Eltűnnek a szatyorban átadott számlák, digitalizálódik a könyvelő szakma
A hazai könyvelők munkaidejük akár háromnegyedét is adatrögzítéssel töltik – derült ki a Számlázz.hu könyvelők körében készített friss, hazai felméréséből, amelyből az is kiderül, hogy megbízóik kevesebb, mint negyede alkalmaz digitális eszközöket a számláik kezeléséhez.
2020. július 1-jével fontos változás várható az online számlajelentés életében, hiszen eltörlik a jelenlegi 100.000 forintos jelentési értékhatárt. Ez azt eredményezi, hogy az összes, belföldi adóalanyok közötti ügyletről adatot kell szolgáltatni, függetlenül az áfa összegétől. Egy év múlva, 2021 januárjától pedig már az összes kibocsátott számlát jelenteni kell majd.
A digitális ökoszisztéma használatával a könyvelők terhelése kiegyenlítettebb lesz, ugyanis azonnal látják a rendszerben, ha beérkezik egy számla és tennivalójuk van vele – szemben a jelenlegi gyakorlattal, amikor bizonyos időközönként az ügyfelek egyszerre, nagy számban küldik el az online számláikat a könyvelőnek, vagy – ami még rosszabb – kinyomtatva viszik el őket a könyvelőhöz egy nejlonszatyorban. Mivel a rendszert a könyvelő és az ügyfél is látja, mindketten naprakész információkkal rendelkeznek, vagyis gyorsabb és jobb döntéseket tudnak hozni. „Ezzel a megoldással a könyvelők jelentős versenyelőnyhöz juthatnak, hiszen adatrögzítés helyett a tanácsadásra és az ügyfél-kapcsolattartásra fókuszálhatnak. Vagyis kreatívabb és megbecsültebb munkát végezhetnek, mint előtte, ráadásul az ügyfelek válláról is levesznek egy csomó terhet. Az a könyvelő, aki nem nyit a digitalizáció felé, pár éven belül olyan hátrányba kerülhet, amit lehetetlen lesz behozni.” – mondja Stygár László, a cég szolgáltatásfejlesztési vezetője.