Egy eszközt használhatunk megfelelően is – gondolatok a Motivációs Térképről
2018. januárjában részt vettem Carol Gaskell Motivációról szóló workshopján, Budapesten a Coaching Határok Nélkül (CHN) szervezésében. A motiváció, akár coachként, vezetőfejlesztőként, akár szervezetfejlesztőként, tanácsadók
2018. januárjában részt vettem Carol Gaskell Motivációról szóló workshopján, Budapesten a Coaching Határok Nélkül (CHN) szervezésében. A motiváció, akár coachként, vezetőfejlesztőként, akár szervezetfejlesztőként, tanácsadóként dolgozik valaki, - mindig kulcskérdés az egyén és a szervezet esetében is.
Megfogni, azonosítani és felhasználni azonban nagyon nehéz. A személyiségtesztek alapján csak kis esélyünk van arra, hogy leírjuk egy egyén motivációit.
Tudjuk, hogy a motiváció szintje változékony dolog, szemben a személyiségtesztek által vizsgált „összetevőkkel”. Egy másik érdekesség az a tévhit, hogy valakit kívülről lehet motiválni.
Az igaz, hogy a motiváció a személyiségben, az önképben és a jövőről alkotott elképzelésekben gyökerezik. Ebből a személyiség a statikusabbnak tekinthető, míg a két utóbbi gyorsabban változik. A környezet hat a motivációra, ám a motiváció belső dolog. „A motivációt fel lehet szítani kívülről, ám a lángja hamar ellobban, mert a motiváció mindig belülről fakad.” – mondta Keith Antoine angol sport-coach a CHN egy másik nemzetközi workshopján. Én nem hiszek a motivációs előadók, motivációs könyvek erejében. Inspirálók lehetnek, de motivációt nem hoznak létre.
Carol Gaskell workshopján megértettem, hogy egy személy motivációi valójában olyan valamik, amelyekből a cselekvésekhez (munkához, sporthoz, szórakozáshoz, stb.) többlet energiák származnak. Ezek azok, amiért valaki valamit nagy kedvvel csinál. Tehát egy jó vezető nem motivál (azaz nem „visz be” kívülről motivációt sem az egyénekbe, sem a csapatba), hanem lehetővé teszi, hogy ezek az energiák szabaddá válhassanak. A motiváltság szükséges feltétele annak, hogy valaki elkötelezett munkatárs legyen. Motiváltság szükséges a tartós, kiégéssel nem fenyegető jó teljesítményhez is.
Láttam motivációs modelleket, de a Carol által bemutatott Motivációs Térkép (MT) teljesen új megközelítést jelentett: Tudományos kutatáson alapuló, nagyszámú mintán tesztelt módszer, egyszerűen és érthetően kidolgozott modellben. A motivációt 9 motivátorra bontja, amelyek nem az egyén „tulajdonságait” mutatják, hanem a motiváció forrásait, azt, honnan fog többlet energia áramlani a cselekvésekhez. Egy teszt alapján egy motivációs pillanatfelvétel készül. A motiváció változik. Így egy 1 évvel később készült MT biztosan más lesz, mint a jelenlegi. (Gondoljunk csak arra, hogy egy személy értékeinek prioritása hogyan változik meg pl. egy gyermek születése esetén…)
És itt magyaráznám a címet! Egy beszélgetés során hallottam, hogy egy szervezetben többen is megkapták az MT-t. Voltak, akik nagy örömmel vették tudomásul, hogy az elsődleges motivátoruk megegyezik a vezetőével, vagy a közvetlen munkatárséval. És ezután minden változatlan maradt!
Lehet egy eszköz bármilyen pontos, csak megfelelően használva hoz (pénzügyi) számokban is mérető eredményt. Az MT a kvalitatívnak gondolt motivációt lebontja számszerűen mérhető forrásokra, a motivátorokra, ugyanakkor megadja azt is, hogy ezek a belső források mennyire „szabadak”, hozzáférhetőek az egyén számára. És itt kezdődik a használatuk! Egy MT-ből kiolvasható, hol vannak beavatkozási lehetőségek, hol szabadíthatók fel belső energiák, hogy „kielégíthessék” a motivátorokat. Ehhez azonban olyan szakértő kell, aki jól ismeri az MT-t, ért a személy- (és szervezet-) fejlesztéshez. Különben nem lesz eredményes az MT használata.
Volt egy szervezeti ügyfelem, ahol le tudtam volna rövidíteni a fejlesztési folyamatot, sőt, számszerűen meg tudtam volna mutatni, hogy miért ne bocsájtsanak el valakit, illetve az elbocsátásnak milyen negatív hatásai lehetnek a többi munkatársra, ha akkor már ismerem és használom az MT-t! Ám használni csak megfelelő szakértelemmel lehet hatékonyan! Az MT segítségével nem motiválunk, hanem megmutatjuk melyek azok a dolgok, amiket változtatva a munkatársak motivációs szintje, így elkötelezettsége is emelkedik. A térkép nem arra való, hogy a falra tegyük, hanem arra, hogy használjuk a terepen! És a térképek időnként átrajzolást igényelnek!
Jó szívvel és meggyőződéssel ajánlom minden szervezet részére a Motivációs Térképet, mint eszközt a munkatársak eredményességének, elkötelezettségének erősítéséhez, de csak megfelelő módon használva! Különben egy dekorációs eszköz marad! (A CHN Motivációs Térkép szakértői csapata szervezeti szinten is tart kérésre MT bemutatót, ahol egyéni tesztek kitöltésére is van lehetőség – természetesen nem ingyen, de minden teszthez egy óra coaching is jár, hogy megfelelően tudja az eredményeket felhasználni az adott személy.) www.motivacios-terkep.hu
Dr. Gogolák Zoltán coach, szervezetfejlesztő gogolak(kukac)goglak.hu