Jól képzett pszichológusokkal sem kerülhetjük el a tragédiákat
Egyesek szerint a hirtelen elkövetett gyilkosságok, iskolai lövöldözések arra utalnak, hogy vagy a kiszámíthatatlan emberi természet űz kegyetlen tréfát a pszichológusokkal, pszichiáterekkel, vagy az emberi közöny vezet tragédiákhoz. Annak jártunk utána, hogy a probléma vajon hol keresendő? Az egészségügyben, a pszichológusképzésben vagy a társadalomban? A mentális problémákkal küzdő emberek száma pedig egyre nő, amely szociális válság egyik következménye.
Tragédiákhoz vezető okok
Cs. B. többször kísérelt meg öngyilkosságot, amelyek előtt folyamatos jelzéseket adott környezetének, hogy még időben közbe tudjanak lépni. Azonban hiába rugaszkodott neki sokadszorra az életnek, nem akart élni, negyedik próbálkozása sikerrel járt. Néhány kollégában felmerült, vajon meg lehetett-e volna előzni a tragédiát, ám gyorsan lezárták magukban a kérdést annyival, B. menthetetlen volt. Hasonlóan védekeznek a pszichológusok, pszichiáterek, amikor azt kérdezik tőlük, miért nem tudták megakadályozni az idén megtörtént két családirtást, hiszen a gyilkos családfők jártak szakembernél tettük előtt. A probléma az egészségügyben, a pszichológusképzésben vagy a társadalomban keresendő? - ennek próbáltunk utánajárni, több- kevesebb sikerrel.
Gazdasági válság és társadalmi feszültség
Dr. Virág György klinikai szakpszichológus, az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) főigazgatója szerint is érzékelhető a gazdasági helyzet által keletkezett társadalmi feszültség, a regisztrált bűnözési adatok azonban ezt nem erősítik meg, mivel azok javultak. - Régebben legtöbbször szerelemféltés, féltékenység miatt "vitte halálba" magával a gyilkos a feleséget, élettársat és gyermekeiket, míg mostanában inkább az anyagi kilátástalanság a vezető kiváltó ok - mutatott rá a HVG-nek Kovács Lajos, a Nemzeti Nyomozó Iroda úgynevezett "döglött ügyek" osztályának volt vezetője az idén történt családirtásokra reagálva.
A pszichés probléma nem magyarázat
A HR Portálnak nyilatkozó szakemberek azonban kiemelték: a munkanélküliség és az egzisztenciális problémák nem vezetnek tragédiákhoz, gyilkossághoz, öngyilkossághoz. - Az anyagi kilátástalanság felerősíthet olyan feldolgozatlan traumákat, amelyek addig a lelke mélyén szunnyadtak. Egy felnőtt, egészséges ember azonban meg tud birkózni problémáival, ha mégsem, akkor foglalkoztatja, hogyan lehetne rajta változtatni, anélkül, hogy a környezetét vagy sajt magát bántaná - húzza alá Soltész Ágnes. Hozzátette: az, hogy miként kezeljük a stresszt, a konfliktusokat, leginkább személyiségünktől függ, illetve attól, miként szocializálódtunk. - Ha valaki megöli a családját, arra nincs felmentés, a felnőtt ember felelős tetteiért - szögezi le Soltész Ágnes.
Túlterhelt egészségügy, közönyös környezet
Egyáltalán meg lehet-e előzni egy ilyen hirtelen jött tettet? - szegeztük szakembereknek a kérdést. Gyilkossági szakértők szerint erre nincs mód. - Ne legyenek illúzióink, mindenkiben benne van az agresszió, amelyet a többség féken tud tartani, így azonban alig "jósolható" meg, hogy végül is kiknek az agya "durran el" - fogalmaztak szakemberek.
A másik oldal viszont azt mondja, mindig vannak jelek, amelyekről a környezet, vagy épp a pszichológus nem vesz tudomást, amely szintén több okra vezethető vissza.
A szociológus magyarázata szerint, elképzelhető, hogy az illető családja nem tulajdonít ezen jeleknek túl nagy jelentőséget, hiszen ők ugyanannak a rendszernek a részei és nehezen tudják elképzelni, hogy itt nagyobb tragédia is történhet, ráadásul számos tényezőre nem láthatnak rá. Ahhoz azonban, hogy egy kívülálló észrevegye, baj van, idő, együttlét és odaforduló figyelem szükséges, amelyek jelenleg hiányoznak az egészségügyből, szociális szférából - mutat rá a szociológus. A szakember úgy tapasztalja, hogy leterheltek a családsegítő szolgálatok szakemberei, kórházakban dolgozó pszichiáterek, pedagógusok, ez pedig a hatékonyság rovására megy. - Nincs időnk, nincs figyelmünk egymásra - állapítja meg szomorúan Soltész Ágnes, melyet nemcsak segítő emberek részéről lehet tapasztalni, hanem sokszor a család, az iskola, a munkahely, - ha van egyáltalán - baráti társaság részéről is. A pszichológus, pszichiáter eszközt adhat az emberek kezébe, de a környezet felelőssége, hogy észrevegye és segítsen, ha valakinek gondjai vannak - mondja a Soteria Alapítvány kuratóriumának elnöke, aki úgy látja, nem a pszichológusképzéssel van a probléma, bár tény szerinte, hogy nem elég gyakorlatorientált.
Általános felelősséghárítás jellemzi társadalmunkat
A lapunknak nyilatkozó pszichológus egyébként úgy véli, mindig van előzmény, csak a szakemberek nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget a problémának, vagy azért, mert egyszerűbb gyógyszer felírásával "elintézni" a beteget, vagy azért, mert ha egy pszichiáter beszámíthatatlannak minősít egy embert, akkor az az egész életére kihat. A pszichológus hozzátette: itt nemcsak a pszichológus szakma a "hunyó", hanem a környezet is, tehát a család, a munkahely, az iskola is. Hiszen az észrevétlenül hagyott jelek sora arra enged következtetni, hogy vagy a sokszor kiszámíthatatlan emberi természet űzött kegyetlen tréfát a szakemberekkel, vagy az emberi közöny vezetett ezen tragédiákhoz - nyomatékosítja a szakember. Manapság nem szokás a valós problémákkal előhozakodni: a "hogy vagy?" kérdésre illik "kösz, jól"- lal válaszolni. Ezt emelte ki Soltész Ágnes is. Szerinte is kiveti a társadalom a nyíltan kommunikálót, melyet az állásféltés még inkább felerősít.
Nem létezik ideális társadalom
Virág György szerint azonban gyakorlati, megelőzési szempontból nem feltétlenül van annak jelentősége, hogy a gyilkosokat látta-e tettük előtt szakember. Egyrészt azért - magyarázza a pszichológus -, mert a legtöbb gyilkosságot hirtelen indulatból követik el, nem tervezik el előre, így előre jelezni is nehéz. Másrészt nincs olyan diagnosztikai, helyzetelemzési eszköz a pszichológusok, pszichiáterek kezében, amely segítségével egy-két találkozás után kellő bizonyossággal megállapítható lenne, mire is készül az illető - szögezi le Virág György. Vannak persze szélsőséges esetek és a pszichológusnak lehet gyanúja, feltevése, észlelheti az agresszív cselekedet lehetőségének előjeleit vagy előjelzéseit. Az OKRI igazgatója szerint azonban az esetek többsége nem olyan, amikor egy szakember előre meg tudná mondani, hogy közeli és végzetes veszély fenyeget.
- Szeretnénk biztonságban érezni magunkat, szeretnénk úgy hinni, hogy egy megfelelően működő rendszerben a jól képzett szakemberek közreműködésével elkerülhetőek a tragédiák. Sajnos azonban illúzió csupán, hogy megelőzhetőek lennének ezek az események. Jelzési kötelezettséget is csak a gyermekvédelem körében ír elő a törvény. A különböző vizsgálatok azt mutatják, hogy az erőszaktól, a bűnözéstől való félelem irreális: a morális pánik nagyobb, mint a valós veszély. Ha a szabályok megalkotását ezek a félelmek vezérlik könnyen egy orwelli világban (utalás George Orwell 1984 című művére - a szerk.) találhatjuk magunkat, ahol minden lépésünket figyelik és jelentik - mondja a klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta. Ideális társadalom sajnos nem létezik. Persze az elképzelhető szerinte is, hogy minimálisra csökkentjük a társadalmi feszültségeket, miközben nő az emberek egymás iránti tisztelete, és ennek következtében kevesebb lesz az egymás elleni agresszió, de ez sem jelenti azt, hogy minden brutális cselekedetet megelőznénk, csak számuk kisebb lenne - nyomatékosítja Virág György.
Annak jártunk utána, vajon megfelelő szintű-e a pszichológus-képzés hazánkban, de sokkal mélyebbre nyúltak a szálak, ha az előbbi kérdést nem is sikerült maradéktalanul megválaszolni, olyan társadalmi probléma körvonalazódott, amely megoldásra vár. Abban a szakemberek is egyetértettek, hogy ezen tragédiákban a közvetlen emberi kapcsolatoknak óriási a jelentősége, de társadalmi feszültségek, bűnözés mindig lesz és a tragédiákat nem lehet elkerülni, hogy is lehetne elkerülni sorsunkat?
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az elmúlt hónapokban, amikor beültünk egy-egy céges nyelvórára, egyre gyakrabban hallottuk ezt a mondatot a résztvevőktől: "Most már a ChatGPT... Teljes cikk
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) 2024-ben folyamatosan hangsúlyt fektetett a szakképzésben résztvevő SNI-tanulók duális képzésben való... Teljes cikk
A budapesti Szent István Gimnázium 12. osztályos diákja, Keresztély Zsófia sikeresen felvételizett a világ egyik legjobb - egyes listák szerint a... Teljes cikk
- Nagy Márton: a kkv-knak, hatékonyabbá és termelékenyebbé kell válnia 7 hónapja
- Díjazza a kormány azokat a gyermekvédelemben dolgozókat, akik szebbé tudják tenni a munkahelyüket 7 hónapja
- Így gazdálkodják ki a vállalatok az emelt béreket 8 hónapja
- Így bővülhet a nevelőszülői hálózat 8 hónapja
- Mikor és mekkora fizetésemelést kapnak a szociális dolgozók? 8 hónapja
- Egységes budapesti diákváros épülne új kollégiumi férőhelyekkel 9 hónapja
- Százezer dolgozó látja, hogy ez a terület egy "kőkemény küzdősport" 9 hónapja
- "Gondoskodási válság van" - jelentősen emelni kellene a családi pótlékot 10 hónapja
- Megjelent a szociális ellátás szakmatámogatásának új pályázata 11 hónapja
- Egyre több dolgozó távozik a gyermekvédelemből a kormányzati ellenőrzések miatt 11 hónapja
- Ez a cég 116,2 millió forint értékben nyújtott támogatást a dolgozóknak 1 éve