Multis dramaturgia
Bejegyzés a multikarrierről.
Ahogy már korábban is olvastuk a multis élete sokszor vesz színpadi fordulatokat, ha akarjuk, ha nem. S, mint minden jó darabhoz, itt is szükségünk lesz egy kiváló dramaturgra, különben pocsék lehet az ere
Ahogy már korábban is olvastuk a multis élete sokszor vesz színpadi fordulatokat, ha akarjuk, ha nem. S, mint minden jó darabhoz, itt is szükségünk lesz egy kiváló dramaturgra, különben pocsék lehet az eredmény. A vastaps és a multis Kossuth-díj nem csak ennek függvénye, de azért vegyünk át pár forgatókönyv mintát és jelzős szerkezetet.
A kommunikáció sikere nem azt jelenti, hogy sikerült a megfogalmazott gondolatainkat hang formájában a világba köpni, hanem, hogy a partnerünk a dekódolás során minél nagyobb százalékban fogja fel vélt mondanivalónkat, sőt mindez stratégiai szempontból is adekvát lesz a karrierünkre nézve. Nem fogunk most jól ismert klisékkel, formulákkal foglalkozni, ezek néha valóban hatásosak, de erről máshol is olvashatsz. Vegyünk inkább pár nüanszot, melyek talán csak pár centimétert tesznek hozzá sikerünkhöz, azonban mindez igazi kiütéshez vezethet a céges bokszmeccsek során.
Szójárás előrejelzés
Fontos, hogy időt szánjunk az igazán fontos beszélgetésekre való felkészülésre, melynek során néhány dialógust le is játszhatunk előre. Nem kell VV Szandikaként túlzásokba esni a természetesség levetkőzésében, de azért némi előkészület jól jön a csapdák kikerüléséhez. Első alkalommal igencsak meglepődünk, hogy mennyire nagy valószínűséggel tervezhetőek a partnerünk válaszai, tekintve, hogy a témakör ismeretében nem túl sokféle a variációk száma. A lehetséges válaszokra aztán kidolgozhatjuk az álláspontunkat és a számunkra leginkább alkalmas feleletet. Továbbra sem gondolom, hogy mesterkéltek lennénk, hiszen a mondataink nem bebiflázott sablon válaszok lesznek, hanem sokkal jobban átgondolt és árnyalt feleletek, melyek hatalmas előnyt jelentenek majd a beszélgetés eredménye szempontjából. Szánjunk csak öt percet pár kulcsfontosságú pont ütős megfogalmazására egy beszélgetésben, máris megszázszorozzuk az esélyünket azokkal szemben, akiknek csak pár másodpercük lesz ugyanezen válaszok kigondolására.
Unortodox álláspont
Nem kérdés, hogy a sikeres céges kommunikációhoz szükségünk van olyan politikai önérvényesítő eszközökre is, melyek a mindennapi életben erősen manipulatív megítélés alá esnek, azonban fogadjuk el, hogy multis sikereinkhez szükségünk lesz rájuk. Például jobban tesszük, ha csak módjával vállaljuk fel a nyílt konfrontációt, helyette sokkal előbbre mutatóbb, ha teljesítményünk elismerése indirekt módon történik. A multinál zajló kusza feladatmegosztás lehetővé teszi az önérvényesítés lehetőségét, amennyiben megtaláljuk a megfelelő kommunikációt tetteink „eladására”. Vezetőink számára nem feltétlenül lesz világos a különböző részmunkák elvégzésének felelőssége és hatóköre, ők leginkább a végeredményben érdekeltek. Ezen környezet szinte korlátlan lehetőséget ad saját multis értékünk növelésére, akár olyan sikerek által is, melyeket még ha nem is mi végeztünk el személyesen, de az elismeréshez már az is elég, ha mi is megjelenünk a megoldók között. Ez a fajta szemlélet eluralkodása az osztályon veszélyes lehet, mivel sokan akarják eladni majd magukénak ugyanazt a munkát, azonban ha mi vagyunk azon kevesek, akik ezzel az eszközzel élnek, akkor sokkal gyorsabban juthatunk előre.
én-te-ő-MI-ti-ők…
Kommunikációnk árnyalásához az egyik legegyszerűbb és leghatásosabb módszer például a személyes névmások megfelelő használata, elemezzük ki ezt kicsit részletesebben: Én – Az egyik leghatásosabb és ezáltal az egyik legveszélyesebb elem. Folyamatos ismételgetése ellenérzést kelt, még akkor is, ha igaz és őszinte a mondatok tartalma. Néhány esetben viszont markáns pozíciót harcolhatunk ki, ha nevünket egyértelműen egy ötlet vagy megoldás mellé rendeljük. Te – Ezt ha lehet ne is használjuk, vagy ha igen csak nagyon pozitív és lehetőleg kérdő mondatokban. Ha kijelentéseket, felszólításokat teszünk az visszaüthet, inkább kerüljük. Ő – Ez is egy hanyagolható elem céges dialógusokban. Egy harmadik személyről beszélni mindig csak röviden és nagyon árnyaltan, különben könnyen az áskálódás bélyege kerül ránk, ami vissza is üthet. Szenvedő szerkezet használata ajánlott. Angol kommunikációban szenvedő szerkezet használata ajánlott. Mi – Ez a legjobb és legpozitívabb elem, használjuk minél gyakrabban. Dicséretek és fejlődési lehetőségek is sokkal jobban festenek, amennyiben közös a hozzáállás. Nem lehet eleget ismételgetni, mantrázása esetén már csak emiatt is magunkon viselhetjük a „csapatjátékos” kitűzőt. Ti – Csak a legkülönlegesebb esetekben és kizárólag pozitív üzenettel használhatóak. Ők – Az a bizonyos ismeretlen többes szám remek szemetesláda lehet, de hosszú távon nem túl célravezető. Főleg angol kommunikációban profibb az alany nélküli szenvedő szerkezet használata.
Példabeszéd
Továbbra sem a tuti receptet árulom, azonban, csupán szeretnék egy példát mutatni a fentiekkel kapcsolatban. Az alábbi egy lehetséges felkészülés és stratégia a bértárgyalás témájában. Természetesen a valós teljesítmény, az önértékelés, a Főnök személyiségének és a vállalat helyzetének ismerete továbbra is kulcsfontosságú a beszélgetés lefolyásában.
1. A nyugodt körülmények között zajló beszélgetés során a főnök várhatóan érdeklődni fog, hogy hogyan mennek a dolgok, várja a saját értékelésedet magadról. Fejtsd ki szép fokozatosan az addigi teljesítményed 50-60 százalékát. A közben felmerülő kérdéseire könnyen felelsz majd, hisz ezzel foglalkoztál eddig. Fontosabb azonban, hogy ne kérkedj a sikereiddel és néhány helyen a csapat közös („MI”) erőfeszítésének eredményeként értékelj. Ezzel eléred, hogy a főnököd is saját magáénak is fogja érezni a sikereket és sokkal könnyebben társul majd ennek megünnepléséhez is.
2. Itt tarthatsz egy kis szünetet és mintegy szervacserét felajánlva, teret nyithatsz a Főnöknek, hogy ő mondja el a véleményét Rólad. Mindez kulcsfontosságú lesz a beszélgetés kimenetele szempontjából. Magától értetődően egy negatív értékelés után szóba sem kerülhet a bér revíziója, ebben az esetben inkább a kármentesítésre kell fókuszálni, azaz, hogy az adott értékelésből, hogyan tudunk kijönni a legpozitívabb tervvel. Azonban, ha az első pontban megfogalmazott eredmények valóban elismerésre kerülnek, akkor elindulhat a felvezetés, melynek hatására pluszmunkát adhatsz egy bérszámfejtőnek a következő fizetésed számolásakor.
3. A felvezetés első részeként felhozhatsz pár kérdést a vezető felé, kikérve véleményét, tanácsát, néhány szakmai dologhoz. Fontos, hogy a kérdéseid már olyan témákhoz kapcsolódjanak, ahol már előre haladott állapotban vagy a megoldás tekintetében, így még ebben a szekcióban is nagyon felkészült leszel, s mindez a következő erőteljes hatással járhat: A Főnök a válaszadás során valószínűleg messziről indítja a tennivalókat, melybe Te szinte a végéig be tudsz kapcsolódni, felhozva az általad eddig már felkutatott válaszokat, esetleg máris elintézett részfeladatokat. A főnökben így könnyen kialakulhat az a meggyőződés, hogy egy adott probléma során Te már mennyi mindent meg is tettél, mennyire gyors, proaktív és átgondolt vagy. Mindez nem általad, direkt módon fejeződik ki, hanem sokkal hatásosabban, a főnök fejében csapódik le, mint saját gondolat.
4. Ekkor már közeledtek a záró szakaszhoz, melynek az imént megállapodott tervek kivitelezéséről kell szólnia. Itt fontos, hogy ne csak a rövid távú végrehajtásról beszéljünk, mindenképp hozd fel több hónapra, évre előre tervezett munkáidat. Remélhetőleg erre is nagyon bátorító és támogató válaszokat kapsz majd és ekkor jöhet a csúcskísérlet.
5. Amennyiben a fenti pontokban az általad előre eltervezett mederben haladt a beszélgetés, akkor bátran belevághatsz az anyagi megítélésed feszegetésébe, hiszen minden okod megvan rá, hogy ezt megtedd. Ha azonban az előjáték során elutasító, negatív inputokat kaptál, akkor teljesen felesleges belekezdened is, csak elpocsékolsz egy lehetőséget. Ekkor türelmesnek kell lenned és fókuszálnod a most megállapodott dolgokra, hogy a következő beszélgetés során belekezdhess a 6. Pontba.
6. Amennyiben itt tartasz, már győztél, jól felépített stratégiád célba ért. Még nem biztos, hogy növekedni fog a fizetésed, ugyanakkor minden okod meglehet erre, ráadásul ezen okokról a Főnököd is tud. Sőt a beszélgetés eddigi szakaszai alatt nagyon is egyetértett azzal, hogy Te mennyire értékes munkaerő is vagy. A kérdés megfogalmazása is kellően árnyalt kell legyen, ne rontsuk el egy böfögéssel az eddigi romantikus előjátékot. A „..most megbeszélt tervek ismeretében érdeklődnék, hogy mik a Te/a cég tervei velem…” vagy „Jól értelmezem, hogy a karrierem jó irányba halad? Mivel mindenképp érdeklődnék az előrelépés lehetőségei iránt…” kellő határozottsággal dobják át a labdát a túloldalra, ahol már a Főnök talpraesettségén és budgetjén múlik a válasz. Nem garantált az azonnali megerősítés, sőt még a pozitív válasz sem, de ennek ellenére a programod sikerre futott. Amennyiben a közeljövőben nem kapsz béremelést, akkor a nyereséged a következő információ lesz: Nem valószínű, hogy az osztály/cég keretein belül elérhető a célod, így elkezdheted a felkészülést a továbblépésre. A lehetőségek tárháza végtelen, a fentiek csak némi ízt villantottak fel, ha egy képzavarral szeretnék élni.
Osszátok meg, ha Ti is felfedeztetek hasonlókat a mindennapok során, hátha letisztultabbá válik a forgatókönyv.