kapubanner for mobile
Megjelent: 6 éve

Rang, hatalom, jó fizetés - így gondolkodnak a magyarok a foglalkozásokról

Több mint negyvenezer embert kérdezett meg a statisztikai hivatal, mi a véleményük a különféle foglalkozásokról. A leginkább a tudás és a hatalom számít az átlagolt presztízsben - írja az Index.hu.

A Központi Statisztikai Hivatal harmadik alkalommal vizsgálta, hogy mit gondolnak az emberek a különböző foglalkozásokról. A megkérdezett 43 ezer embernek öt szempont alapján kellett értékelni különböző szakmák presztízsét. Így megnézték, hogy mennyit lehet keresni, mekkora hatalom, befolyás jár vele, mennyit kell tanulni érte, mennyire hasznos a társadalom számára, az adott foglalkozás mennyire vonzó vagy divatos manapság - írja az index.hu.

Az összes szempont átlagában a listavezetők a diplomás egészségügyi dolgozók és a felsőoktatási alkalmazottak vannak. A lista aljára kerültek a szexmunkások, a kábítószer-kereskedők, az utcaseprők, segédmunkások, konyhai kisegítők. De a betanított- és segédmunkásokat is lesajnálták. Az alacsony presztízsű munkák megítélésében nagyobb az egyetértés, mint a listavezetőket tekintve.

A presztízs alapján az első helyen a kórházigazgató áll, de az első 50-ben olyan szakmák vannak, amelyekhez kell a felsőfokú végzettség. Ez alól mondjuk pont kivétel néhány választott tisztségviselői poszt, mint például a polgármester. A filozófusok és a politikusok az 5 és 10 presztízspont közötti középmezőnybe kerültek, ahogy a rendőr is. Csakúgy, mint az író-költő, az újságíró és a festőművész. A 10 pont alatti kategóriában még bent van a könyvtáros, a futballista és még éppen becsúszott 9,92-vel a buszsofőr is, de éppen lemaradtak a burkoló és a sírkőfaragó.

A keresetet tekintve a bankelnök és az EU-parlamenti és az országgyűlési képviselő, és általában a politikus áll. De a míg a presztízs szempontjából a szexmunkások és a drogkereskedők utolsó helyeken vannak, a megkérdezettek szerint elég jól lehet vele keresni.

Társadalmi hasznuk alapján az egészségügyi munkákat értékelik a legtöbbre, a sebész, körzeti orvos, gyermekorvos, mentős, fogorvos az elsők, őket a tűzoltó követi. A lista végére szorulnak ismét a szexmunkások, a kábítószer-kereskedők, de nem tartják a társadalom számára hasznosnak a futballistákat és a parkolóellenőröket sem az emberek.

A hatalmat illetően az EU-parlamenti képviselőknek van a legnagyobb hatalma, őket követi a politikus, az országgyűlési képviselő és az államtitkár. De más, közigazgatási munkákhoz is nagyobb hatalmat tulajdonítanak az emberek.

A legdivatosabb foglalkozások a megkérdezettek szerint a következők: plasztikai sebész, tévés műsorvezető, ügyvéd. Itt is utoljára végeztek a fizikai, szaktudást nem igénylő munkák, valamint a szexuális jellegű munkák.

A férfiak és a nők véleménye között nem volt kirívó különbség, ellenben a magasabb iskolai végzettségűek magasabbra értékelték a magas iskolai végzettséget igénylő állásokat, míg a nyolc általánost végzettek a rendőrfőkapitányt és az igazgatói posztokat tartották magas presztízsű munkának. A fiatalabbak a vezetői pozíciókat értékelték magasra, valamint a hatalom is sokat nyom a latba az újabb generációk számára. A budapestiek, a magas iskolai végzettségűekhez hasonlóan, a szakértelmet igénylő feladatokat értékelték magas presztízsűnek.

FEOR-kereső a HR Portálon és FEOR-számok listája foglalkozás-keresővel.

index.hu
  • 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BMEinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Hölgyem, elkérhetem a gérvágót? Egyre jelentősebb a nők szerepe az építőiparban

Az építőipar férfias terep, ahol a nők jelenléte még mindig ritkaságszámba megy. A szakmát övező sztereotípiák és előítéletek sokáig távol... Teljes cikk

Mi tartja vissza a nőket a vállalkozás-indításban?

A nők gazdasági szerepvállalása növeli a termelékenységet, fokozza a gazdasági diverzifikációt és a jövedelmi egyenlőséget. Ugyanakkor a nők... Teljes cikk

Ők már juniorként 800 ezres kezdő fizetésre számíthatnak

A digitalizáció valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n... Teljes cikk