logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2013.06.24 - 12 éve
advocatus

Külföldiek munkavégzése Magyarországon II. – Általános szabályok

A Magyarországon foglalkoztatni kívánt külföldi, nem uniós állampolgárok foglalkoztatásával kapcsolatban fontos, hogy a foglalkoztató a munkavállalási engedély iránti kérelmében pontosan tüntesse fel a munkavégzés helyét. Ez egyr

munkatorvenykonyve_advocatusA Magyarországon foglalkoztatni kívánt külföldi, nem uniós állampolgárok foglalkoztatásával kapcsolatban fontos, hogy a foglalkoztató a munkavállalási engedély iránti kérelmében pontosan tüntesse fel a munkavégzés helyét. Ez egyrészt azért szükséges, mert abban az esetben, ha a foglalkoztatás helye több különböző megye területén található, a kiközvetíthető munkaerő rendelkezésre állását valamennyi érintett megyében meg kell vizsgálni. Ennél is fontosabb azonban az, hogy a külföldi kizárólag a munkavállalási engedélyben megjelölt helyen foglalkoztatható jogszerűen. Vagyis a munkavállalási engedéllyel rendelkező külföldi foglalkoztatása is jogellenes, ha arra nem az engedélyben megjelölt helyen kerül sor.

A munkavégzés helyén kívül az egyéni munkavállalási engedélyben pontosan meghatározásra kerül az is, hogy az engedély alapján a harmadik országbeli állampolgár mely foglalkoztatónál, milyen tevékenység, valamint munkakör keretében és milyen időtartamban foglalkoztatható. Jogszerű foglalkoztatás csak az engedélyben megjelölt feltételekkel valósulhat meg. Vagyis nem lehetséges például a munkavállalási engedéllyel rendelkező külföldit más munkáltatóhoz átirányítani, vagy őt más munkakörben foglalkoztatni. Ilyen esetben úgy kell tekinteni, hogy a foglalkoztatásra engedély nélkül került sor.

Sokszor felmerülő igény, különösen kiszervezett szolgáltatást nyújtó cégeknél (shared service center), hogy az általuk foglalkoztatni kívánt külföldit ügyfelüknél történő munkavégzéssel kívánják megbízni. Ilyen esetben különösen figyelni kell arra, hogy a munkavállalási engedély nem adható ki akkor, ha a külföldi foglalkoztatására nem a kérelmet benyújtó foglalkoztatónál kerül sor, vagy a foglalkoztatásra irányuló jogviszony nem a kérelmet benyújtó foglalkoztató és a külföldi állampolgár között jön létre, illetve ha a szolgáltatás kizárólagos tárgya a külföldi munkáltatóval kötött magánjogi szerződésben a harmadik országbeli állampolgár munkaerejének tartós átengedése. Ez lényegében nem teszi lehetővé, hogy a szolgáltató külföldi állampolgárt az ügyfelénél, az ügyfél részére történő munkavégzésre foglalkoztasson. Vagyis a shared service centerek esetében a külföldiek foglalkoztatása külön odafigyelést és gondos előkészítést igényel.

Hangsúlyozni kívánjuk továbbá, hogy a munkavállalási engedély beszerzése vagy az annak beszerzése alóli mentesség nem mentesít az egyéb hatósági engedélyek (például vízum, tartózkodási engedély) beszerzésének kötelezettsége alól.

Az Advocatus blogon további bejegyzéseket olvashat a  munkajog és a Munka Törvénykönyve témakörében.

Címkék:
advocatus

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
2025-06-24 11:27:01
Kreatív életbiztosítás – erről hallottál már?
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
Advocatus - A DLA Piper jogi blogja

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu