Svájci indexálás
Magyarországon 1997 és 2009 között az úgynevezett svájci indexálás alapján számították ki a nyugdíjak éves emelését. A svájci indexálás kombináltan a bérek növekedéséhez és az árak növekedéséhez köti a nyugdíjemelés mértékét, 50-50 százalékban bérnövekedés és árnövekedés határozza meg a következő évi emelés mértékét.
Története
1997 és 2009 között Magyarországon az úgynevezett svájci indexálás alapján számították ki a nyugdíjak éves emelését. A svájci indexálás kombináltan a bérek növekedéséhez és az árak növekedéséhez köti a nyugdíjemelés mértékét, 50-50 százalékban bérnövekedés és árnövekedés határozza meg a következő évi emelés mértékét.
A svájci indexálást a Bajnai-kormány egy 2009-es törvényben feltételessé alakította: a nyugdíjak éves emelését a GDP növekedésétől tette függővé: ha a GDP növekedése nem érte el a 3 százalékot, akkor csak az inflációt lehetett figyelembe venni; e felett a GDP-növekedéstől függően már egy sávos, tehát lépcsőzetesen emelkedő (a béreket és az inflációt 20:80-tól 50:50 százalékos arányig terjedő) vegyes indexálás vezetett be, ahol az 50:50 százalékos megosztás csak 5 százalékot elérő GDP-növekedés esetén volt alkalmazható. Ez előnyös volt a nyugdíjasoknak, hiszen a világgazdasági válság következtében a reálkeresetek csökkentek, vagyis a nyugdíjak reálértéke is csökkent volna 2010-ben.
Az Orbán-kormány csak az infláció ellentételezését, vagyis a reálérték megőrzését iktatta törvénybe; a gazdasági növekedésből való részesedést, vagyis a keresetnövekedés figyelembevételét törölte.
Előnyök, hátrányok
A svájci indexálás akkor előnyös, ha egyensúlyban van a bérek és az árak emelkedése. Hátrányos magas infláció esetén.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarországon 1997 és 2009 között az úgynevezett svájci indexálás alapján számították ki a nyugdíjak éves emelését. A svájci indexálás... Teljes cikk
A nyugdíjprémium évente egy alkalommal kifizethető összeg a nyugdíjasok számára. Abban az esetben jár, ha az adott évre várható GDP-növekedés... Teljes cikk
Egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) keretében olyan munkavállalók foglalkoztathatók, akiknek a munkájára időszakosan, alkalmilag van szükség. A... Teljes cikk
- "Tanévnyitó az utcán": tüntetések és sztrájkfenyegetés a kormány megszorításai miatt 3 napja
- Kinek jár özvegyi nyugdíj külföldön? Így változnak a szabályok országonként 4 napja
- Lehetne-e Férfi40? Rövidebb a férfiélet, de nagyobb a női teher – hol az igazság? 1 hete
- A dolgozók többsége szerint nyugdíjasként nem lesz elég megtakarításuk 2 hete
- Új törvény az özvegyi nyugdíjról: ki lesz jogosult rá 2026 után és ki nem? 2 hete
- Meddig lehet majd beváltani a nyugdíjasok 30 ezres utalványát? 3 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 3 hete
- Ezekben az európai országokban a legnagyobb a nyugdíjas szegénység 4 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 1 hónapja
- Miért a nyugdíjasokon spórol a kormány? 1 hónapja
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 1 hónapja