kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

Nemzetközi mobilitási programok a hazai szellemi tőke gyarapításáért

Brazília, Albánia, Montenegró, Szerbia és Törökország említhető azok között az államok között, amelyekkel a magyar kormány 2012-ben felsőoktatási mobilitási programok kidolgozását tervezi.

Ahogy a 2010/2011-es év összefoglalójából kiderül, az élethosszig tartó tanulás stratégiájának elfogadása után számos pályázat kínált nemzetközi mobilitási és együttműködési projektekben való részvételi lehetőséget. A hallgatók külföldi tanulmányai mellett a doktoranduszok és az oktatók országhatárokon túli tapasztalatszerzése is előtérbe kerül: az elmúlt két évben a körülbelül húsz-húszmilliós pályázati keretet 96-99 százalékos arányban használták fel a felsőoktatás szereplői.

Bár a kormány több programjának célja az itthon megszerzett tudás hazai földön való kamatoztatása, a nemzetközi mobilitási programok tulajdonképpen szintén a hazai szellemi tőke gyarapodását szolgálják. "Örülnünk kell annak, hogy tudósaink kimehetnek külföldre, mert tapasztalataikat itthon kamatoztathatják majd" - mondta el Kollár László Péter, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok elnöke a többek között a külföldön dolgozó magyar kutatók hazacsábítását céljául kitűző Nemzeti Kiválósági Program bemutatóján.

Az MTI tájékoztatása szerint 2012-ben már szervezik a magyar felsőoktatás részvételét a brazil kormány ösztöndíjas programjában, amelynek keretében Brazília százezer ösztöndíjast küld résztanulmányok folytatására külföldi egyetemekre. Jelenleg a montenegrói, a szerb és a török munkatervek kidolgozása folyik.

Balkán-kutatásokra a nemzetközi terület egymillió forintos támogatást adott az ELTE-Pécsi Tudományegyetem Balkán Központ speciális projektjére, Albániával pedig márciusban írták alá az új oktatási és tudományos munkatervet.

A mobilitási programok közül a Comenius a közoktatást, a Leonardo a szakképzést, a Grundtvig a felnőttkori tanulást, az Erasmus pedig a felsőoktatást támogatja. Utóbbi keretében az elmúlt két évben a rengeteg hallgató mellett számos tanár, oktató kapott pályázati úton támogatást a külföldi tapasztalatszerzésre.

A Tempus Közalapítvány honlapján böngészhető pályázatok közül az Erasmus és a CEEPUS oktatói mobilitási programok elsősorban a külföldi partnerintézményben történő oktatást támogatják, valamint ezzel együtt lehetőséget nyújtanak kutatásra és konferencián való részvételre. Előbbi ösztöndíjnál feltétel, hogy külföldi vendégoktató esetében a partner felsőoktatási intézmény előzetesen elfogadja az előadások oktatási programját, melyet a vendégtanár megküld számára. Azok a tanárok, akik első alkalommal utaznának külföldre a program keretében, elsőbbséget élveznek. Az Erasmus által biztosított tanulmányút legfeljebb hat hétig tarthat, a kötelezően megtartandó oktatási órák száma pedig legalább öt, a CEEPUS oktatói kiutazás időtartama minimum öt munkanap, maximum pedig tíz hónap.

Edupress.hu
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatásokkal ismerkedhetnek a Pécsi Tudományegyetem hallgatói

Az érdeklődők a vállalkozásfejlesztésről és a termékek piacosításáról is tanulhatnak. Teljes cikk

Matematikával folytatódott az írásbeli érettségi

Hétfőn magyarból érettségiztek a diákok. Teljes cikk

Fordított állásbörzét tartanak a Pécsi Tudományegyetemen

A cégek képviselői a jövőbeni gyakornokaikat, munkavállalóikat is megtalálhatják a rendezvényen. Teljes cikk