logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2020.04.17 - 5 éve
ARTudásmenedzsment

Az interaktivitás a jó tananyag kulcsa?

Számos tényező közrejátszik abban, hogy tanulóink sikeresen elvégzik-e az online kurzust, amit terveztünk, vagy idő előtt lemorzsolódnak. Az egyik ilyen, kulcsfontosságú tényező az interaktivitás, amit mindenképp figyelembe kell venni a tananyag tervezésekor. De milyen fajta interaktivitás a legelőnyösebb? Az interaktivitásnak több fajtája is van? Cikkünkben megpróbálunk választ adni ezekre a kérdésekre.

Bár az e-elarning sok tanuló számára nyújt vonzó megoldást azáltal, hogy lehetővé teszi a tanulásban való rugalmas részvételt, és könnyű hozzáférést, így kényelmet jelent a tanuló számára, mégis magasabb arányú az online kurzusokról való lemorzsolódás, mint a hagyományos órák esetében.

Külső, belső és kontextuális faktorok egyaránt közrejátszhatnak abban, hogy a tanuló sikeresen elvégzi-e a kurzust, vagy idő előtt kibukik.

Külső faktorok alatt értjük a kevés ráfordítható időt például a tanulás mellett végzett munka miatt, vagy különböző stresszorokat, melyekre a tanuló nincs befolyással, mint a családi nyomás, pénzügyi helyzet, stb..

Belső faktoroknak a tanuló motivációját, énhatékonyságát, elszántságát, önszabályozását tekintjük, míg kontextuális faktorokat a tananyag tulajdonságai adják, mint a teljesíthetőség, design, instrukciók egyértelműsége, a tanár jelenléte, vagy hiánya, a szociális izoláció, vagy az interaktivitás. Ha e faktorok közül bármelyiknél probléma adódik, a tanuló nagy eséllyel lemorzsolódik. Nagyobb eséllyel, ha online oktatásban vesz részt, hisz ezt sokkal könnyebb abbahagyni és félretenni.

Bár mindhárom faktor jelentős szerepet játszik a tanuló sikerességében, a külső faktorokra tananyagtervezéssel nem lehet hatni, azonban a tananyagba épített megfelelő mennyiségű és formájú interaktivitás nemcsak pozitív kontextuális faktort eredményez, de a tanuló tananyaggal való elégedettségét is megnöveli.

A tanulói elégedettség kulcsfontosságú a sikeres tanulmányokhoz. Nemcsak kisebb lemorzsolódási arányt eredményez, de jobb eredményeket is, ezt számos kutatás bizonyította.

De milyen fajta interaktivitás vezet a leginkább tanulói elégedettséghez?

Az interaktivitásról félig szakszerűen

Ha interaktív tananyagról beszélünk, azzal még nem mondtunk semmit. Az interaktivitás lehet formális, mikor is a tananyag része, hogy a tanuló akár a tanárral, akár egy másik tanulóval, akár a tananyaggal kommunikál. Informális interaktivitás alatt azt értjük, amikor a tananyagon kívül történik interakció a már említett módokon. Tehát, ha az online kurzus részeként kommunikálunk hallgatótársunkkal, az formális, ha az anyagról van kérdésünk, és külön írunk neki az informális. Ha a tananyagban kérdést kapunk és válaszolunk, az formális, de informális interakció is történhet a tananyaggal, például nem tetszik egy tézis, és leállunk vitatkozni a géppel. Ritka, de előfordulhat.

Most interaktívvá teszem ezt a blogot és megkérdem: Szerinted mi növeli leginkább a tanuló elégedettségét, elköteleződését és motivációját leginkább online oktatás során? A tanuló-tanuló, tanuló-tanár, vagy tanuló-tananyag interakció?

.

.

.

.

.

.

Ha a válaszod a tanuló-tananyag interakció volt, akkor igazad van, és gratulálok!

De miért is van ez?

Nos, több kutatás is foglalkozott a kérdéssel, és egyöntetűen a tanuló-tananyag interakciót hozták ki győztesnek. A legtöbb kutató úgy vélekedik, ennek az lehet az oka, hogy a tanulók valószínűleg idejük nagy részét a feladatokra, vagy a szükséges olvasnivalókra fordítják, és a tananyagot gondolkodással, kidolgozással, reflexiók révén emésztik meg. Ez a folyamat tulajdonképpen egy belső intellektuális kommunikáció a tananyaggal. Olyannyira meghatározó a tanuló-tananyag kapcsolat, hogy egy 2014-es kutatásban egyenesen azt mutatták ki, hogy a tanuló-tanuló interakciónak nincs is, míg a tanuló-tanár interakciónak csak nagyon kis hatása van csak a tanulói elégedettségre. Ez természetesen függ a feladat típusától is, hisz egy csoportmunkánál a tanuló-tanuló interakció ugyanolyan meghatározó lehet, mint a tanuló-tananyag interakció.

Miért fontos ez?

A tanuló tananyaggal való interakciója meghatározza a tanulás élményéhez fűződő viszonyát, ezt fontos a tananyag tervezésekor észben tartani. Nemcsak az fontos, hogy szép és rendezett, könnyen elsajátítható tananyagot hozzunk létre, hanem az is, hogy kommunikáljunk a tanulóval!  Használjunk videókat! Számos média vagy technológiai eszköz kibővíti a tanuló és a tartalom közötti interakció lehetőségeit, ráadásul a multimédiás integráció önmagában növeli a tanuló elégedettségét a tananyaggal kapcsolatban. Kísérletezzünk! Hozzunk létre olyan tananyagot, amely a tanuló személyes élményeire épít, szintén segítve az interakciót a tananyaggal!

Forrás:

Croxton, R. A. (2014). The role of interactivity in student satisfaction and persistence in online learning. Journal of Online Learning and Teaching, 10(2), 314. Letöltve:https://jolt.merlot.org/vol10no2/croxton_0614.pdf

Kuo, Yu-Chun, Walker, Schroder, K. E. E., Belland, B. R. (2014). Interaction, Internet self-efficacy, and self-regulated learning as predictors of student satisfaction in online education courses. The Internet and Higher Education, 20(1096-7516), 35-50. Letöltve:https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1096751613000456?via%3Dihub

Címkék:
ARTudásmenedzsment

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
E-learning

E-learningről közérthetően mindenkinek

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés tippek érthető jog online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu