A magyar munkahelyek 60 százaléka került veszélybe a járvány miatt
A magyar munkavállalók közel 60 százaléka a járványnak magas vagy közepesen magas kockázattal kitett szektorban dolgozik - írják elemzésükben az MTA kutatói.
„A nagy leállás: a magyar munkahelyek közel fele került veszélybe” című analízisben a szakértők a többi között arról írnak, hogy az ILO becslése szerint 2020 második negyedévében a globális munkaórák száma 6,7%-kal csökken, ami nagyjából 195 millió teljes munkaidejű munkahely elvesztésének felel meg.
A visszaesés ugyanakkor nem egyformán érinti az egyes ágazatokat. Jelenleg körülbelül 1,25 milliárd ember, azaz a munkavállalók 38%-a dolgozik a járvány következményei által leginkább sújtott szektorokban (kereskedelem, vendéglátás, feldolgozóipar, üzleti szolgáltatások területén).
A globális munkaerő 80%-a él olyan országokban, amelyekben bezárták a munkahelyeket vagy valamilyen módon korlátozták a munkavégzést. Ezek elsősorban a fejlett és közepesen fejlett országok, a fejlődő országokban még csak most kezdi éreztetni a hatását a krízis, a jóval korlátozottabb erőforrások miatt egyelőre megbecsülhetetlen kockázatokkal.
Jelenleg teljesen bizonytalan ugyanakkor a folyamat kimenetele, nem látható előre, hogy a munkahelyek számának csökkenése hol áll meg.
Magyarország szempontjából viszont egyértelműen rossz hír, hogy az ILO adatai alapján a válság kedvezőtlen munkaerőpiaci hatásai a legnagyobb mértékben a közepes jövedelmű országokat sújtják.
A leginkább érintett szektorok az egészségügy és a szociális területek, ahol drámaian romlottak és romlanak a munkafeltételek. Bár a korlátozások ellenére egyik országban sem állhatnak le a szállítmányozással, élelmiszerelőállítással és az alapvető közszolgáltatások fenntartásával foglalkozó munkahelyek, más ágazatokban azonban nagy kockázatot jelent a visszaeső kereslet továbbgyűrűző hatása.
A magyar munkavállaók 43,4 %-a magas, 15,6 %-a pedig a járványnak közepesen magas szinten kitett ágazatokban dolgozik - a feldolgozóiparban, a vendéglátás és idegenforgalom, az ingatlanközvetítés, a szállítmányozás, illetve a kreatív és szórakoztatóipar területén.
A gazdasági kockázatok ráadásul kettősek: egyrészt visszaesik az iparági kibocsátás, másrészt a jövedelemvesztés miatt csökken a vásárlóerő és a kereslet - írj a Portfolio.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Airbnb-korlátozás, digitális Szép-kártya, szervizdíj-szabályozás - így lendítené fel a turizmust a kormány 9 hónapja
- Ilyen hatással van a munkavégzésre a hosszú Covid 10 hónapja
- Budapest bekerült a legjobb európai diákvárosok közé 10 hónapja
- Milliós támogatást igényelhetnek a szórakozóhelyek és vendéglátó üzletek 12 hónapja
- Soha ennyien nem nyaraltak Magyarországon, mint idén 12 hónapja
- Továbbra is a SZÉP-kártya a belföldi turizmus motorja 12 hónapja
- Kitartó optimizmus a turisztikai szektorban 13 hónapja
- Vannak tanárok, akik csak most kapták meg a járvány miatt járó táppénz-kiegészítést 13 hónapja
- 800 millió forintos támogatásra pályázhatnak a vidéki cukrászdák 13 hónapja
- Mennyiből utaznak a magyar turisták? 1 éve
- Idén is díjazták a legjobb konferencia és wellness szállodákat 1 éve