logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2014.11.28 - 11 éve
[email protected]

A pénz szerepe munkatársaid motiválásában

Pénz, pénz, pénz, örökzöld téma munkatársaid motiválásában. Vannak, akik megesküsznek, hogy csak ez számít, amikor dolgozóik motiválásáról van szó, míg vannak, akik szerint ez számít a legkevésbé. Kinek van igaza? Tényleg c

penz-150x115Pénz, pénz, pénz, örökzöld téma munkatársaid motiválásában. Vannak, akik megesküsznek, hogy csak ez számít, amikor dolgozóik motiválásáról van szó, míg vannak, akik szerint ez számít a legkevésbé. Kinek van igaza? Tényleg csak a pénz számít, vagy vannak más dolgok is?

Kb. 1 éve hallgattam a rádióban egy interjút, amit a mentőszolgálat egyik vezetőjével készítettek. Legfőképpen arról beszélgettek, hogy miért mennek el külföldre a mentősök, ott mennyivel jobbak a munkakörülmények, ehhez képes mi van itthon, továbbá érdekes sztorikról volt még szó. Egyszercsak azonban egy olyan kérdést tett fel a riporter, amire nem értette a választ. Ezért újra feltette, és újra nem értette! Szerinted mi lehetett ez a kérdés?

A kérdés a következő volt:

"És ön miért nem megy el külföldre dolgozni négy-ötszörös fizetésért?"

De a lényeges inkább az, hogy mit nem értett a válaszon a riporter? A mentős vezető ugyanis háromszor is elmagyarázta neki, hogy mi az az elhivatottság, hogy honfitársai számítanak rájuk, meg felelősség, meg különben is ez a hazájuk.

A riporter azonban ezt nem értette meg!

Mit nem értett a riporter a válaszból?

Minr kívülálló, ebből a beszélgetésből nekem az jött le, hogy a riporter egy karrierista, akinek rendkívül fontos a fizetés és más személyes előnyök a munkahelyválasztásban. A mentős vezető pedig egy elhivatott ember, akinek nem a pénz a legfontosabb az életében, hanem egy jó ügy szolgálata, mások segítése.

Ha hozzáadjuk, hogy minden ember magából indul ki, amikor másokat megítél, akkor a mentős vezető a riporter számára egy UFO,  aki az ő értékrendje szerint teljesen értelmetlenül cselekszik!

Igen, itt is az értékrendek különbözősége köszön vissza. És mekkora bajban is lenne az ország, ha minden magyar ember karrierista lenne! De szerencsére nem az, a többség nem az, viszont ők ez által teljesen érthetetlenül viselkednek a legtöbb vállalkozó és ambíciózus vezető számára!

És bizony ebből temérdek motiválási probléma származik.

Igen, mert a vállalkozók gyártják a trükkösebbnél trükkösebb, a kifinomultabbnál kifinomultabb fizetési rendszereket, meg jutalék sávokat, meg más kifejezetten pénzügyi előnyökre építő jutalmazási rendszereket, majd jövök én, aki azt mondja, hogy:

"A fizetési rendszer nem motivációs eszköz!"

Van egy mondás, ami nagyon is igaz, de bizonyos kiegészítéssel van értelme:

"A pénz nem boldogít"

Ez igaz, viszont:

"A pénz hiánya nagyon boldogtalanná tud tenni!"

És így van ez a fizetési rendszerrel is, a jó rendszer önmagában nem motivál, a rossz rendszer viszont rendkívül demotiváló.

Honnan tudom?

6 éve készítettünk egy felmérést, 350 diplomás munkavállalóval, arra keresve a választ, hogy mi motiválja, és mi demotiválja őket a munkahelyükön? A legjobb 5 motiváló tényező és a legrosszabb 5 demotiváló tényező között nem volt ott a fizetés!

Ráadásul 10 éve nem csinálok úgy interjút, hogy ne kérdezzem meg a pályázót, hogy mi motiválja és mi demotiválja, és a válaszok is ezt erősítik meg.

Akkor semmi értelme a teljesítményarányos fizetési rendszernek?

Nagyon nagy híve vagyok a teljesítményorientált fizetési rendszernek minden olyan munkakörben, ahol lehetséges és megéri megvalósítani, de nem azért, mert ez motiválja a legjobb dolgozókat. Más az indok, nagyon más. Azt figyeltem meg, hogy a jól teljesítőket nagyon zavarja, ha 50-200%-al több munkáért ugyanannyi fizetést kapnak, mint kevésbé teljesítő társaik (utóbbiakat ez persze felettébb nem zavarja).

Magyarul egy jó teljesítményarányos fizetési rendszer igazságos, és ez a legtöbb, amit tehet!

A munka élharcosai ugyanis többségében nem a fizetés miatt hajtanak, egészen más motivációik vannak. Erről következő, december 11-ig tréningemen fogok sokat beszélni, de ha megnézed a "Munkatársak motiválása" kategóriában született 46 db blogbejegyzésem, akkor eléggé átfogó képet kaphatsz róla.

Címkék:
[email protected]

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
tamas_kelko.hu blogja

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu