Nemhogy nőtt, tízezrekkel csökkenhetett is az egészségügyi szakdolgozók fizetése
Tízezrekkel is csökkenhet az egészségügyi szakdolgozók fizetése, mert március 1-vel megszűnt a közalkalmazotti jogviszonyuk és hatályon kívül helyezték a kollektív szerződésüket.

A szakszervezet szerint nem egységes a kép: bizonyos kórházakban elkezdték megvágni az ügyeleti díjak, pótlékok mértékét, másutt viszont megtartják a korábbi juttatásokat.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) korábban egy olyan ajánlást tett az egészségügyi intézmények felé, hogy őrizzék meg a kollektív szerződésekben korábban meglévő pótlékok és juttatások szintjét, azokat építsék be a bérekbe, hogy a dolgozókat ne érje veszteség.
Az intézmények jelentős részénél az ajánlást meg is fogadták, jó néhány helyen azonban nem. Ezeknél takarékossági okból - vagy arra hivatkozva, hogy a kórháznak nincs elegendő pénze - elkezdték azokat a pluszjuttatásokat megvágni, amelyekre az új jogszabály nem ír elő változatlan pótlék-számítási szabályokat - mondta a Napi.hu-nak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke.
Másutt igyekeztek megszüntetni olyan keresetkiegészítéseket, amelyeket az új szabályok szerint nem kötelező adni.
Több esetben az is átmeneti fizetéscsökkenést okozott, hogy az egészségügyi szakdolgozóknak járó szja-kompenzáció nem érkezett meg. Ennek igénylése hosszadalmas adminisztrációval jár, és ha valaki a jogviszony megváltozásakor nem adta be rögtön a keresetét, akkor még nem is juthatott hozzá.
Az átállás idején ugyanis óriási volt a káosz: az apparátus nem volt felkészítve arra, hogy új munkaszerződéseket kössön, nem voltak készen sem a szükséges szoftverek és háttérdokumentációk, ebből adódóan, sokan ki sem tudták tölteni kompenzációs igényüket - mondta még Soós Adrianna.
Ráadásul a koronavírus-járvány miatti terhelés mellett a bérszakadék is óriásira nőtt, hiszen miközben az orvosok, gyógyszerészek fizetése a kormányzati beavatkozást követően jelentősen emelkedett, a szakdolgozók kimaradtak a bérrendezésből.
Fotó: unsplash.com