Nyári munka: miért jó a munkaadónak, mit vár a diák?
A tanév végének közeledtével, a nyári szünet előtt máris érezhetően nőtt a munkát kereső diákok száma. Azok a fiatalok, akik nyáron dolgozni szeretnének, már most elkezdik felmérni a lehetőségeiket, hogy a nyárra biztos helyük legyen.
Ezzel a munkaadók nem csak a toborzással járó rengeteg időt és adminisztratív feladatot spórolhatják meg, hanem az emberi erőforráshoz kapcsolódó ráfordításokon is csökkenthetnek, hiszen az iskolaszövetkezeteken keresztül foglalkoztatott diákok munkabére járulékmentes. Ráadásul a diákok esetében szabadságok, betegszabadságok idejére sem szükséges bért fizetni, így a cégnek csak a valóban ledolgozott munkaórákat kell honorálnia.
A diákmunkaerő abban az esetben is hasznos, ha egy cég egy nagyobb, időszakos kampányt tervez, ami a szokottnál több munkaidőt igényel, vagy akkor is, ha egy cégnél a sok rutinmunka és adminisztrációs feladat túl sok időt vesz el a kollégáktól.
A diákok általában kétféle okból keresnek munkát a nyárra: egy részüket kizárólag a pénzkeresési lehetőség vonzza, míg a többiek szakmai tapasztalatot szeretnének szerezni. Az előbbi csoportba tartozó fiatalokat a nem szakmai munkák esetében leginkább magasabb bérezéssel és rugalmas munkaidővel lehet motiválni, míg az utóbbiak számára a jó fizetés mellett az izgalmas, a tanulmányaikhoz kapcsolódó pozíciók élveznek előnyt az álláskeresésnél.
A diákok bérigénye átlagosan óránként nettó 1.000-1.100 Ft körül van, de ez a szakmai gyakornoki munkák esetében általában magasabb, inkább nettó 1.200 Ft/óra feletti bérigény jellemző. A szakmai fejlődésre vágyó diákok szemében munkahelyválasztásnál az is mérvadó lehet, ha egy cégnél lehetőség van a kötelező szakmai gyakorlati idő eltöltésére, utazási támogatás igénylésére, esetleg csapatépítő eseményeken, továbbképzéseken való részvételre, vagy később szakmai előrelépésre.
Y Generáció Iskolaszövetkezet