Állami kézbe kerül a szakképzés, de a piaci igényeket így sem sikerült felmérni
2015 őszétől a kormány átszervezi a szakképzési rendszert Magyarországon, az alapítványi és egyházi intézményektől elvennék a támogatást, csak állami intézményben lehetne olcsóbban szakképesítést szerezni. A cél, hogy a piac igényeit vegyék figyelembe, azonban a keretszámok nem mindenhol ezt tükrözik, írja a 444.hu.
Az ipar kiszolgálása azonban nem tökéletes: Heves megyében, ahol az indiai Apollo Tyres ezerfős gyára épül, egyetlen egy gumis szakember (abroncsgyártó, gumiipari technikus vagy ipari gumitermék előállító szakmunkás) képzést sem támogat az állam 2015-ben. Ugyanez a helyzet Szabolcsban is, ahol a Michelin üzeme működik. Ott szintén nincs állami támogatás gumisok képzésére.
Könnyen lehet, hogy a kormány részben a nem állami intézmények bezárására játszik – írja a 444.hu, ugyanis ha nőnek a térítési díjaik, sok diák elhagyja majd ezeket az intézményeket. Ezután mivel hirtelen nagyon sok olyan képzés kerül az államhoz, ami korábban nem volt ott, vagy semmiképpen sem annyi diákkal, mint 2015-től lesz, ezért hirtelen szükség lesz egy csomó oktatóra, amit egy összeomló piacról könnyebben felszívhat a KLIK.
Négy olyan szakma van, amit az országban valamennyi megyében korlátlanul támogat az állam. Ezek:
Van két olyan szakma, amit egy megyében sem támogatnak
Az is kiolvasható, hogy egy Zala megyében élő fiatalnak harmad annyi választási lehetősége van, ha az állam támogatásával szeretne szakmát tanulni, mint egy Budapestinek.
Az sem teljesen világos, hogy nemzetgazdasági szempontból mi szükség van 480 középfokú színész, és 800 középfokú szobrász képzésének állami támogatására. 2015-től közpénzen több mint 2500 középfokú sportedzőt, összesen 1848 középfokú zenészt (egyház, klasszikus, jazz, szórakoztató és népzenészt), 1600 középfokú fitnesz-wellness instruktor, 2400 középfokú sportmasszőrt, 560 középfokú divat- és stílustervezőt és legalább 56 belovaglót (Komárom megyében korlátlan számú támogatva) taníttatunk majd.
„A dokumentum rengeteg szakmai hibát tartalmaz. Néhány példa: Budapesten a tervezet szerint 1025 cukrász képzése indokolt, de csak 400 szakácsé. Közben évek óta probléma a cukrász túlképzés, szakácsból viszont kevés van. A tervezet szerint 868 idegenvezető képzésére van elvben igény (és támogatás) a fővárosban, amikor a szervezett társasutazás a végnapjait éli” –hívta fel a lap figyelmét a hibákra egy vendéglátós képzéssel foglalkozó szakember.
444.hu