kapubanner for mobile
Megjelent: 22 éve

A grafológia fenegyereke

Rendszeresen publikál, kulcsembereknek továbbképzéseket tart, sok cégtől kap megbízást, övé a grafologus.hu weboldal, fut alatta a szekér. Bucher Katalin a grafológiával karriert csinált. Miként jutott kilenc év alatt a csúcsra? Ezt is megosztja magazinunkkal, valamint beszél arról is, milyen nehézségei vannak annak, ha valaki formabontó.

"Nagyon érdekel a kézírás mögött lakozó ember, szeretek így embereket megismerni. Emellett persze fontos az anyagi elismerés is, ezért foglalkozom karriergrafológiával", fogalmazza meg motivációját Bucher Katalin, aki 14 éves korában kezdett a kézírás tudománya iránt érdeklődni. A grafológia felé tinikorban a dac, az ellenszegülés vágya vitte.
Gimnáziumban egy Ady-verset kellett elemeznie. Katalin a hivatalos nézettel ellentétes gondolatokat írt le, melyeket a híres emberek kézírását feltáró Rákosné Ács Klára: Vallanak a betűk című könyvből vett. "Ady kézírásának elemzéséből ugyanis nem az derült ki, hogy a költő depressziós állapotban írta a verset, hanem pillanatnyi lelki állapotában, egy átmulatott éjszaka után. A dolgozatra egyest kaptam, mert áltudományosnak minősítették a grafológiai megközelítést. Ez a rossz élmény vitt a grafológia felé", meséli a kezdeteket Katalin.

"Mertem álmodni"

Katalin az érettségi után egy évvel beiratkozott a Grafológiai Intézet képzésére. Ott többek között Végvári Valéria tanította grafológiára, intuitív alapokon is, majd a végzés után munkához látott. Közel öt évébe telt, míg ismertségre és elismertségre tett szert. Lassan egy évtizede van jelen rendszeresen a napi sajtóban. A siker titka? "Mertem álmodni, tudatosan menedzseltem magam, tisztában voltam munkám értékével és persze rengeteget dolgoztam, képeztem magam", fogalmaz lakonikusan Katalin.

A befutott grafológus szerint sok kollégája vagy nem mer a saját lábára állni, vagy nem tudja, mennyit kérjen a munkáért. "Vannak, akik elhitetik magukkal sok kívülálló véleményét, mely szerint a 'misztikus maszatolásnak' nincs nagy értéke, nem szabad sokat kérni érte. Persze az sem jó, ha horribilis összegeket próbálunk leakasztani a céges megrendelőkről. Meg kell találni a középutat", ad tanácsot Katalin.

Nehéz az elitbe kerülni

Bucher Katalin elsősorban annak ajánlja szakmáját, aki már meglévő foglalkozása mellett kiegészítő tudásként, emberismerete javítására szeretné a kézírás-fejtést használni. "Aki pénzt akar belőle csinálni, már csekély az esélye. Tíz-tizenkét jó név forog a szakmában, ők kapják a megbízásokat és hozzájuk rettentő nehéz felzárkózni", jegyzi meg Katalin. Nem túl arrogáns kijelentés ez az Olümposz csúcsáról?, teszem fel a kérdést. "Pontosan látom a valóságot. Nevet csak médiatámogatással vagy jó kapcsolati háttérrel, agilis beállítottsággal és kitartással lehet szerezni. Ha ez nincs meg, már szinte lehetetlen a betörés. Sajnos, ez a helyzet", kontráz a grafológus.

Szemben a fő árammal

Katalin határozott, szókimondó személyiség a fő áramtól eltérő munkamódszerekkel és felfogással. "Nem szeretek szakmai tanácskozásokra járni, ahol szerintem sokszor értelmetlen viták zajlanak", így Katalin. "Engem elsősorban az ügyfelek reakciója érdekel és ők nagyon elégedettek a munkámmal. A kollégák közül néhányan valóban nem szívlelnek felfogásom, munkamódszerem miatt, de ez kevésbé számít. Szívesen marják egymást, de én ebbe a sorba sem állok be", mondja Katalin.

Nem híve a milliméterpapírral méricskélésnek - bár azt is ismeri -, mert szerinte a centizés helyett többre visz, ha a betűk alapján "átéljük", "beleéljük magunkat" az írás mögött rejlő ember világába. "Az intuíció, az egész megragadása és átélése többet mond el az emberről, mint önmagában a kézírás darabokra szedése és több mint száz apró szempont alapján való elemzése. Persze erre is figyelni kell, de az apróságban gyakran elveszik a lényeg", vallja és oktatja Katalin.

Bucher Katalin már több mint 10.000 kézírást megnézett és elemzett, így nagy rutinra tett szert. Ha munkáján kívül meglát egy-egy kézírást először a tartalomra koncentrál, és csak másodlagos szempont a szerző személyisége.

Betanult jellemzés

Hogy mit nem szeret a szakmában? "A szürke személyiségek elemzését. Az unalmas életvitelű emberekről nehéz sokat mondani. Ezen kívül nagyon nehéznek és problematikusnak tartom a jellemzés közlését olyan emberekkel, akik nem képesek szembesülni a róluk festett képpel", árulja el Katalin.

Bucher Katalin hangsúlyozza, hogy óriási felelősség az elemzéskészítés. "Egy ügyfelemmel a grafológiai vizsgálat után két évvel véletlenül találkoztam a városban. A zsebében volt a jellemzésem, amelyet ő szó szerint tudott", meséli. Ekkor tudatosult igazán bennem, hogy mekkora ereje van a szavaknak.

Cél: Érett személyiség

A grafológus nem érzi azt, hogy révbe ért. "A grafológus-lét a szememben folyamatos tanulást, személyiségem állandó formálását jelenti. Csak akkor tudok hiteles karriergrafológusként fellépni, ha bejárok egy utat, megtalálom önmagam, érett személyiséggé válok", fogalmazza meg hitvallását.

Bucher Katalin nem szeret az árral úszni. Nem az ő világa. Munkamódszerei, felfogása különbözik a grafológiai iskolák többségétől. Nem kutatói alkat, hanem olyasvalaki, aki a tudományból pénzt akar és tud csinálni. Talán kicsit különc, aki járja a maga útját. A grafológia sikeres fenegyereke.


Karácsony Zoltán
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Koscsóné Kolkopf Judit, a Józsefvárosi Egyesített Bölcsődék vezetője

„Az Év Felelős Foglalkoztatója 2017” pályázat nyertese a közszféra szervezetei kategóriájában a Józsefvárosi Egyesített Bölcsődék.... Teljes cikk

Arnhoffer András, az Észak-zalai Víz- és Csatornamű Zrt. elnök-vezérigazgatója

„Az Év Felelős Foglalkoztatója 2017” pályázat nyertese, az 51-500 főt foglalkoztató szervezetek kategóriájában, az Észak-zalai Víz- és... Teljes cikk

Bertók Attila, a Webstar Csoport cégvezetője

„Az Év Felelős Foglalkoztatója 2017” pályázat nyertese az 1-50 főt foglalkoztató szervezetek kategóriájában a Webstar Csoport Kft. Bertók... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek