Sztrájkolnak a bírók Sarkozy bírálata miatt
Egyre nagyobb méreteket ölt a francia bírók tiltakozása Nicolas Sarkozy államfő azon múlt heti kijelentése miatt, amelyben az igazságszolgáltatást és a rendőrséget tette felelőssé egy nagy visszhangot kiváltó gyilkossági ügyben és szankciókat helyezett kilátásba.
A köztársasági elnök február 3-án azt mondta, hogy a rendőrség és a bíróság "súlyos diszfunkciói" miatt kerülhetett szabadlábra az a visszaeső bűnöző, akit egy Nantes közelében eltűnt fiatal nő megölésével vádolnak. A 31 éves gyanúsított 2010 februárjában szabadult, eddig 15 alkalommal volt elítélve, egyebek mellett egy rabtársa ellen elkövetett erőszak miatt.
"Ha egy olyan személyt, mint a feltételezett bűnöst, szabadulása után nem ellenőrzik a beilleszkedésben, az hiba" - hangsúlyozta az államfő, hozzátéve, hogy a felelősök "meg lesznek büntetve".
"Sarkozy visszaeső. Évek óta támadja az igazságszolgáltatást. Már belügyminiszterként is ezt tette. De sokkal súlyosabb, hogy ezt államfőként, az igazságszolgáltatás függetlenségéért felelős személyként teszi. Kiszabhatjuk rá a legsúlyosabb büntetést, mert keménynek kell lenni a visszaesőkkel szemben" - mondta Marc Trévidic ismert párizsi terrorelhárítási vizsgálóbíró a France Info hírrádióban.
Hozzátette: "Azt tartom a leginkább felháborítónak, hogy a felelős követel büntetést ... Mi évek óta mondjuk, hogy nincsenek biztosítva az eszközök ahhoz, hogy megfelelően végezzük a munkánkat. Ez nem Nicolas Sarkozy elnöksége óta van így, de ő azzal vádol minket, hogy erről mi tehetünk. Vagyis mostantól már ez is a mi hibánk".
Az ügyvédi kamara és a politikai ellenzék támogatásáról biztosította a bíróságok megmozdulását. A kormánypárti képviselők azonban felsorakoztak az államfő mögött és a bírók felelősségre vonását sürgetik. A rendőrök viszont megosztottak a kérdésben: többségi szakszervezetük, a SNOP elítélte az elnök szavait és jelezte, hogy részt vesz a csütörtöki tüntetésen. A második rendőri szakszervezet, a Synergie és az Alliance viszont nem kíván tiltakozni.