Nyugdíj, 40 éves kor alatt
A nyugdíj-kérdéseket rendszerint a szőnyeg alá söpörjük, mondván „Majd ha annyi idős leszek, foglalkozom vele!”, azonban ez messze nem a legjobb taktika az időskori anyagi nyugalmunk biztosításának érdekében. Nem árt áttekinteni, hogy mik a lehetőségeink, hogy legalább ne keveredjenek össze a különböző megtakarítási formák.
A megtakarítási forma kiválasztása a mi feladatunk, ezért érdemes tájékozódni, hogy melyik típus milyen eredményt hozhat, illetve milyen kötelezettségekkel jár.
Nyugdíjbiztosítás
Egy olyan biztosítón keresztül köthető megtakarítási forma, ahol saját, egyéni számlánkra gyűlik a pénzünk. Ezt az összeget a biztosítók különböző befektetési alapokban helyezik el, így biztosítva a gyarapodást.
Fontos megjegyezni, hogy a nyugdíjbiztosításba befizetett összeg után, annak 20%-ig (de maximum 130.000 Ft erejéig) adóvisszatértés jár, amellyel tovább növeljük a befektetett összeget, viszont, ha lejárat előtt felhasználjuk az összeget, akkor a megkapott adókedvezmény 120%-át az államnak vissza kell utalni.
Ez a konstrukció biztosításként viselkedik, azaz a szerződő és a kedvezményezett személye eltérhet, azonban a biztosítási díj be nem fizetése eredményezheti a fix időre - a szerződéskötés idején irányadó nyugdíjkorhatár betöltéséig - megkötött biztosítás felmondását. A biztosítás nyugdíjba vonulás vagy 40%-os rokkantság megállapítása esetén vagy szerződés lejártakor esetleg a biztosított elhalálozása esetén fizet.
A biztosítók sok esetben több konstrukciót kínálnak: alacsony, de biztos hozamot garantáló, kiszámítható alapba (pl. állampapír túlsúlyos) fektetett biztosítást, vagy magasabb hozamot is produkáló, de kockázatosabb, részvény hangsúlyos portfóliójú biztosítást. A döntést természetesen nekünk kell meghozni vérmérsékletünk, vagy nyugdíjtól való távolságunk szerint.
Önkéntes nyugdíjpénztár
Még létező megtakarítási forma, de egyre kevésbé hangsúlyos köszönhetően annak, hogy ugyan egy ideig népszerű cafeteria elem volt, azonban a kedvezőtlen adóváltozások miatt kevésbé kedvelt elemmé vált. Óriási különbség, hogy míg a nyugdíjbiztosításnál akkor juthatunk adómentesen a pénzünkhöz, ha a szerződés megkötéskor irányadó nyugdíjkorhatárt elértük, addig az önkéntes nyugdíjpénztárnál a tényleges, aktuális nyugdíjkorhatár a vízválasztó. Azaz, ha időközben emelkedik a nyugdíjkorhatár, később juthatunk hozzá a pénzünkhöz. Cafeteria elemként 40,71% közteher terheli.
Nyugdíj Előtakarékossági Számla
Talán a legkevésbé elhíresült megtakarítási forma, amely annak is köszönhető, hogy komoly értékpapír-piaci tudás szükséges hozzá, hiszen ebben a konstrukcióban gyakorlatilag egy értékpapír számlához jutunk hozzá, azaz a befektetett papírokat magunknak kell összeválogatni. A számla előnye egyben a hátránya, mert itt magunk határozzuk meg a havi félretett összeg mértékét.
Összefoglalva:

- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Évről évre több ezer közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó nő szeretné idő előtt igénybe venni a Nők40 nyugdíjat, ám gyakran bizonytalanok a... Teljes cikk
Nagy horderejű változásról döntött az Országgyűlés az önkéntes egészségpénztárak kapcsán: a jogszabályváltozás értelmében a megszűnik az... Teljes cikk
2023-ban az EU-ban élő 50–74 éves öregségi nyugdíjasok 10,2%-a dolgozott, közülük 57% részmunkaidőben. A részmunkaidős foglalkoztatás a... Teljes cikk
- Meddig lehet majd beváltani a nyugdíjasok 30 ezres utalványát? 2 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 2 hete
- Óriási változást hoz az egészségpénztáraknál ez az új szabály 2 hete
- Ezekben az európai országokban a legnagyobb a nyugdíjas szegénység 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 4 hete
- Miért a nyugdíjasokon spórol a kormány? 4 hete
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 4 hete
- 800 ezer magyar nyugdíjas a létminimum alatt él 1 hónapja
- Az öregségi nyugdíjban részesülők teljes ellátásának átlag- és mediánösszege - grafikon 1 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Csökken a népesség, nő a nyomás - sokan későn kezdenek el a nyugdíjra félretenni 1 hónapja