Béremelés: Markáns módosítási javaslatokkal állt elő az orvoskamara
"Elhibázott és félelmet generál”, ezért pontosításra szorul a jogszabálynak az a része, amely a kirendelés időtartamát szabályozza. Az „áthelyezés” szabályozása szintén jogbizonytalanságot okoz - közzétette javaslatait a Magyar Orvos Kamara (MOK) az egészségügyi szolgálati jogviszonnyal kapcsolatban.
Álláspontjuk szerint a törvény minimum a kirendelés és a másodállások korlátozása tekintetében pontosításra szorul - írja a Portfólió.
A MOK szerint „elhibázott és félelmet generál”, ezért pontosításra szorul a jogszabálynak az a része, amely a kirendelés időtartamát (1+1 év) szabályozza.
Az „áthelyezés” szabályozása szintén jogbizonytalanságot okoz. Álláspontjuk szerint a szabályozás szintjén el kell választani a járványhelyzet alatti és a békeidős szabályokat. Egészségügyi járványhelyzet alatt maximum 100 munkanap/naptári évben legyen szabályozva az eltérő foglalkoztatás lehetősége.
Felhívják a figyelmet arra, hogy a „védett” munkavállalói csoportoknál (például várandós édesanyák, gyermeküket egyedül nevelők) nem alkalmazható egyoldalúan a kirendelés, ez is pontosításra szorul.
A MOK szerint indokolt lenne akár törvényben is rögzíteni azokat a konkrét szempontokat és munkavállalói érdeket, amelyekhez igazodva a munkáltató elrendelheti a kirendeléseket. Azt is javasolják, hogy ezeket plusz kirendelési díjjal ismerje el a kormányzat.
„Nem szabad, hogy az új jogállási törvény miatti félelem miatt hagyják el tömegesen az érintettek az egészségügyet” - hívják fel a figyelmet.
A összeférhetetlenséggel kapcsolatban azt javasolják, hogy ne tagadhassa meg az engedélyezést végző szerv az engedély kiadását olyan tevékenységre, amely az adott intézmény működésével nem összeférhetetlen.
Valamint csak rendkívüli esetben tagadhassák meg az engedély kiadását akkor, ha a kérvényezett tevékenység eltér attól a szakterülettől, amelyen az orvos az adott (állami) kórházban praktizál.