Interjú Bója Norberttel, a SkillON ügyvezetőjével
Norberttel a csapatépítés helyzetéről és a SkillON módszereiről, sikereiről beszélgettünk.
Az irodába belépve vidám fiatal csapat, valamint sci-fi rajongók és kockák paradicsoma vár: a falak telis-tele filmes relikviákkal, legókkal, könyvekkel.
Mondd, ezek mind tréning kellékek?
Természetesen. :) Na jó, mondjuk a 90%-a, de a mi csapatépítőinkben kulcsszerepük van a minőségi, tematikához illő eszközöknek.
Mesélnél kicsit magatokról? Hogyan született a SkillON?
A cégünk jogelődje már 2008 óta a piacon volt, többnyire EU-s forrásokból megvalósuló képzésekkel és készségfejlesztő tréningekkel foglalkoztak. 2015-ben az akkori tulajdonos úgy döntött, hogy pihenni szeretne, és ekkor keresett meg engem, hogy lenne-e kedvem átvenni a céget, és a benne jelenleg akkor is futó projekteket. Én addig különböző Contact Centerekben töltöttem be különböző vezetői szerepeket, és ez egy olyan kihívás volt amire nem mondhattam nemet.
Név és arculatváltással kezdtünk, mert szerettünk volna valami friss fiatalos és innovatív dologba belekezdeni, úgy, hogy mindeközben a „régi” cég értékeit tovább vigyük.
Miután végig vittük a futó projekteket kezdődhetett meg az igazi változás a cég életében. Szerettük volna, ha a cég kizárólag piaci alapon működve a piacról szerzi ügyeleit, ezért szakítottunk az EU-s projektekkel, kialakítottuk a saját portfolióinkat és nekivágtunk.
A weblapotokon böngésztem, és rengeteg izgalmasnak hangzó tematikus csapatépítéssel találkoztam: Kémjátszma, Bosszúállók, Star Wars... A felsorolt programok mind saját fejlesztések?
Gyakorlatilag igen. Kezdetben volt 1-2 licencelt program, de azok annyira nem mi voltunk, hogy amint megfelelő számú és minőségű saját csapatépítőnk volt, azokat azonnal meg is szüntettük.
Min dolgoztok most?
Tavaly október óta dolgozunk a legújabb saját fejlesztésű csapatépítőnkön, amiről azt gondoljuk, hogy egyedülálló lesz a piacon. Mielőtt nekifogtunk a fejlesztésnek összegyűjtöttük , hogy mik azok a dolgok amiket szeretnénk mindenképpen viszontlátni az új programunkban. A következő vezérelvek mentén fejlesztettük a programot:
- Készségfejlesztés
- Innováció
- Társadalmi szerepvállalás
- Környezettudatosság
- Tanulság és tapasztalat
- Prémium élmény
Május elején már tesztelni fogjuk, május végén pedig már élesben is kipróbáljuk majd az új programot. Akit érdekel az látogassa meg honlapunkat, vagy az Instagram oldalunkat. :)
Milyen most a tréningpiac? Milyen csapatépitőt keresnek most a cégek?
Eléggé kétarcú.
Megrendelői oldalról még mindig rengeteg az olyan cég aki a hagyományos „zsákbanfutást” keresi, bár ezekben az esetekben inkább azt gondolom, hogy a kollégák véleményét nem kérik ki, amit a vezetőjük kedvel, azt kell a többieknek is csinálni. Viszont szerencsére egyre több olyan ügyfél cég van, akik szeretnének végre szakítani a hagyományos sablon dolgokkal és valami új élményre vágynak.
A csapatépítő programok lebonyolításával foglalkozó cégek esetében pedig egészen elkeserítő a helyzet. Azt gondolom, hogy 2019-ben mondjuk egy Quad túrát csapatépítőnek hívni nem igazán szakmai. Ne értsétek félre, tök jó lehet egy Quad túra is adott esetben, de az nem csapatépítés, hanem egy élményprogram. A kettő nagyon nem ugyanaz. Vagy például ott vannak az olyan cégek akik büszkén hirdetik, hogy több mint 300 féle csapatépítő programjuk van. Ezen mindig jót mosolygok és az jut eszembe, hogy ha étterembe megyek, az a hely ahol az étlapon túl sok minden van, az biztosan nem friss és nem is minőségis. Az igazán jó éttermekben nagyjából 1 oldal az étlap, viszont azok olyan fogások, hogy mind a 10 ujjad megnyalod utána. Szerintem ez valahogy így van a csapatépítők esetén is.
És ti milyen céget kerestek?
Azoknak ajánljuk magunka akik tényleg többet szeretnének, mint egy egyszerű élményprogram, akik keresik az új izgalmas kihívásokat.
Ha visszagondolsz az elmúlt évekre, volt kedvenc projekted?
Nehéz kérdés, mindegyik csapatépítőt imádjuk valamiért, de jelenleg a legsikeresebb a Kémjátszma – Hidegháború című csapatépítőnk. Ez volt a legelső saját fejlesztésű csapatépítő, amit ketten Kata kollégámmal raktunk össze, és ezt valahogy úgy sikerült abszolválnunk, hogy szinte változás nélkül fut ez a programunk a kezdetek óta és kizárólag 5 csillagos visszajelzést kapunk az összes cégtől akik részt vesznek ezen a programon.
Mire vagy a legbüszkébb?
120 IT-s kollégának csináltuk a Kémjátszma programot. Az első személyes egyeztetésen a vezetőjük a következőket mondta nekem: Figyelj Norbi, ezek itt 120-an sakálok. Ha a csapatépítő első órája után még 40-en játszanak, a többiek pedig a bárban, a Balatonban, vagy a napozó ágyakon lesznek ne lepődj meg, ez nem a ti hibátok, egyszerűen Ők ilyenek. Ehhez képest mindenki végig nyomta a programot és nagyon élvezték.
Számodra milyen a jó csapatépités? Te milyenre vinnéd a céged?
A miénkre. :) Viccet félretéve olyat keresnék, ahol azon kívül, hogy jól érezzük magunkat, kapunk valami pluszt amit máshol nem, valami olyat amire azt mondhatnám, hogy de kár, hogy ez nem nekünk jutott eszünkbe.
Külsőre látszik, hogy nagyon mások vagytok - miben vagytok mások még?
A programjainkon alapvetően a lebonyolítók többsége szakmai tréner, pszichológus, coach, és kisebb részük „animátor”, sőt nagyon sok esetben kizárólag trénerekkel dolgozunk és a program után szakmai visszajelzést adunk partnereinknek az ott látottakkal kapcsolatban, illetve adott esetben ezek alapján fejlesztési javaslataink is vannak, amelyeket átbeszélünk a megrendelővel.
Hogyan méritek a tréningjeitek eredményességét?
Azt gondolom, hogy ez az egyik legnehezebb része a dolognak. Aki azt mondja, hogy ilyen olyan tesztekkel, kérdőívekkel vagy bármilyen más módszertannal hitelesen és pontosan visszaméri egy képzés/tréning eredményességét, az minimum csúsztat.
Mi amúgy is alapvetően a hosszútávú munkában, szervezetfejlesztésben hiszünk, az ilyen esetekben pedig a napi munkában megjelenő pozitív változások a legjobb fokmérői a munkánk eredményességének.
Köszönöm szépen - és sok sikert kívánok Nektek és Partnereiteknek 2019-ben is!