmazott törzsidős rendszerben engedélyezett. Bizonyos keretek közt mindenki maga osztja be a munkaidejét. Féléves intervallumban kell a munkaidőnek nullára futnia, ami amúgy is elég komoly rugalmasságot ad a kollégák számára.
- Áruházainkban más a helyzet, hisz a vevő, ha vásárolni kíván nem mondhatjuk neki, hogy most épp nincs bent senki, mert szieszta van. Ha azonban ez országos kezdeményezés lesz, és a teljes iparág számára előírt lesz, nem okozva ezzel senkinek sem versenyhátrányt, biztos vagyok benne, hogy örömmel fogjuk üdvözölni. Nyilván ez egy bizonyos időszakra vonatkozó - feltételezzük, hogy a forró nyári szabadságolási szezonra irányuló - kezdeményezés lenne, esetleg pedig valamilyen szinten kapcsolva lenne a hőségriadó(k) elrendeléséhez.
Gavallér Zsolt elmondása szerint magánkezdeményezéssel most e tekintetben nem kívánnak előállni, hisz csukott ajtókat egy kereskedő nem mutathat a vevőinek, miközben a többiek fogadják őket, anélkül hogy ez ne járna a vevők elvesztésével. Ezzel együtt is már majdnem minden áruházuk klimatizált, és csak klimatizált nagy áruházakat építenek a forróság jobb elviselésére, a vásárlók számára, és természetesen a jobb munkakörülmények biztosítása érdekében.
- Mindezzel együtt a munkajog szabályai évről évre amúgy is változnak, így ha ezek a változások egyszer-másszor az ésszerűsítés és a rugalmasság irányába hatnak, akkor az nem baj. Az időjárás szélsőséges változására pedig, úgy tűnik, valóban fel kell készülnünk össztársadalmi szinten is, a napi életet jellemző és meghatározó szabályozók való élethez történő illesztésével is - fogalmazott Gavallér Zsolt.
Váradi Piroska, HR Portal
- 2024.09.19PANNON HR KONFERENCIA 2024. Hagyományos őszi Pannon HR Konferenciánkon, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal, izgalmas kerekasztal beszélgetésekkel készülünk. Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
- 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen! Részletek Jegyek
- 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába. Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
Az idei első negyedévben a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság összesen 4 269 munkáltatót ellenőrzött, a foglalkoztatók 64 %-nál tárt fel... Teljes cikk
Tűz ütött ki egy dél-koreai akkumulátorgyárban hétfőn, ami 23 ember halálát okozta, köztük 18 vendégmunkásét, akik közül több Kínából... Teljes cikk
Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak... Teljes cikk
- Elbukott a svájci népszavazás a vezetői bércsökkentésről 6 éve
- Sziesztát akarnak a németek 6 éve
- Népszavazás lehet a hatnapos munkahét megakadályozása érdekében 6 éve
- Romolhat az életszínvonal a Brexit után, ezért újabb népszavazást akarnak 6 éve
- Rosszul lettek a munkások a melegben 6 éve
- Szieszta a munkahelyen? 6 éve
- Nem lesz népszavazás sem a cégvezetők bérplafonjáról, sem december 24. munkaszüneti nappá nyilvánításáról 7 éve
- Mégsem lesz munkaszüneti nap december 24-e? 7 éve
- Lassan gyűlnek az aláírások az új munkaszüneti nap ügyében 7 éve
- MASZSZ: Sokan szeretnék, hogy munkaszüneti nap legyen december 24 7 éve
- Ön örülne a sziesztának? 7 éve