"Humánkatasztrófa előtt áll az ország"
Megszüntethetővé vagy csökkenthetővé tenné a korkedvezményes nyugdíjat Lázár János és Balsai István. A két fideszes politikus alkotmánymódosítási javaslatot nyújtott be a parlament elé. A szakszervezetek tiltakoznak.
A szakszervezetek tiltakoznak
Az érdekképviseleti szervezetek az MTI-nek küldött közleményeikben az indítvány visszavonását, továbbá egyeztetést sürgettek, és arra is figyelmeztettek, hogy a szerzett jogok elvétele tovább fokozhatja a társadalmi feszültséget. A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) vasárnap azt közölte: megdöbbenéssel és értetlenkedve fogadták a hírt, hogy a kormánypárt ismételten egyéni országgyűlési képviselői indítvánnyal kerüli meg a tárgyaló feleket.
Utaltak arra, hogy a Fidesz képviselői az alaptörvény soron kívüli megváltoztatásával azt javasolják, hogy a nyugellátáshoz való jog csak az általános öregségi nyugdíjkorhatárt betöltő, a nyugellátás törvényi feltételeinek megfelelő emberekre terjedjen ki; azoknak a járandósága pedig, akik már részesülnek benne, de az öregségi nyugdíjkorhatárt még nem érték el csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, akár megszüntethető is legyen.
Véleményük szerint az indítványt benyújtók olyan "nagy fokú felelőtlenségről" tesznek tanúbizonyságot, amely "kockára teszi az óráról órára immár egyre törékenyebb társadalmi munkabékét, az ország kormányozhatóságát, valamint az állam működőképességét". Közölték, tiltakoznak a szerzett jogok durva elvételének kísérlete miatt, és arra mutattak rá, hogy a csaknem 300 ezer munkavállalóra - köztük bányászokra, vegyészekre, búvárokra, radiológusokra, sugárzó anyagokkal dolgozókra, rendőrökre, tűzoltókra, katonákra - kiható változás kezdeményezése "fokozza az amúgy is egyre súlyosabb társadalmi feszültséget, elégedetlenséget".
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) vasárnapi közleményében azt írta, hogy humánkatasztrófa előtt áll az ország; a Fidesz-frakció arra készül, hogy mélyszegénységbe taszítsa a rokkantság és korengedmény miatt nyugdíjazott emberek tömegeit. Úgy látják, a szociális párbeszéd nélkül tervezett intézkedés üzenet a hatalomtól, és azt jelenti: az országnak nincs szüksége nyugdíjasokra, szabadulna tőlük, akár olyan áron is, hogy 55 évesnél idősebb álláskeresők újabb tömegeit szabadítja a hazai munkaerőpiacra. Közölték, hogy a VDSZ az indítvány visszavonását és azonnali egyeztetést követel, azt pedig felháborítónak nevezték, hogy szociális juttatássá alakítanák át azoknak a járandóságát, akiket egészségi állapotuk miatt korábban nyugdíjaztak.
Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete úgy véli, hogy Lázárék javaslata elfogadhatatlan. "A tűzoltók visszatérnek az utcára és mostantól nem fognak meghátrálni az üres politikai üzenetek miatt. Fokozzuk a szakmai összefogást és az eddigieknél is nyomatékosabban adunk hangot elégedetlenségünknek. Amennyiben pedig szükséges, megtesszük a nemzetközi jogi lépéseket" - írják közleményükben.
A Liga szakszervezetek szombat esti közleményükben azt közölték: országszerte felgyorsítják a sztrájkbizottságok alakítását, ha az Országgyűlés elfogadja az indítványt, amely "egyetlen tollvonással lehetővé tenné a már megszerzett nyugdíjak visszavonását". A Liga a fegyveres és rendvédelmi szféra elleni nyílt provokációként értékeli a javaslatot, de reméli, hogy "a jogállamiság folytatólagosan elkövetett sárba tiprásának" véget vet a kormány, és azonnal megkezdi az érdemi tárgyalásokat a szakszervezetekkel - írták.
MSZP: ez tulajdon elleni támadás
Korózs Lajos, a szocialista párt elnökségi tagja vasárnap, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján kifejtette, ez az intézkedés olyan, mintha valakinek a házát, kertjét vagy az autóját akarnák megszerezni. Szerinte ezzel a lépéssel hirtelen mintegy félmillióan válhatnak munkanélkülivé, mivel a kabinet "hadüzenete" mellett egyetlen munkahelyet sem teremt. "Lövésük sincs mit kellene tenni, elvenni tudnak, de adni nem" - fogalmazott.
Az MSZP elnökségi tagja arról is beszélt, hogy a kormány jövőre 88 milliárd forintot, 2013-ban pedig további 117 milliárd forintot kíván kivonni a nyugdíjrendszerből. Ezzel Korózs Lajos szerint beigazolódik azon egy évvel korábbi jóslata, hogy az ország egy "nyugdíjkatasztrófa", az úgynevezett svéd nyugdíjrendszer bevezetése elé néz. Hozzátette: jövő hét elején a nyugdíjkerekasztal összehívását kezdeményezi a probléma megoldása érdekében.
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Versenyképességi fordulat kell, mert akkor lesz erős Európa, akkor lesz erős az európai gazdaság, ha felveszi a versenyt az Egyesült Államokkal,... Teljes cikk
Ötéves megállapodást kötöttek a felek. Teljes cikk
A mezőgazdaságban is van olyan munkakör, ahol erős informatikai tudásra van szükség, és ez a fizetésekben is visszaköszön. Teljes cikk
- 2,5 millió nyugdíjas ma kapja meg az emelt nyugdíjat 2 hete
- Nők 40 nyugdíj: ez várható 2025-ben 2 hete
- Megjelent a nyugdíjemelésről szóló kormányrendelet 3 hete
- Védett kor: Biztonság és lehetőségek a nyugdíj előtti években 4 hete
- 11 ezer pultos készül sztrájkolni 1 hónapja
- Önfinanszírozó nyugdíj euróban… létezik ilyen? 1 hónapja
- 27 ezer önkormányzati dolgozó léphet sztrájkba 1 hónapja
- Nyugdíjemelés 2025 1 hónapja
- Ekkor érkeznek a nyugdíjak 2025-ben 1 hónapja
- Nyugdíj-megtakarítás: hogyan készüljünk fel anyagilag a nyugdíjas évekre? 1 hónapja
- Hogyan veszik figyelembe nyugdíjnál, ha két részmunkaidős állásom van? 1 hónapja