A munkakör-értékelés fogalma

A munkakör-értékelés olyan értékelési folyamat, amely segítségével megállapítható, hogy az adott munkakörök mekkora súllyal, milyen fontossággal bírnak egy szervezeten belül. Ezek meghatározása ugyanis elengedhetetlen a hatékony vállalati struktúra kialakításához, munkafolyamatainak racionalizálásához.

A munkakör-értékelés céljai

A munkakör-értékelés főként a fizetési, juttatási rendszerek megtervezéséhez szolgál kiinduló pontként, de több más emberi erőforrás tevékenységnél is hasznos tud lenni. Elősegíti például, hogy tisztázza a munkakörök közötti hierarchikus viszonyokat, újragondolja, majd konkretizálja a feladatokat, s megalapozza a jövőbeni fejlődés irányát mind az egyén, mind a szervezet szintjén. Ezenkívül biztosítja az „egyenlő teljesítményért egyenlő bért” elvét, hiszen az összetettebb, nagyobb tudást és tapasztalatot igénylő munkakörökben értelemszerűen magasabbaknak kell lenniük a juttatásoknak, mint az egyszerűbbekben. Különböző értékelési módszereivel egyúttal tudományos alapokra helyezi az ösztönzési és javadalmazási rendszereket, hogy a munkaköröket betöltők jogosnak és igazságosnak érezzék szervezetben elfoglalt helyüket, bérüket, lehetőségeiket. Közvetve tehát a szervezeti kultúrára is hatással van, hiszen amennyiben az alkalmazott a kompetenciájának megfelelő munkakörben képes teljesíteni, jól érzi majd magát, s hosszútávon képzeli el nálunk karrierjét. Ebből kifolyólag a munkakör-értékelésbe érdemes az alkalmazottakat bevonni, különösen mivel napjainkban egyre szerteágazóbb feladatokat kell ellátniuk, s a cégek előszeretettel biztosítják ezzel a szervezeti rugalmasságukat. Lényeges továbbá, hogy a munkakör-értékelés eredménye mind a menedzsment, mind az alkalmazottak számára jól áttekinthető és dokumentálható legyen, megfelelő egyeztetés nélkül ugyanis sosem találkoznának az elvárások a teljesítménnyel.


A munkakör-értékelés jellemzői

A munkakör-értékelés során szem előtt kell tartanunk, hogy általa a munkaköröket nem abszolút értékben tudjuk meghatározni, csupán az egymás közötti relatív viszonyok feltárására ad összehasonlításra lehetőséget (összehasonlítási folyamat). Mindemellett természetesen egy értékelési (mérlegelési) folyamatot is magába foglal, hiszen munkakörök és szerepek súlyát mérlegeljük benne különböző információk alapján. Ezeknek az információknak azonban nagyobb hatalmuk van mint gondolnánk, pontos adatok, részletes munkakör-analízis híján ugyanis egy munkakör-értékelés sem lehet eredményes (analitikus folyamat). Végül nem szabad elfelejtenünk, hogy mivel az értékelők előre meghatározott szisztéma szerint (módszerek, adatok, értékelő ülések stb.) folytatják le az értékelést, a munkakör-értékelés egyben strukturális folyamat is.