kapubanner for mobile
Megjelent: 4 éve

Cafeteria 2021: a gyors reagálás és a család lesz a kulcs

A munkavállalók családtagjaira is fókuszáló, új digitális cafeteriaterméket mutat be az Edenred utalványforgalmazó cég a HR Portál, „Fókuszban a megélhetési juttatások!” elnevezésű online panelbeszélgetésén, december 10-én. A cég friss felmérésének üzenete: a koronavírus-járvány megváltoztatta a munkavállalók igényét és biztonságérzetét, amire reagálni kell.

images

Üzletileg nehéz év végére érnek decemberben a vállalatok, ami a cafeteriapiacon is meglátszik. A koronavírus-járvány megjelenésével a munkaadók március végétől előbb az eseti juttatásokkal álltak le, majd májustól 25 százalékuk a rendszeres cafeteria elemeknél is behúzta a kéziféket. Ez volt az első lépés annak érdekében, hogy elkerüljék a még drasztikusabb döntéseket, a bércsökkentést és a leépítést - vázolja az utóbbi kilenc hónap trendjeit Szendrő Tamás, az Edenred utalványforgalmazó cég ügyvezetője. Júliustól aztán, az első Covid-19 hullám elvonulásával itt is jött a lazítás: újraindult a juttatások fizetése, például az eseti elemeknél az iskolakezdési támogatással. A SZÉP-kártyákra utalt összegek is növekedtek a még kedvezményesebb adózás és a duplájára emelt keretösszegnek köszönhetően. 

Problémát okozott sok helyen, hogy a tavaszi leállás alatt a munkaadók egy jelentős része nem vagy nehezen tudta papír alapú utalványait a munkavállalókhoz eljuttatni. Ezért augusztustól az Edenred arra sarkallta ezeket a cégeket, hogy álljanak át digitális megoldásra, gondolva a járvány akkor még csak valószínűsíthető második hullámára. “Ősszel több tízezer kártyát rendeltek tőlünk a munkaadók, amelyeket már használnak is” - fogalmaz Szendrő Tamás.

Ősszel aztán újabb szakasz indult. A munkaadók a korábbi évekkel ellentétben már sokkal korábban elkezdték az év végi juttatások megtervezését. Hiába a SZÉP-kártya kedvezményes adózása, decemberre már nem érdemes ide összegeket feltölteni, főként a november elején kihirdetett veszélyhelyzet következtében. Sokan inkább ajándékban, a karácsonyi vacsorához való hozzájárulásban gondolkodnak, illetve az elmaradó év végi céges parti forrását osztják szét a dolgozók között. 

Mi várható 2021-ben? Szendrő Tamás szerint a béren kívüli juttatások szerepe továbbra is megmarad, sőt azzal számol, hogy hangsúlyosabban megjelenik a HR-esek gondolkodásában. Ez ugyanis az az eszköz, ami rugalmasságot biztosít, váratlan helyzetekre gyors reagálást tesz lehetővé. 

A családtagokról is gondoskodni akar a munkavállaló


Különösen fontos megérteni a munkavállalók igényeit, várakozásait, helyzetét. Ennek jegyében az Edenred novemberben egy nagyszabású kutatást végzett, amelynek eredményeit a december 10-i online panelbeszélgetésen mutatja be részletesen. Az ügyvezető elöljáróban annyit elárult, hogy megváltozott a munkavállalók anyagi helyzete és biztonságérzete, ami a költésekben is visszatükröződik. A szállás-rekreációs összegek 67 százaléka még elköltésre vár, a vendéglátás alszámláról viszont nyáron-ősszel sokkal több fogyott. “Kutatásunk azt mutatta, hogy a munkavállalók biztonságérzetét növeli, ha családtagjaikat biztonságban tudják. 70 százalék feletti azoknak az aránya, akik a családtagokra is igénybe vehető juttatások iránt érdeklődnek.” Az Edenred az online rendezvényen mutatja be a családokra fókuszáló, digitálisan elérhető új termékkörét.

Kapcsolódjon „Fókuszban a megélhetési juttatások!” elnevezésű, cafeteria várakozásokról szóló webinárunkhoz ide kattintva! Időpont: 2020. december 10. 14 óra.


“A megváltozott helyzet új hozzáállást igényel a HR-esek részéről is. A megfontoltság mellett szükséges a rugalmasság és az új megoldásokra való nyitottság. Nem lesz elég évente egyszer egy rendszert beállítani, a gyorsan változó helyzetben folyamatos finomhangolásra lesz szükség, ajánlatos tehát nagyobb teret adni az újdonságoknak” - hívja fel a figyelmet az ügyvezető.

A nyitóképen Szendrő Tamás, az Edenred ügyvezetője
  • 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Erről az új adómentes juttatásról nem szabad megfeledkezni

Egy új adómentes juttatás is belekerült az elfogadott adócsomagba, ami hallgatói hitelszerződésekhez kapcsolódóan adható. Teljes cikk

Csak a 35 év alattiak kaphatnak lakhatási támogatást a munkáltatótól

Havi 150 ezer forintos, a SZÉP-kártyával azonos adózású lakhatási támogatást adhat a munkáltató jövő évtől a 35 év alatti munkavállalóknak -... Teljes cikk

Állatkerti belépő adómentesen - íme az új cafeteria szabályok 2025-re

A pénzügyminiszter benyújtotta a 2025-re tervezett adótörvények javaslatát október 30-án. A több mint 130 oldalas javaslatból most a munkáltatói... Teljes cikk