Százezer dolgozó látja, hogy ez a terület egy "kőkemény küzdősport"
A szociális terület nem könnyű, százezer abban dolgozó ember látja, hogy ez egy "kőkemény küzdősport" - hangsúlyozta Fülöp Attila, a Belügyminisztérium (BM) gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára hétfőn Lakitelken.
Fülöp Attila a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesületének (SZIME) 24. konferenciáján elmondta, a szociális területen dolgozóknak "nemcsak egy valakivel kell megküzdeni, hanem általában sokan vannak még mellette, jön a család, jönnek a hozzátartozók, szóval, ott sok szeplő fölé kell bevinni egy-egy csatát, aminek egyetlen célja az, hogy valakinek az életén segíteni próbáljanak."
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy gyermekvédelemre, gyermekjólétre ma közel 1500 milliárd forintot fordít az állam, ez az összeg 2010-ben 325 milliárd forint volt. Hozzátette, a szociális területen egységes bértábla van, az átlagbér pedig a 470 ezer forint, ami 2010-ben 137 ezer forint volt.
Fülöp Attila szót ejtett az elmúlt négy év nehézségeiről, a covidról és a háborúról is. Elmondta, a kormány 38 milliárd forintot költött el csak arra, hogy az állami, önkormányzati, egyházi és civil intézményeknek a megemelkedett gáz- és villanyszámláját ki tudja fizetni.
Kiemelte: a rezsikompenzáció, az intézményi költségvetés növelése, a béremelés, az egyházi, önkormányzati, civil és állami szférában egyaránt megtörtént.
A szociális törvényben is fontosnak ítélte rögzíteni, hogy az egyéni felelősségvállalást nem lehet mellőzni. Természetesen ott van a családi felelősségvállalás kötelezettsége, és ha ezen túljutunk, akkor az önkormányzat és az állam kötelezettségvállalása is ott van - hangoztatta az államtitkár.
Hozzátette, a szociális területet csak akkor lehet jól megoldani, ha azok a szereplők is feladatot vállalnak, akik a legközelebb állnak az adott emberhez, családhoz. Fülöp Attila jelezte: a kormány ezért indította el a területi szakmatámogatási rendszert, amelynek pályázatában 380 millió forint áll rendelkezésre.
Az államtitkár szólt a gondosóra programról, amiről elmondta: 650 ezer idős használja, biztonságérzetet ad, és az intézményekre nehezedő nyomást is tudja tompítani. Fülöp Attila emellett kiemelte a szakápolási központok fontosságát is, amelyben nem egészségügyi, hanem ápolási, idősotthonhoz hasonló tevékenység zajlik.
A fogyatékosok világával összefüggő témában Fülöp Attila kiemelte: néhány évvel ezelőtt kezdődött el az a folyamat, amelynek keretében a nagy létszámú fogyatékossági intézmények helyett próbálnak áttérni a támogatott lakhatás irányába, ami családias légkört teremthet az érintetteknek. Ismertette: már több mint ötezren áttértek a nagy intézményekből a kicsikbe, vagy már rögtön oda költöztek be.
Kósa Ádám, a Belügyminisztérium (BM) fogyatékosságügyi államtitkára köszöntőjében elmondta, a nemrégiben létrehozott államtitkárság legfontosabb feladata az, hogy minden támogatást megadjon az önálló életvitelhez, a képzésekhez, a lakhatáshoz, a szolgáltatások eléréséhez, a mobilitáshoz és a munkavállaláshoz.
Azt szeretnénk, hogy olyan mértékű segítséget tudjunk adni a fogyatékossággal élőknek, amelynek köszönhetően ezek az emberek a jövőben is teljesen önállóan tudjanak élni és érvényesülni - tette hozzá.
MTI
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A megkérdezettek jelentős része azt mondta, szeretné, ha az AI kezelné a munkahelyi folyamatokat. Teljes cikk
Egy friss felmérés szerint a magyar munkavállalók többsége csak akkor támogatja a négynapos munkahét bevezetését, ha nem lenne hosszabb a... Teljes cikk
1005 alapellátó praxisban nincs orvos Magyarországon a legfrissebb július eleji adatok alapján. A Magyar Orvosi Kamara szerint a magyar egészségügyi... Teljes cikk
- Mennyit keresnek az értékesítők? 4 napja
- Dupla béremelés jön – tízezreknek nő a fizetése a közigazgatásban 5 napja
- "Balra semmi, jobbra meló" – itt a magyar app, ami felforgatja a munkaerőpiacot 1 hete
- Kutatói fizetésemelés jön – elhúzódó per és ingatlanvita után 1 hete
- Ennyi pénz kellene a nyugodt élethez Magyarországon 1 hete
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 1 hete
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 1 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 2 hete
- 600 ezer forintos ösztöndíjjal jön az új doktori elitképzés 2 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 2 hete
- Egymilliós fizetések a magyar munkaerőpiacon: mutatjuk, hol éri meg dolgozni 2 hete