Egészségügy és oktatás: Nem csak a béremelés, hanem a perspektíva is hiányzik
Orvosok, tanárok, mérnökök és kutatók ezrei hiányoznak Magyarországról. A béremelés azonban önmagában nem elég a probléma megoldásához, kormányzati vízióra és perspektívára is szükség van a különböző pályákon.
Nem csak az erőteljes béremelés, hanem az érdemi karrierlehetőségek, emellett a mindenkori kormány hosszú távú víziója is hiányzik számos értelmiségi munkaterületen. A kedvezőtlen demográfiai trend mellett ezért fordulhat elő, hogy orvosok, tanárok és kutatók ezrei hiányoznak Magyarországról. Éppen a fehérgallérosok azok ugyanis, akik megfelelő perspektíva híján rövidebb-hosszabb időre gyorsan távoznak az országból vagy a szakmájukból - írja a Portfólió.
Az oktatás vagy a gyógyítás területén a legnagyobb probléma a munkavállalók átlagos életkorának drasztikus emelkedése - közölte a lappal az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT).
A nyugdíjba vonuló, vagy pályát módosító pedagógusok helyére nincs elegendő utánpótlás. Az egyetemről kikerülő friss diplomások jelentős részének nem vonzó a tanári pálya, hiszen rengeteg anyagi lemondással jár, és a társadalmi megbecsültsége is alacsony. Az egyetem elvégzése után a frissdiplomások jelentős része más területen helyezkedik el.
Az egészségügyben leginkább a képzett szakdolgozók hiányoznak, hiszen – a pedagógusokhoz hasonlóan – itt sincs utánpótlása a nyugdíjba vonulóknak. A szakdolgozók túlnyomó többsége nő, így sokan élnek a negyven éves munkaviszony után a nyugdíjba vonulás lehetőségével.
Az azonnali és jelentős béremelés mellett kiszámítható életpálya-modelleket kellene kínálnia az államnak az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés szerint. Jelenleg tűzoltás zajlik, de valójában a mindenkori kormányoknak nincs egy olyan víziója, amely alapján tudhatnánk, mi lesz az oktatásban, vagy az egészségügyben 10, 20, vagy akár 30 év múlva, ráadásul a középfokú oktatásban is több nem koherens változtatás történt.
A jelenlegi középfokú oktatási rendszer a tanulmányok folytatása helyett a mielőbbi munkába állást erőlteti a szakszervezet szerint ami pedig később, egy esetleges pályamódosításra kényszerülő munkavállalót súlyos hátrányba hoz majd. A ma első osztályos iskolások egy része már olyan munkát fog végezni, ami ma még nem is létezik. Erre a kihívásra pedig csak egy magasan képzett társadalom fog tudni válaszolni.
A felsőoktatásból és a kutatói munkakörökből az egzisztenciális kérdések mellett az állandó bizonytalanság, az átalakítások hirtelen és átgondolatlan végrehajtása miatt "menekülnek" a munkavállalók. Ugyanis éppen ez a munkavállalói réteg az, amely egy bizonytalan helyzetre könnyen reagál azzal, hogy hosszabb-rövidebb időre, vagy akár örökre elhagyja az országot. Az ő távozásuk pedig mérhetetlen veszteség, és Magyarország nemzetközi versenyképességét is rontja.
Fotó: Egy férfit beoltanak a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina harmadik adagjával Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. október 24-én. MTI/Vajda János