Előre szóltak a munkaügyi ellenőrök, hogy kit, mikor ellenőriznek majd
Idén a vizsgált 11 182 munkáltató 68 százalékánál találtak jogsértést, ami 2 százalékos csökkenést jelent a tavalyihoz képest,
Előre jelezte a vizsgálatra kiszemelt budapesti és Veszprém megyei cégeknek a foglalkoztatás felügyeleti hatóság az idén, hogy hamarosan ellenőrizni fogják őket - írja a Népszava. A hatóság emellett kísérleti jelleggel iratbekérésen alapuló távellenőrzést folytattak le Baranyában illetve Győr-Moson-Sopron megyében. Ennek köszönhetően a munkáltatók a vizsgálat előtt "rendbe tehették" munkaügyi irataikat, vagy bejelenthették a feketén foglalkoztatott dolgozóikat, így az ellenőrök idén arányaiban kevesebb szabálytalan munkaadót szúrtak ki. A hatóság elismeri, hogy az ellenőrzés eredménye így nem mutat reális képet a munkáltató jogkövető magatartásáról, de szerintük „egy későbbi ellenőrzés veszélyeztetettségének tudatában elősegítheti a jogkövető magatartás kialakulását”.
Az innovációs tárca foglalkoztatás-felügyeleti irányítási főosztályának jelentése szerint a célellenőrzések célja a hatóság jelenlétének tudatosítása, közvetett módon a munkáltatók jogkövető magatartásának elősegítése volt. Mint írták, az "új jellegű ellenőrzések" végrehajtása hozzájárult ahhoz, hogy az első háromnegyed évben a korábbiaktól alacsonyabb volt a feltárt szabálytalanságok száma.
Ezzel együtt idén a 11 182 munkáltató 68 százalékánál jogsértést találtak (tavaly 70 százalék volt az arány), ami 26 ezer munkavállalót érintett a tavalyi 29 ezer után.A jogsértések közt idén is jellemző volt a feketefoglalkoztatás, ami tavaly a vizsgált dolgozók 15,5, az idén 14,1 százalékát érintette. Ugyanakkor ez még mindig magas aránynak számít, ugyanis 10 évvel ezelőtt csak 6,8 százalékos volt. A vizsgálat jelentése szerint azért volt magas a találati arány, mert hatékonyan választják meg az ellenőrzési célpontokat, azaz az ellenőrök oda mennek vizsgálódni, ahol valóban feketén dolgoztatják a dolgozókat.
Továbbra is az építőiparban dolgozik a legtöbb feketén foglalkoztatott munkavállaló. A bejelentés nélküli munkavállalók 53 százaléka ebben az ágazatban található, ez 4 százalékos növekedést jelent a tavalyihoz képest. Az ágazaton belüli arányokat tekintve ugyanakkor javulás tapasztalható: tavaly az építőipari munkavállalók 37,4, az idén „csak” 31 százalékát dolgoztatták feketén. A kereskedelem részesedése szintén nőtt tavalyhoz képest, 6-ról 9 százalékra. A vendéglátásban is javult a helyzet: szeptember 30-ig az ellenőrzött, ágazatban dolgozók 13,8 százalékáról derült ki, hogy feketén foglalkoztatják.
Népszava
fotó: unsplash