Külföldiek munkavégzése Magyarországon II. – Általános szabályok
A Magyarországon foglalkoztatni kívánt külföldi, nem uniós állampolgárok foglalkoztatásával kapcsolatban fontos, hogy a foglalkoztató a munkavállalási engedély iránti kérelmében pontosan tüntesse fel a munkavégzés helyét. Ez egyr
A Magyarországon foglalkoztatni kívánt külföldi, nem uniós állampolgárok foglalkoztatásával kapcsolatban fontos, hogy a foglalkoztató a munkavállalási engedély iránti kérelmében pontosan tüntesse fel a munkavégzés helyét. Ez egyrészt azért szükséges, mert abban az esetben, ha a foglalkoztatás helye több különböző megye területén található, a kiközvetíthető munkaerő rendelkezésre állását valamennyi érintett megyében meg kell vizsgálni. Ennél is fontosabb azonban az, hogy a külföldi kizárólag a munkavállalási engedélyben megjelölt helyen foglalkoztatható jogszerűen. Vagyis a munkavállalási engedéllyel rendelkező külföldi foglalkoztatása is jogellenes, ha arra nem az engedélyben megjelölt helyen kerül sor.
A munkavégzés helyén kívül az egyéni munkavállalási engedélyben pontosan meghatározásra kerül az is, hogy az engedély alapján a harmadik országbeli állampolgár mely foglalkoztatónál, milyen tevékenység, valamint munkakör keretében és milyen időtartamban foglalkoztatható. Jogszerű foglalkoztatás csak az engedélyben megjelölt feltételekkel valósulhat meg. Vagyis nem lehetséges például a munkavállalási engedéllyel rendelkező külföldit más munkáltatóhoz átirányítani, vagy őt más munkakörben foglalkoztatni. Ilyen esetben úgy kell tekinteni, hogy a foglalkoztatásra engedély nélkül került sor.
Sokszor felmerülő igény, különösen kiszervezett szolgáltatást nyújtó cégeknél (shared service center), hogy az általuk foglalkoztatni kívánt külföldit ügyfelüknél történő munkavégzéssel kívánják megbízni. Ilyen esetben különösen figyelni kell arra, hogy a munkavállalási engedély nem adható ki akkor, ha a külföldi foglalkoztatására nem a kérelmet benyújtó foglalkoztatónál kerül sor, vagy a foglalkoztatásra irányuló jogviszony nem a kérelmet benyújtó foglalkoztató és a külföldi állampolgár között jön létre, illetve ha a szolgáltatás kizárólagos tárgya a külföldi munkáltatóval kötött magánjogi szerződésben a harmadik országbeli állampolgár munkaerejének tartós átengedése. Ez lényegében nem teszi lehetővé, hogy a szolgáltató külföldi állampolgárt az ügyfelénél, az ügyfél részére történő munkavégzésre foglalkoztasson. Vagyis a shared service centerek esetében a külföldiek foglalkoztatása külön odafigyelést és gondos előkészítést igényel.
Hangsúlyozni kívánjuk továbbá, hogy a munkavállalási engedély beszerzése vagy az annak beszerzése alóli mentesség nem mentesít az egyéb hatósági engedélyek (például vízum, tartózkodási engedély) beszerzésének kötelezettsége alól.
Az Advocatus blogon további bejegyzéseket olvashat a munkajog és a Munka Törvénykönyve témakörében.