Humáninformatika, és ami belefér
Egy állásinterjú során a vállalat vagy intézmény HR-vezetőjének pontosan tudnia kell, milyen képességekkel, készségekkel és szakismeretekkel kell rendelkeznie a pályázónak az adott munkakör, állás betöltéséhez. Túl a személyes beszélgetésen, illetve a benyújtott szakképzettséget és nyelvtudást bizonyító dokumentumokon a HR-vezetőknek nagy segítséget nyújthat a választásban egy olyan szoftver, amely képes mérni ezeket a képességeket, más kifejezéssel kompetenciákat.
HR-szoftverek két éve tananyag az egyetemen
A humánerőforrás-gazdálkodás rendszerei, azaz maguk a szoftverek valamivel nagyobb informatikai ismeretet követelnek meg egy egyszerű felhasználó szintjénél. Kosztyán Zsolt, aki a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán oktatja a HR-szoftverek című tárgyat, úgy véli: ez a tantárgy elsősorban annak hasznos, aki ilyen szoftverekkel fog dolgozni vagy az adminisztratív, vagy a döntéshozói munkájában. Kicsit olyan ez, teszi hozzá mint amikor az építész, építészmérnök hallgatók csak a jó pár éves szabadkézi rajzolás után ülhetnek a számítógép elé. Aki tud rajzolni papíron, az számítógéppel is nagy valószínűséggel tud majd tervezni. Visszafelé ez már nem szokott működni. Itt is ez a helyzet. Ha a törvényi előírásokkal, illetve az egyes alkalmazott módszerekkel tisztában van a hallgató, akkor viszonylag könnyen elboldogul a szoftverek rengetegében.
Akik az egyetemen humánerőforrás-menedzserként (az új BSc szakokon emberierőforrás-menedzserként) diplomát szereznek, általában olyan céghez helyezkednek el, melyeknél az itt oktatott szoftverek valamelyikét használják. Bár az órákon a HR területén alkalmazott szoftvereket mutatjuk meg a hallgatóknak, mégis nemcsak az egyes programok tulajdonságait, felépítését, lehetőségeit láthatják, hanem azt is, hogy egy adott HR-feladat (például toborzás, kiválasztás, cafeteria stb.) mely szoftverrel oldható meg a legjobban, leghatékonyabban. Így ha például a hallgatók egy fejvadász céghez vagy egy multinacionális vállalathoz kerülnek, akkor pontosan látják, hogy az ő területükön mely alkalmazás a legmegfelelőbb számukra mondta a FigyelőNetnek Kosztyán Zsolt.
Programok rengetege
A HR-szoftverek általában két részre bonthatók. Az első csoportba azok a szoftverek sorolhatók, melyek megpróbálják a HR teljes területét többé-kevésbé lefedni. Ezek felépítése nagyrészt megegyezik. Ugyanúgy találhatók bennük bérszámfejtési, személyügyi modulok. A programok másik része speciális: egy terület például a toborzásra fókuszál. Ezeknek egy része szintén elérhető az interneten, így demonstrációs céllal ki is próbálható. A programok fejlődése is nyomon követhető, a legelterjedtebbek működését részletesen áttekintjük tette hozzá az oktató.
Ma már olyan elemző, döntéstámogató szoftverek állnak rendelkezésre, melyek nemcsak a teljesítményértékelés eredményeit, hanem a felmérések tendenciáit, esetleg egyes képzések hatékonyságát is képesek mérni. (Fotó: sxc.hu)
A technika valóban sokat fejlődött. Tíz éve a legtöbb helyen egyes helyeken még a mai napig is valamilyen táblázatkezelőben készítették a bérszámfejtéseket. Óriási azonban a fejlődés, de ez inkább technológiai jellegű, és azokon a területeken mutatkozik, ahol már korábban is alkalmaztak HR-szoftvereket. Ma már olyan elemző, döntéstámogató szoftverek állnak rendelkezésre, melyek nemcsak a teljesítményértékelés eredményeit, hanem a felmérések tendenciáit, esetleg egyes képzések hatékonyságát is képesek mérni.
A korszerű humáninformatikai rendszerek segítségével lehetőség nyílik a HR valamennyi folyamatának támogatására is. A NEXON által kifejlesztett nexONHR humánerőforrás-gazdálkodási rendszer gerincét például a munkakörök viselkedésalapú kompetenciaprofilja alkotja - mondja Zöllei Katalin. Ez szervezi egésszé az emberierőforrás-gazdálkodás rendszerének különálló egységeit: a toborzás-kiválasztást, a teljesítményértékelést, valamint a karriertervezést és -képzést. A szoftveres megoldás jelentősen megkönnyíti, rendszerezi, átláthatóvá és következetessé teszi a humánerőforrás-gazdálkodást.
A cél: naprakész HR-szakemberek
A HR-alkalmazást fejlesztő cégek gyakran tartanak a hallgatók számára előadásokat. Ez egyfelől nagyon hasznos, hiszen ténylegesen kipróbálhatják a szoftvereket nemcsak a demonstrációs céllal készült, lebutított változatokat , iletve fontos, hogy többféle szoftvert is megismerjenek a diákok. A szoftverfejlesztők által tartott előadások kimondva-kimondatlan azért reklámok is egyben.
A Pannon Egyetem a tárgyat az utolsó évben hirdeti meg, így ha a hallgató a diplomáját megszerzi, tulajdonképpen naprakész ismeretekkel lép ki a munkaerőpiacra. Azonban mind a humán, mind pedig az informatika területén a tudás gyorsan feleződik, így ezeken a területeken a folyamatos képzés elengedhetetlen. A vállalatirányítási rendszerek, illetve a HR területén alkalmazott szoftverek fejlődése elsősorban technológiai jellegű és általában maguk a folyamatok csak kissé változnak.
A jó informatikai rendszer a vállalati folyamatokat képezi le. Mondok erre egy példát: a bérszámfejtés folyamata, illetve a cafeteria alkalmazása a legtöbb szoftverben hasonló módon valósul meg. Ennek az az egyszerű oka, hogy a bérszámfejtés kiszámítása nagyon hasonló még az egymástól különböző alkalmazotti körök esetén is. Persze vannak eltérések például az állami szféra és a versenyszféra között ezen kívül a törvényi előírásoknak való megfelelés miatt sok esetben évente többször is kell frissíteni a szoftvereinket, de a bérszámfejtés lépései, módszere a legtöbb esetben azonos. Még ha egy teljesen új szoftvert is vezetnek be, de az illető e lépésekkel tisztában van, akkor az újjal is elboldogul vallja Kosztyán Tibor.
A tárgy oktatása mindössze két éve folyik a Pannon Egyetemen. Az első humánerőforrás-menedzserek most végeztek, így visszajelzést tőlük majd csak ezután kaphatunk. Általában a hallgatók pozitívan viszonyultak a tárgyhoz, mert ez inkább gyakorlati óra. Akik már most tudták alkalmazni a megszerzett ismereteket, azok a másoddiplomás, illetve levelező képzésben részt vevő humánerőforrás-menedzserek, szakmenedzserek és szakközgazdászok soraiból kerültek ki mondta a FigyelőNetnek a HR-szoftverek helyi guruja.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Stratégiai irányváltást jelentettek be a Duolingonál: a nyelvtanuló alkalmazást működtető cég a jövőben komolyan épít a mesterséges... Teljes cikk
Az AI el fogja venni a munkánkat? Aki programozással, adminisztrációval vagy írással foglalkozik, annak számolnia kell ezzel. Más szakmákban a... Teljes cikk
A pandémia egyik hozadéka volt a home office elterjedése és ezzel együtt az internetes térben bonyolított megbeszélések is virágzásnak indultak. A... Teljes cikk