Átfogó ösztöndíjrendszerre lenne szükség a szakképzésben
Átfogó ösztöndíjrendszer és információs adatbázis létrehozását szorgalmazták a szakképzéssel foglalkozó szakemberek a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) által rendezett pénteki háttérbeszélgetésen.
Köpf Lászlóné, a szakmai tanácsadó testület tagja fontosnak nevezte, hogy a szakképzés felé irányítsák a fiatalokat. Mint mondta, a tanulószerződések "valamit jelentenek ugyan", de igazi érdekeltséget nem teremtenek a szakképzésbe való bekapcsolódásra. Ezért átfogó ösztöndíjrendszerre van szükség, amelyben a vállalatoknak éppúgy szerepet kellene vállalniuk, mint az államnak. Véleménye szerint érdemes lenne elgondolkodni - a felsőoktatáshoz hasonlóan - a külföldi részképzésen is.
A tárca írásos összegzése szerint problémát jelent, hogy a szakképzési kínálat megismeréséhez jelenleg nem adnak elegendő információt és segítséget a pályakezdő fiataloknak, szüleiknek, a felnőttképzésbe bekapcsolódni szándékozóknak, továbbá a hazai vállalkozásoknak. Ezért átfogó információs felület létrehozását szorgalmazták a szakemberek. Nem kellően ösztönzött a gazdaság által igényelt szakirányokban az új kompetenciák, a hiányszakmák elsajátítása sem, a szakemberek szerint ösztönözni kell a gazdálkodó szervezeteket abban, hogy szélesebb körben és nagyobb mértékben járuljanak hozzá a hazai szakképzés eredményességéhez.
Az utóbbi egy-két évben a szakképzést folytató intézmények száma részben a demográfiai trend, részben a feladatellátás szervezésének racionalizálása miatt mintegy 10 százalékkal csökkent. A 2007/2008-as tanévben szakiskolai képzés 532 helyen, szakközépiskolai oktatás 731 intézményben folyt. Szakképző intézményekben összesen 420.680 diák tanult, közülük szakközépiskolákban 281.841-en, szakiskolákban 138.839-en. A tanulólétszám az érettségit adó iskolatípusban folyamatosan nőtt, míg a szakiskolákban meredek csökkenés után stagnált, illetve enyhén emelkedett.
Képzés 21 szakmacsoportban folyt, s az adatokból kiderül, hogy a képzési struktúra nem felel meg a gazdaság igényeinek. A legtöbben - 18.077-en - az előző tanévben vendéglátás-idegenforgalom képzésben vettek részt, amelyet a kereskedelem-marketing-üzleti adminisztráció követett, 16.236 diákkal. Harmadik helyen állt a gépészet, 13.521 tanulóval, amelyet az építészet követett 9316 diákkal.
A központi költségvetés az intézményi működtetésre éves szinten mintegy 28 milliárd forintot különített el, s 2007-ben a Munkaerőpiaci Alapból a fejlesztésre átadott összeg meghaladta a 14,4 milliárd forintot az előzetes adatok szerint.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az elmúlt hónapokban, amikor beültünk egy-egy céges nyelvórára, egyre gyakrabban hallottuk ezt a mondatot a résztvevőktől: "Most már a ChatGPT... Teljes cikk
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) 2024-ben folyamatosan hangsúlyt fektetett a szakképzésben résztvevő SNI-tanulók duális képzésben való... Teljes cikk
A budapesti Szent István Gimnázium 12. osztályos diákja, Keresztély Zsófia sikeresen felvételizett a világ egyik legjobb - egyes listák szerint a... Teljes cikk
- KIM: Technikumi végzettséggel magasabb jövedelem érhető el, mint gimnáziumival 4 hete
- Így nézhet ki a 2025/2026-os tanév szakképzési tanév rendje 1 hónapja
- Több mint 1300 diák szakképzését támogatja egy alapítvány 1 hónapja
- Együttműködést kötött a BYD a dél-alföldi régió szakképzési centrumaival és az SZTE-vel 2 hónapja
- Ezek az iskolatípusok a legnépszerűbbek a nyolcadik osztály után 2 hónapja
- Miért nincs MI-t érintő oktatási stratégia és jó ötlet-e leépíteni a bölcsészképzést? 2 hónapja
- Az igénylők közül ennyien kapták meg eddig a munkáshitelt 2 hónapja
- Tízből hat általános iskolás diák szakképzési intézményt választ 3 hónapja
- Az átlagbér négyszer több, a cég neve kevésbé számít - meghökkentő tények az álláspiac elmúlt 18 évéből 3 hónapja
- Átadták a Szakképzési Díjat: itt vannak a győztesek 3 hónapja
- Hogyan tehető vonzóvá a vegyipar a Z generáció számára? 4 hónapja