kapubanner for mobile

Kevesebben akarnak négy napos munkahetet, mint a járvány előtt

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

A vezetők nagyobb érdeklődést mutattak a rövidebb munkaidő iránt, mint a többi dolgozó.

A kutatások azt mutatják, hogy az a feltételezés, miszerint a járvány miatt a munkavállalók újragondolták a hagyományos 37 órás munkahetet, nem helytálló, és a fiatalok a kevésbé hajlandóak csökkenteni a munkaidejüket – írja a HR News.

Chloe Dixon, a Southamptoni Egyetem kutatója 30 335 brit állampolgár 2018-as, 2019-es, 2022-es és 2023-as felmérési adatait elemezte. Emellett 21 interjút is készített alkalmazottakkal.

Megállapította, hogy a Covid előtt (2018-ban és 2019-ben) az emberek 44,6%-a akart csökkenteni a munkaidejét, de ez a pandémia után (2022-ben és 2023-ban) 39,1%-ra esett vissza, ami 5,5 százalékpontos, azaz 12%-os csökkenést jelent.

Azok közül, akik 2022-ben és 2023-ban csökkenteni akarták munkaidejüket, kétharmaduk csak akkor volt hajlandó erre, ha teljes fizetésüket megtartják, míg a maradék egyharmaduk elfogadta a fizetéscsökkentést.

Az eredmények azt mutatják, hogy a Covid után jelentősen csökkent a rövidebb munkaidő iránti preferencia és a jövedelemcsökkenés elfogadásának hajlandósága” – mondta Chloe Dixon egy konferencián.

 „Ez talán azt tükrözi, hogy a 2022–2023-as években nagyobb bizonytalanság volt tapasztalható vagy érzékelhető, mint 2018–2019-ben, például a megélhetési költségek válsága és a nagyobb munkahelyi bizonytalanság miatt – a munkavállalók talán jobban védik a munkaidejüket.”

Ez annak ellenére történt, hogy a Covid idején a távmunka és a nagyobb autonómia miatt a munkavállalók nyitottabbá váltak olyan ötletek iránt, mint a munkaidő csökkentése – mondta.

Az adatokat úgy módosította, hogy az olyan tényezők hatását külön-külön vizsgálhassa, mint az életkor, a nem és az iskolázottság, és a következőket találta:

• A 18–24 évesek csak egynegyede akart kevesebb órát dolgozni, míg a 40–44 évesek 40%-a és az 55–59 évesek 45%-a.

• A vezetők nagyobb érdeklődést mutattak a rövidebb munkaidő iránt (45%), mint a többi munkavállaló (38%).

• A nők nagyobb valószínűséggel akartak kevesebb órát dolgozni (45%), mint a férfiak (40%), valószínűleg a háztartási munkák és a gyermekgondozás nyomása miatt.

• A diplomások nagyobb valószínűséggel akartak rövidebb munkaidőt (44%), mint azok, akik nem rendelkeztek felsőfokú végzettséggel (34%).

• A magasabb jövedelműek nagyobb valószínűséggel akartak kevesebb órát dolgozni.

Dixon elmondta, hogy az általa megkérdezett alkalmazottak „érdeklődést mutattak a rövidebb munkaidő iránt, de egy kivételével mindannyian úgy vélték, hogy a jövedelemcsökkenés akadályozza ezt a választást.

A magasabb szintű biztonság, státusz vagy kiváltságok általában erősebb preferenciával járnak a munkaidő csökkentése iránt. Ezt bizonyos mértékben a Covid utáni időszakban is megfigyelhetjük, amikor csökkent az érdeklődés a rövidebb munkaidő iránt, mivel a Covid utáni helyzet valószínűleg bizonytalanabb környezetet jelent, mint korábban.

 

 

HR News

  • 2026.09.11BCM - Üzletmenet-folytonosság menedzsment képzés Az intenzív, workshop jellegű program célja, hogy a résztvevők képessé váljanak egy ISO 22301:2019 alapú üzletmenet-folytonossági irányítási rendszer (BCMS) tervezésére, bevezetésére és fenntartására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek