Megjelent: 18 éve

A munkahelyi messenger sem biztonságos

Egy nemzetközi felmérés szerint bár a dolgozók többsége azt hiszi, munkája során nem veszélyezteti cégének információbiztonságát, a valóságban mégis olyan dolgokat tesz, amelyek kockázatosak. A cégvezetők pedig sokszor nem kellően szigorúak. Mfor.hu tudósítás.

vállalati szempontból kockázatos felhasználói magatartásokat egy több kontinensen átívelő nemzetközi kutatás vizsgálta. Európa több államában is megkérdeztek informatikai vezetőket, valamint más területeken alkalmazottakat számítógép-használati szokásaikról. Bár Magyarország kimaradt a felmérésből, a Cisco és a Kancellár.hu informatikai cégek vezetői összegezték hazai tapasztalataikat.

Képzelt biztonság?

"A nemzetközi felmérés legérdekesebb adata, hogy a felhasználók jó része miközben kifejezetten kockázatos tevékenységeket végez munkahelyi vagy munkára használt otthoni számítógépén, tökéletesen meg van győződve arról, hogy semmi bajt nem okoz tevékenységével" - mondta Hirsch Gábor, a Cisco Magyarország hálózatbiztonságért felelős üzletfejlesztési vezetője.

Ebből a szempontból Európában sem jó a helyzet: a németeknek 45, a briteknek pedig 47 százaléka nyit meg ismeretlen címzettől, nem túl életszerű tárggyal érkező leveleket, ami már önmagában is kockázatot jelent. Még nagyobb probléma, hogy ezeknek a leveleknek sokszor a csatolt fájljait is megnézik a felhasználók, miközben ezek általában veszélyes vírusokat hordoznak.

Az összes megkérdezett 34, a németeknek 28, az olaszoknak pedig 30 százaléka veszélyezteti így cége informatikai rendszerének biztonságát.

Az azonnali üzenetküldő programok - mint például az MSN messenger - használata is veszélyezteti a cégek működését. Ezeken az alkalmazásokon keresztül ugyanis a felhasználók akár észrevétlenül adatokat oszthatnak meg a külvilággal, ami egy cég esetében üzleti titkok kiszivárgásához is vezethet.

Az európai átlagot hozzuk

A magyar viszonyok biztonsági szempontból - bár erre vonatkozó átfogó felmérés nem készült hazánkban - az európai átlaghoz közelíthetnek, mondta Weisz János, a Kancellár.hu informatikai biztonsági tanácsadó cég kereskedelmi igazgatója.

A szakember szerint egy 2006-ban végzett teszt során a megvizsgált kábelnélküli hálózatok 47,9 százaléka volt védtelen. Bár a tesztelés előtt a szakértők minden alkalommal rákérdeztek, hogy be van-e kapcsolva a biztonsági szoftver, és az esetek 51,4 százalékában igenlő választ kaptak, ezek 20 százalékánál mégsem volt aktív semmilyen védelmi megoldás.

A SavesAs információvédelmi cég 2005-ben végzett wardriving felmérése szerint Budapesten a vezetékes hálózatok 86 százaléka 24 órán belül feltörhető. További jellemző arányt mutat az a 2006-ban készült tanulmány, amely szerint a spamszűrő eszközök bevezetése előtt a teljes elektronikus levélforgalom 70-80 százaléka kéretlen email-volt.

"Az egyik legnagyobb probléma, hogy az alkalmazottak úgy tekintenek a céges informatikai eszközökre, mint nekik járó szolgáltatásra. Emiatt nehezen fogadnak el bármilyen korlátozást" - mondta Weisz János.

Rés a pajzson

A cégek vezetői nehezen értik meg, hogy az IT-biztonság komplex probléma. Weisz János szerint utóbbiak a védelmet egy eszköz és egy szoftver kombinációjaként képzelik el, amely a konkrét támadást felismeri és megakadályozza, nem pedig úgy, mint egy tudatos tevékenységet, amellyel megelőzhető a támadás.

"A tűzfal nem elég, tudatos cégfilozófiára van szükség. A vállalatok vezetőinek el kell dönteniük, hogy mit használnak, és mit nem. Az alkalmazottak körében nyilván nem lesz népszerű döntés az azonnali üzenetküldő programok - mint például az MSN-messenger - letiltása, de ha valóban nem akarunk rést hagyni a pajzson, meg kell tennünk ezt a lépést" - tette hozzá a szakértő.

Hirsch Gábor, a Cisco szakértője szerint természetesen minél nagyobb egy cég, annál tudatosabban figyelnek a rendszerbiztonságra. Viszont problémaként emelte ki, hogy sok helyen ugyan készülnek informatikai felhasználói szabályok a dolgozók részére, ám azok betartását senki nem ellenőrzi. Sőt, ha valaki lebukik például messengerezés közben, azt bocsánatos bűnnek tartják.

A problémák ellenére a Kancellár.hu több mint 600 millió forint éves forgalmat bonyolított tavaly, a teljes szektornak pedig - ha az adatmentő tevékenységeket is ideszámoljuk - körülbelül tízmilliárd forint forgalma van évente. Ez akkor is szép eredmény, ha főleg a nagy cégek, azon belül is a bankok költenek legtöbbet biztonsági fejlesztésekre, vélekedett Weisz János.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ez a munka nem automatizálható? Na jó, akkor vegyünk fel egy embert!

Stratégiai irányváltást jelentettek be a Duolingonál: a nyelvtanuló alkalmazást működtető cég a jövőben komolyan épít a mesterséges... Teljes cikk

AI és a jövő munkaerőpiaca: kinek lesz robotkollégája és kinek lesz munkahelye?

Az AI el fogja venni a munkánkat? Aki programozással, adminisztrációval vagy írással foglalkozik, annak számolnia kell ezzel. Más szakmákban a... Teljes cikk

Meeting szoftverek: hogyan válasszunk?

A pandémia egyik hozadéka volt a home office elterjedése és ezzel együtt az internetes térben bonyolított megbeszélések is virágzásnak indultak. A... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek