kapubanner for mobile

Zöld utat kapott a Berlusconi-csomag

Az olasz szenátus csütörtökön egy bizalmi szavazás során jóváhagyta a Berlusconi-kormány 25 milliárd eurós takarékossági csomagját.

A tervezett intézkedéseket július 26-án vitatja meg a képviselőház, s ha ott is rábólintanak a tervezetre, akkor a parlament a nyári szünet kezdete előtt, július 29-én elfogadhatja a csomag végleges változatát.

A 25 milliárd eurós megtakarítással a kormány azt akarja elérni, hogy a jelenleg 5 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiány 2012-ben 2,7 százalékra csökkenjen.

Ehhez fájdalmas változtatásokat kell tudomásul vennie az olasz társadalomnak: csökkentik a regionális és a városi önkormányzatok, valamint az egyes minisztériumok költségvetését. Négy évre befagyasztják a közszférában dolgozók fizetését beleértve a tanárokat, a rendőröket, a katonákat is. Három évre felvételi stopot rendelnek el a közszférában.

Tíz százalékig terjedő mértékben csökkentik progresszíven a magas keresetű köztisztviselők fizetését, beleértve a minisztereket és a képviselőket is. 2011-től három, vagy hat hónappal kitolják azoknak a nyugdíjazását, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt. 2012-től a jelenlegi 60-ról a közszférában 65-re emelik a nők nyugdíjkorhatárát, összhangban a férfiak nyugdíjazásával. Megszüntetnek a központi költségvetésből finanszírozott 27 intézetet, köztük az ISAE-t, amely az üzleti és lakossági hangulatmutatókat készíti, feladatát a gazdasági minisztérium veszi át.

A kormány a bevételi oldalon is tervez változtatásokat. Egyebek mellett szigorúbb adóellenőrzéssel, adóamnesztiával, a szociális juttatások körültekintőbb vizsgálatával; a készpénzfizetés felső határának 5 ezer euróra történő leszállításával, a részvényopciók és prémiumok szigorúbb megadóztatásával akarja növelni a bevételeket. Az intézkedések zömét jövőre tervezi bevezetni az olasz kormány, néhányat azonban már előrehoznak az idei évre.

Az olaszok persze nem nyelik le csak úgy ezeket a változtatásokat: a csomagterv május végi elfogadása óta már több nagyszabású sztrájk volt az országban, és még továbbiakat is terveznek a szakszervezetek.

  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Aki nem használ AI-t, azt elküldik az amerikai PwC-től

A PwC amerikai vezetése egyértelművé tette: a mesterséges intelligencia használata nem választás, hanem alapelvárás a dolgozók számára. Teljes cikk

Így alakult a a munkanélküliség az OECD országaiban

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban átlagosan 5 százalék volt a munkanélküliség januárban, megegyezett a... Teljes cikk

Horvátországban minden második fiatal ezer euró alatt keres

A 25 év alatti horvátországi dolgozók fele havi ezer eurónál kevesebb (nagyjából 388 ezer forint) nettó fizetést visz haza, vagy ennél is kevesebbet... Teljes cikk