Több mint duplájára emeli a Kormány a Diákhitel1 havonta igényelhető összegét
Jelentős és kedvező változások lépnek életbe a Diákhitel Központnál május 1-től a Kormány rendelete alapján.
„Ezek az intézkedések is a járvány miatt kialakult gazdasági válságban bajba kerülő embereket támogatják, méghozzá olyan módon, hogy az a későbbiekben is segítse őket a munkaerőpiacon” - mondta az újításokkal kapcsolatban Schanda Tamás, az ITM miniszterhelyettese, parlamenti és stratégiai államtitkára. A Diákhitel Plusz bevezetésével egyidőben a Nyelvtanulási Diákhitel megszüntetésre kerül. A mostanáig felvett, 1,99 százalékos kamatozású Nyelvtanulási Diákhitelek május 1-től szintén kamatmentessé válnak a költségvetéstől kapott kamattámogatásnak köszönhetően.
A jogszabálymódosítás lehetővé teszi továbbá, hogy a felsőoktatásban tanuló többszázezer hallgató május 1-től az első szemeszterre visszamenőleg is igényelhesse a rendkívül kedvező kamatozású, szintén szabad felhasználású Diákhitel 1-et akár 350 000 forint értékben, továbbá meghosszabbítja június 15-re és december 31-re a Diákhitel1 igénylési és keretemelési határidejét, ezzel lehetővé téve a hallgatók számára további plusz források igénybevételét.
Külön döntést hozott a Kormány a szabadfelhasználású Diákhitel1 eddigi havi maximum 70 000 forintos keretének 150 000 forintra emeléséről 2020. augusztus 15-től. Ez alapján a következő felsőoktatási tanévtől a hallgatók évi akár 1 500 000 forint rendkívül kedvező kamatozású szabadfelhasználású diákhitelt igényelhetnek.
A Diákhitel Központ, az MFB Csoport tagjaként, a Kormány ma kihirdetett rendelete szerint, a koronavírus járvány miatt kialakult gazdasági nehézségek és hallgatókat is érintő munkaerőpiaci visszaesés hatásait enyhítendő 2020. május 1-től egy új, év végéig elérhető terméket vezet be, valamint könnyít a már meglévő termékeinek igénylési feltételein. Az új szabad felhasználású, kamatmentes Diákhitel Plusz termék egyaránt szolgálja majd a felsőoktatási hallgatók és a felnőttképzés kiemelt területein tanulók finanszírozását azzal, hogy az érintetteknek 1 év türelmi idő után 5 év alatt törleszthető, költség és díjmentes hitellehetőséget biztosít. Az új Diákhitel Plusz összeghatára a felsőoktatási hallgatók számára 500 000 forint, míg a meghatározott felnőttképzésben résztvevők számára maximum 1 200 000 forint lesz. A Diákhitel Pluszt aktív jogviszonyú felsőoktatási hallgatók, illetve a felnőttképzés esetén 18. évüket betöltött, de 55 évnél nem idősebb tanulók vehetik igénybe az innovációs és technológiai miniszter által meghatározott területen. Az új terméket igénylők is jogosultak a 2018-tól bevezetett családtámogatásra, mely alapján a második gyermek megszületése esetén az édesanya diákhitelének a fele, míg a harmadik gyermek megszületése esetén a teljes diákhitel-tartozás elengedésre kerül.
Az elmúlt hetekben a felsőoktatási hallgatók részéről egyre növekvő igény mutatkozott a hiteligénylési és hitelösszegek módosításra vonatkozó határidők meghosszabbítására, erre reflektálva a ma kihirdetésre került kormányrendelet tovább könnyített a már meglévő termékek igénybevételi feltételein. A módosítások eredményeként a Diákhitel1 és Diákhitel2 termékek igénylésének, valamint a korábban igényelt hitelösszeg utólagos módosításának határideje a 2019/2020-as tanév II. félévében június 15-ig meghosszabbításra kerül. További plusz forráshoz juthatnak a hallgatók azzal, hogy a Diákhitel1 termék esetében június 15-ig lehetőségük lesz a 2019/2020-as tanév I. tanulmányi félévére igénybe nem vett szabad felhasználású hitelt visszamenőlegesen is igényelni akár 350 000 forint értékben.
A Kormány a következő felsőoktatási tanévtől - eleget téve a hallgatói szervezetek kérésének - a szabadfelhasználású Diákhitel1 legmagasabb havi összegét 70 000 forintról 150 000 forintra emeljük, ezzel is segítve a hallgatók megélhetését és a felsőoktatási lemorzsolódás csökkenését.
A termékek és módosítások részleteiről a Diákhitel Központ folyamatosan tájékoztatást nyújt és a legfontosabb információk rövidesen megjelennek a diakhitel.hu oldalon is.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A mesterséges intelligencia alapjaiban írhatja át a magyar oktatás működését, miközben a kormány új AI-stratégiája épp a lényegre nem reagál:... Teljes cikk
A Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem is bekerült a legjobb 10 magyar egyetem közé. Teljes cikk
A 2024-es OECD TALIS-felmérés szerint a magyar pedagógusok elégedettebbek, munkájuk során nagyfokú szakmai önállóságot élveznek, és támogató... Teljes cikk
- Ez a magyar iskola végzett a legjobb helyen a nemzetközi listán 2 hónapja
- Elismert rangsorra került fel a Corvinus Egyetem 3 hónapja
- Így segítik az egyetemisták karrierépítését 4 hónapja
- AI-generáció: mi lesz, ha a diákok már nem tanulnak meg írni és gondolkodni? 4 hónapja
- Így könnyíti a diákhitel a tanévkezdést 4 hónapja
- Logisztikai központot épít Debrecenben a Waberer 4 hónapja
- Minden eddiginél többen jelentkeztek a magyar felsőoktatásba 4 hónapja
- Rekordot döntött ennek a képzésnek a népszerűsége – egyre több fiatal látja benne a jövőt 4 hónapja
- Felvételi 2025 - minden ötödik felvételt nyert hallgató 30 év feletti 5 hónapja
- Kiderültek a 2025-ös felvételi ponthatárok, brutál magas számok az élmezőnyben 5 hónapja
- Ma este hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat 5 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja