VOSZ: a kata szigorítása erősítheti a válsághullámot a kisvállalkozók körében
Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint a büntetőadó nem oldja meg a rejtett foglalkoztatás problémáját.

Perlusz László szerint rengeteg katás számára irreálisan alacsony a 3 millió forintos éves keret, ami havi 250 ezer forintnak felel meg.
„Miért kell extra terhekkel büntetni azokat a korrekt módon tevékenykedő kisvállalkozókat, amelyeknek van néhány nagyobb megrendelőjük azokkal szemben, akik kizárólag sok apró megrendelést, munkát vállalnak el?” - teszi fel a kérdést a VOSZ. Azzal sem értenek egyet, hogy az állami megrendelők a kivételek között szerepelnek. A VOSZ úgy látja, hogy az általuk képviselt többség kész a korrekt közteherviselésre, és minden ezzel ellentétes előfeltételezést visszautasítanak.
A VOSZ javaslatai között szerepel az az élőmunkaterhek radikálisabb csökkentése. Javasolják továbbá, hogy a NAV adatbázisában a kisvállalkozások helyett azokat a nagyvállalkozókat ellenőrizzék szigorúbban, akik tömegesen alkalmazzák a KATA-s vállalkozókat. Fontosnak tartanák, hogy szigorúbban vizsgálják a KATA-s vállalkozások működési feltételeinek teljesülését. Javasolják, hogy a kiállított számlaösszegre vonatkozó értékhatárt emeljék fel havi 500 ezer forint (6 millió forint/év) összegre, emellett előnyösnek tartanák a 40 százalékos büntetőadó helyett egy olyan adóráta kialakítását javasoljuk, amely még hordozná a KATA előnyét és így tömegesen vállalható lenne.
A VOSZ álláspontja szerint a KATA jelenlegi drasztikus módosítását 2021 helyett 2022-re kéne halasztani, hogy haladékot kapjanak a „felkészülésre” a kisvállalkozók, és így nem akadályoznák a talpraállást a járvány után.
novekedes.hu
fotó: pixabay