Új coaching könyv a hazai piacon: Coach szemlélettel a munkahelyen
Ábri Judit írása:
Egy könyv - magyar nyelven első a műfajban -, amely a mindennapi munkában használható és hasznos coaching stílust mutatja be. Julie Starr brit coach könyve nemcsak a vezetői coachkészségeket veszi sorra és elemzi
Ábri Judit írása:
Egy könyv - magyar nyelven első a műfajban -, amely a mindennapi munkában használható és hasznos coaching stílust mutatja be. Julie Starr brit coach könyve nemcsak a vezetői coachkészségeket veszi sorra és elemzi részletesen, hanem helyzetgyakorlatokon keresztül az olvasót is a munkahelyi coaching különböző megvalósulási formáinak részesévé teszi. Jól érthető és követhető coachinggyakorlatai, több szemszögből és szándékból kiindulva, igazodnak a mindennapi üzleti életben felmerülő problémákhoz és feladatok-hoz. Ez az első, kimondottan munkahelyi coachinggal foglalkozó könyv a hazai piacon.
Sir John Whitmore, a nemzetközi coaching szakma doyenje mutatta be nekem Julie Starrt még 2011 végén. 2012 elején megegyeztünk a dátumban, 2013 márciusában, amikor majd Julie vendégelőadó lesz a Coaching Határok Nélkül nemzetközi rendezvénysorozaton. Akkor ez az egész olyan távoli-nak tűnt, nehezen hittük, hogy egyszer csak eljön az idő, de addig is Julie elküldte két könyvét, így volt miből felkészülnöm. Közülük az egyiket - eredeti címe: Manager as coach -, olvasgattam, né-zegettem, figyeltem a magyar piaci trendeket, és megéreztem, hogy hamarosan itthon is milyen fon-tossá válik ez a témakör. A 2013. márciusi workshopot már felkészülten, egyszersmind még inkább felcsigázott érdeklődéssel vártam. Tetszett, szakmailag sokat adott ez a workshop, de nemcsak ne-kem. Az egynapos képzést követően Szabó Tamarával együtt azt gondoltuk, hogy fontos ez a téma annyira, hogy magyarul is legyen szakirodalma és így nyáron úgy döntöttünk bele vágunk a könyv fordításába, hogy magyarul is olvashassuk, tanulhassunk belőle.
Miközben erről a könyvről és megszületéséről írok, egy másik könyvet lapozgatok buzgón: a Coaching Határok Nélkül címűt, amelyet Peredi Ágival írtunk együtt, és lapjain 15 mestercoachot mutatunk be, akik nálunk jártak. Julie Starr is egyik szereplője ennek a könyvnek. Tanácstalan vagyok, hogy a sok érdekes emberi és szakmai mondanivalóból mit emeljek ki. Talán ezeket a sorokat: „Julie kifejtette, hogy a coaching szemléletű vezetés során a munkahelyi kapcsolatok egyenlőségen alapulnak. Ez mutatkozik meg a csapatmunkában. Együttműködő hálózat alakul ki, visszajelzések-kel, egymás segítésével, empátiával, amelyben bátorítják a gondolkodást, a felelősségvállalást és a fejlődést. Mindehhez feltétlenül szükség van a kölcsönös bizalomra. A rossz vezető el tudja üldözni az embereket a cégtől. Ez költséges dolog. Coachinggal egyénileg fejleszthetjük, tréninggel coach szemléletűvé alakíthatjuk a vezetőt, és ennek az egész cég a hasznát látja.” Julie jellemzésére egy további részlet a CHN könyvből: „Miközben ilyen racionális érvekkel tudja felépíteni működését, valójában egy mély, érzelmekkel teli embert ismerhetünk meg Julie-ban, aki ha teheti, elmegy Indiába, hogy megmártózzon az ottani szellemi létben és a Gangeszben.” Julie hitvallása önmagáról: „Amiért coach lettem, az a saját önfejlődésem iránti vágy volt. Mindig izgatott önmagam keresése. Valójában a boldogság, az önmegvalósítás, a siker keresése foglalkoztatott. S ezek a kérdések befelé fordítottak, önmagam kereséséhez vezettek.”
Ilyen gondolatok mentén beszélgettünk hosszan, amikor 2013 márciusában két napot Budapesten töltött. Ez idő alatt nagyon megkedveltem Julie-t, ami a személye iránti tiszteleten, a tapasztalt, so-kat látott, profi coach és vállalkozó iránti elismerésen alapszik. A mély szakmai tudása és rokon-szenves emberi lénye győzött meg könyve hitelességéről, és érlelte meg bennem a döntést, hogy akarjak kezdeni a könyvével valamit. Tamarával a több hónapos közös munka meghozta az ered-ményt, így most januárban kezünkben tarthatjuk ezt a könyvet magyarul is.
Julie Starr coachként ad és támogat – engem folyamatosan a márciusi találkozásunk óta –, míg vál-lalkozóként mindennek ismeri és megkéri az ellenértékét, de azt is tudja, hogy adni is érték. Amit ad, szívből adja. Hisz benne, hogy megosztani a tudását a legnagyobb érték. Számomra megtisztel-tetés és öröm, hogy ezt közvetíthettem.