A vezető, mint megmentő
Vezetés és felelősség
A vezetés igazi felelőssége, a tudatosságban rejlik: Tudni, hogy munkatársaim egyéni jólétért felelünk. Tudni, hogy munkatársaim hatékonyságáért felelünk. Tudni, hogy munkatársaim motiváltságáért fel
Vezetés és felelősség
A vezetés igazi felelőssége, a tudatosságban rejlik: Tudni, hogy munkatársaim egyéni jólétért felelünk. Tudni, hogy munkatársaim hatékonyságáért felelünk. Tudni, hogy munkatársaim motiváltságáért felelünk. Tudni, hogy munkatársaim szakmai fejlődéséért felelünk. Tudni, hogy munkatársaim ergonómiai jólétéért felelünk. Tudni, hogy munkatársaim szervezeti jólétéért felelünk.
Vezetői szerepek
A hatékony vezető:
Miben is nyilvánul meg a hatékonyság?
A hatékonyság vagy mérhető, vagy nem számszerűsíthető. A munkatársak lelki életében is megjelenik, számok nélkül, jólétérzésekben, jó munkamorálban, működő interakciókban, közösségi gondolkodásban.
Az empatikus vezető
Miben is nyilvánul meg az empátia?
Elcsépelt azt mondani, hogy légy már empatikus, mert milyen vezető az, aki nem empatikus, nem érzi, ha a munkatársaknak problémája van, és nem tud vele semmilyen szinten azonosulni. De, és itt a lényeg: az empátia egy olyan kompetencia, mely fejleszthető, tanulható, és napi szinten gyakorolható, akár az utcán is, mikor, segítünk egy idős embernek felszállni a buszra vagy átadjuk a helyünket egy állapotos kismamának….:-) Szóval bárhol, bármikor gyakorolhatunk. Így van ez a munkahelyeken is, spontán egyéni beszélgetés, spontán munkaállomás látogatás, spontán meeting közben… tengernyi lehetőség áll rendelkezésre az empátia gyakorlására. A metodika nem túl bonyolult (bár, zárójelben jegyzem meg, lehet komplikálni, számos pszichológiai és szociológiai eszköz van az empátia erősítésére.) Számomra kicsit olyan az empátia, mint a motiváció, mert ott van mindenkiben, csak felfedezni és tudatosítani szükséges.
A kommunikatív vezető
Miben is nyilvánul meg a közlékenység?
A kommunikáció, a társas interakció, a metakommunikációs jelek, mind – mind üzenetet küldenek a vezetőről. Például: jól látszik, hogy értékeli a munkatársait emberileg az a vezető, aki rendszerint nem köszön munkatársainak. Vagy: az a vezető, aki bezárkózott ajtó mögött végzi napi feladatait, nem beszél munkatársaival, mutatva ezzel, hogy fél kapcsolatot építeni vagy túl nagyra tarja a vezetői státuszát. Rombolva ezzel az információáramlást vagy növelve a magányosságát.
A motiváló vezető
Miben is nyilvánul meg a motiválás?
A motiváció, igen kényes kérdés. Lehetetlen önállóan kezelni, más vezetői funkcióktól elválasztva tárgyalni. Ugyanis a motiváció, együtt jár a kommunikációval, az empátiával és a hatékonysággal. Mint korábban már említettem a motiváció ott van mindenkiben. „Csak” tudatos lépésekben lehet felismerni és fejleszteni.
A vezető, mint megmentő avagy – mitől is válik a vezető igazi megmentővé egy szervezeten belül
Miért lesz egy vezető megmentő?
Egy vezető, akkor válik megmentővé, ha empatikus, kommunikatív, motiváló és ezekkel együtt hatékony a munkatársak „bajainak” kezelésében. A megmentő vezető sokszor hős munkatársai szemében, mert közösségi emberré válik, és a kollektív tudatalatti is beindul. A közös gondolkodás részévé válik a mindennapi munkabéli létüknek.
Mit jelent a megmentés?
A megmentés, klasszikus értelemben, egy az érintett számára negatív kimenetellel, következménnyel járó eseménytől, személytől való „lecsupaszítás” vagyis egyrészt preventív jelleggel: megelőzi a bajt, másrészt: rehabilitációs jelleggel: kezeli a már felmerült problémát, sérelmet.
Kit ment meg? Saját magát vagy munkatársait, mindkettőt?
A vezető saját magát és munkatársait is megmenti, mikor a szervezeti működés kérdéseivel, bizonytalanságaival foglalkozik.
A vezető, egy igazi hős is lehet a szervezetben?
Ki válhat megmentővé? A közép vagy felsővezető? Vagy mindkettő? A tulajdonos vezető vagy a tulajdonos vagy a vezető lesz igazi megmentő?
Megmentő szerepe nem könnyű, de a vezetés bármely tagja felveheti. A kohézió fontosabb annál, hogy azon gondolkodjuk, ki legyen a vezetői csapatban a megmentő. Helyette inkább a közös vállalati és egyéni célok kitűzése a lényeges lépés a megmentés felé.
Tanácsok közép-és felsővezetőknek, hogy igazi MEGMENTŐKKÉ váljanak szervezetükben
- első, legfontosabb tanácsom: TUDATOSÍTSD egyedi vezetési stílusod;
- második, fogalmazz meg kérdéseket magad felé: Miért nem tudok hatni a munkatársaimra? Miért nem tudja a csapatom hozni a számokat? Miért nem tudjuk tartani a határidőket? Miért olyan magas a munkatársi fluktuáció? Miért nem beszélnek velem a munkatársak? Miért vagyok olyan magányos, mint vezető? Miért nem érdekel már ez az egész? Miért nem figyel rám a felsővezető vagy a tulajdonos? Miért vagyok olyan feszült mindig? …. etc;
- harmadik, KOMMUNIKÁCIÓ és KOMMUNIKÁCIÓ és KOMMUNIKÁCIÓ… vertikális és horizontális szinteken egyaránt. Például legyen merszünk beszélni egy gyártósori munkással is a problémák megértése érdekében, ne csak a műszakvezetővel;
- Hallgatni aranya, szokták mondani. Véleményem szerint az aktív hallgatás és értő figyelés kettőse ütős és hatásos módszer. Figyeljük meg munkatársainkat tárgyalás vagy aktív munka közben;
- negyedik, szervezzünk „gondolkodom, tehát vagyok” napokat, amikor mindenki elmondhatja a véleményét és konstruktív javaslatokat tehet a fejlődés érdekében. Ilyenkor érdemes egy moderátorral irányítani a „meccselést”, hogy ne egy PanaszEstbe fusson át az egész;
- ötödik, egyben jelenleg utolsó megmentő tanácsom: legyünk NYITOTTAK és akarjuk TANULNI, FEJLŐDNI. Minden eszközt érdemes megfogni a tanulásra, és ne legyünk olyan magasan ahhoz, hogy beosztottainktól tanuljunkJ ettől még nem csorbul vezetői státuszunk. A vezetői lét nem a presztízsről szól, hanem arról, hogy csapatunk méltó MEGMENTŐI legyünk, és irányítsuk, motiváljuk, megértsük és neveljük munkatársainkat.
Végül: a tanácsok arra valók, hogy megfogadják és megszegjék Őket, kicsit parancselvűek. Az viszont biztos, hogy irányt adhatnak, AHA élményt produkálhatnak, programozhatnak, motiválhatnak, megerősíthetnek, vagy szembe mehetnek az akaratunkkal.
Konklúzió: A vezetői lét felelőssége
A vezetői lét, összetett lelki állapotot igényel, mert a vezetői gondolkodás analizáló és szintetizáló is egyben, és a kognitív kompetencia nem választható le a mentális jelenlétről. Ez a kettőség pedig kiforrott pszichét igényel, és a vezetői lét felelősségi körébe tartozik, ugyanis a lelki beállítódás determinálja a felelősséghez meglévő ERŐT. Vagyis azt, hogy a kinevezett, vezetőnek kijelölt személy képes-e, elbírja –e lelkileg azt a megpróbáltatást, mely vezetőként nap, mint nap éri majd.
Felhasznált szakirodalom: Napoleon Hill - W. Clement Stone: A siker titka - Pozitív Lelki Beállítottság