Hiába a béremelés, nem elégedettek szociális szféra dolgozói
A béremelés nagy részét elviszi az infláció. A szakszervezetek 50 százalékos béremelést szeretnének.
Orbán Viktor először októberben beszélt róla, hogy 2022-től 20 százalékkal nő a szociális ágazatban dolgozók bére. A Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének elnöke az ATV híradójának azt mondta, nem pontosan az történt, amire a dolgozók számítottak.
"Az, hogy a béremelés és a garantált bérminimum emelés majd megtörténik és ezután jön 20%-os emelés, mindenki erre számított. Alappal, alaptalanul, de tulajdonképpen a várakozások beépültek. Ehhez képest a valóság ugye az, hogy a béremelés túlnyomó része az a minimálbér emelés és a szakmunkás bérminimum emeléséből adódik" - jelentette ki Migács Tibor. Az állami munkavállalók közül jelenleg a szociális dolgozók keresnek a legrosszabbul. A szakszervezetek 50 százalékos béremelést szeretnének.
"Ha bármelyik mindenkori kormányzat a szociális ügyeket helyén kezeli és nem szégyenfoltként dugdossa és egy ilyen szükséges, de leginkább szükségtelen rosszként a szociális ellátásokra és az abban dolgozókra is, ha valaha lesz egy ilyen kormányzatunk, akkor lehetséges, igen" - mondta a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezetének elnöke, Köves Ferenc.
Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője szerint jelentősen át kellene alakítani bértáblát, ugyanis több tízezer forintos különbségek vannak az egészségügyi és a szociális dolgozóknak járó pótlékok között. „30,40, 50 ezer forintos különbség is lehet a pótlékba. Az egyik megkapja a napi díjának az ötven százalékát pótlékként, a másik mondjuk a 15%-át. Tehát azt kéne átalakítani, hogy a szociális szektor le van szakadva az egészségügyi bértáblától és és a kettőt végzettség alapon egységesíteni viszonylag kevesebb összeget jelentene” - nyilatkozta, hozzátéve, hogy az ágazat dolgozói a 20 százalékos emeléssel sincsenek sokkal jobb helyzetben, annak nagy részét ugyanis elviszi a rendkívül magas infláció.
ATV
fotó: pexels