Az első lépések az ügyvéddé váláshoz: út az egyetemtől a saját irodáig
Az ügyvédi hivatás hatalmas népszerűségnek örvend, és évről évre egyre több fiatal dönt mellette. Sokak számára az imponál, hogy egy ügyvéd okos, sikeres és tehetős ember benyomását kelti, míg másokat a szakma varázsa fog meg és még sorolhatnánk. Legyen szó bármelyik motivációról, az ügyvéddé váláshoz vezető út minden esetben ugyanazokkal a lépésekkel van kikövezve – mutatjuk, mire kell készülni, ha valaki ezt a hivatást választja.

Az egyetemi évek
Ahhoz, hogy valaki teljes értékű ügyvéd lehessen, legelőször is rendelkeznie kell jogi diplomával. Hangsúlyozzuk, hogy kifejezetten jogász diploma szükséges, nem elégséges jogi asszisztensi, igazságügyi vagy egyéb jogi vonzatú dokumentum. Manapság jogi ismereteket számos egyetemen tanítanak, amely azonban nem elégséges ahhoz, hogy valaki ügyvéddé váljon. Magyarországon a jogászképzés optimálisan 5 évig tart, és osztatlan – ez utóbbi azt jelenti, hogy nincs elválasztva az alapképzés a mestertől.
Maga a képzés nem igazán különbözik egyik vagy másik jogi egyetemen, mivel szinte az összes intézmény ugyanazokból a tankönyvekből tanítja a diákok számára a hazai jogi ismereteket. Ami azonban biztos: az erőfeszítéseket nekünk kell megtenni annak érdekében, hogy később szakmailag elismert jogásszá, majd ügyvéddé váljunk. Hiába sikerült ugyanis beiratkozni egy hangzatos egyetemre, senki nem fogja helyettünk megtanulni a szükséges ismereteket.
A jogi szakvizsga
Ha sikerrel vettük az ideális esetben 5 éves képzést, a következő lépés a jogi szakvizsga letétele. Sajnos ugyanis önmagában az, hogy ennyi ideig koptattuk az iskolapadot önmagában nem elég. A szakvizsga egyik feltétele, hogy legalább 3 év munkaviszonyt tudjunk felmutatni jogi végzettséget igénylő területen. Vagyis ha például egy hivatásos ügyvéd mellett dolgozunk jogi asszisztensként, az nem számít bele a terminusba. A három év alatt 8 órás munkaviszonyra kell számítani, részmunkaidős állásban értelemszerűen a joggyakorlat időszaka is meghosszabbodik.
A joggyakorlat teljesítéséről igazolás szükséges, amit a kiállító szerv (bíróság, ügyvédi vagy közjegyzői kamara stb.) olyan addicionális feltételekhez köthet, mint például egy szervezett oktatáson való részvétel. A papírok beszerzése után már „csak” a szakvizsgát kell letenni, ami három részből áll:
- polgári jog és családjog, gazdasági jog, polgári eljárásjog
- büntetőjog, büntető eljárásjog, büntetés-végrehajtási jog, szabálysértési jog
- munkajog és társadalombiztosítási jog, alkotmányjog és közigazgatási jog, európai uniós jog
Az ügyvédi hivatás megkezdése
Miután a kezünkben van mind a diploma, mind a jogi szakvizsga, már csak az ügyvédi kamarába való belépés hiányzik. Ezen hivatást ugyanis csakis azok a szakemberek végezhetik, akik tagjai a kamarának. Készüljünk fel, hogy a belépésnek mindenképp lesz anyagi vonzata – pl. regisztrációs díj, igazolvány megigénylése, negyedéves tagdíj és hasonlók. Amennyiben önálló irodát szeretnénk nyitni valamelyik településen, ajánlott előzetesen egy költségtervet készíteni.
Ha úgy döntünk, hogy elindulunk az ügyvéddé válás rögös útján, már az elején érdemes tisztában lenni azzal, hogy mibe is vágtuk a fejszénket. Abból az emberből sosem lesz jó és sikeres ügyvéd, aki nem hajlandó belefektetni a kellő energiát. Ahogy a kamara egyik elismert debreceni ügyvédje, Dr. Andirkó Balázs István LL.M látja a dolgot: „a jogi tanulmányok ismerete mellett legalább annyira fontos az önképzés, hogy hathatós képviseletet biztosíthassunk mindenki számára. Így legközelebb is minket bíznak meg a képviselettel.”
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Alig ért véget a tanév, máris több mint 2500 pedagógiai álláshirdetés jelent meg a közszféra állásportálján – derítette ki a Népszava. A... Teljes cikk
Az európai fuvarozási és logisztikai ágazatot súlyosan érinti a kamionsofőr- és mozdonyvezető-hiány, amely a termelékenységet és a bevételeket is... Teljes cikk
Az IT-szektorban fájdalmas generációváltás kezdődhet: az AI térnyerése nemcsak a szenior tudást, de a jelenlegi készségkészleteket is elavulttá... Teljes cikk
- Ez az álláskeresés receptje a magyar dolgozók szerint 1 hónapja
- Cselekvőképtelen a munkavállaló? Ezt mindenképp tudni kell 2 hónapja
- Ennyit számít a jelöltélmény a cég leendő dolgozóinak 2 hónapja
- Mi leszel, ha nagy leszel? Ingyenes nyári tábor segíthet a döntésben 2 hónapja
- Bizonytalan jövő, nulla megbecsülés: így érez a dolgozó fiatalok nagy része 2 hónapja
- Így csökkenhet a lemorzsolódás? - egyetemisták segítik a kistelepülésen élők pályaválasztását 2 hónapja
- Ennek kell szerepelnie a munkaszerződésben 3 hónapja
- Pályaválasztástól a karrierváltásig - Útkeresés generációkon át 3 hónapja
- 5-ből 1 munkavállaló úgy érzi, hogy nem uralja a karrierjét 3 hónapja
- Önálló jogi technológiai csoport indul a Jalsovszkynál 3 hónapja
- Belőlem orvost vertek! 3 hónapja