TESZT: Ön vajon mennyire verhető át online?
A vállalat dolgozói okozzák a legtöbb adatszivárgást.
A COVID alatt rendkívüli mértékben felgyorsult a digitális transzformáció, ennek köszönhetően pedig egyre több mindent tudunk elintézni online, akár magánügyről, akár céges feladatokról van szó. Az ugrásszerű fejlődésnek ugyanakkor van egy kockázatos oldala is: egyre gyakoribb a vállalati adatszivárgás. Mindez a hr és informatikai vezetők számára is új kihívást jelent, hiszen egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a munkatársak információbiztonsági ismereteinek bővítésére. Erre kínál megoldást a Training360 új e-learning tananyagsorozata, valamint egy ingyenes kvíz is. Utóbbi segítségével most bárki felmérheti, hogy mennyire felkészült a számítógépes bűnözők trükkjeivel szemben.
Hiába alkalmazza egy cég a biztonság terén a legkorszerűbb informatikai megoldásokat, ha a dolgozók figyelmetlenségét, vagy éppen hiányos ismereteit kihasználva az online bűnözők ezeket könnyedén megkerülik. „Az adatbiztonság nem csak a számítógéppel dolgozókat érinti, hanem mindenkit a vállalaton belül. A szerelők, a munkások, az értékesítők és még sokan mások mind-mind kezelnek személyes adatokat, vagy éppen vállalati titkokat. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a vállalatok alkalmazottai naprakészek legyenek az információbiztonság témakörében, felismerjék a különböző támadásokat és megfelelően kezeljék azokat” – mondja Kővári Bálint, a Training360 vállalati e-learning megoldásainak szakértője.
A szakember példákat is hozott arra, hogy mik okozzák a legtöbb biztonsági incidenst. Számos visszaélés forrása például a túl egyszerű jelszó (pl.: 123456), amit a számítógépes bűnözök pillanatok alatt feltörnek. „Tipikus az is, hogy valaki bonyolult, nehezen feltörhető jelszót használ ugyan, de abból csak egyet, vagyis több felületen ugyanazt adja meg. Így aztán ha valahol mégis fény derül a jelszóra, akkor azzal már mindenhová be tudnak jutni” – teszi hozzá Kővári Bálint. A szakember szerint egyre több fejfájást okoznak az e-mailben indított átverések, illetve egyéb „social engineering” típusú támadások is. Ezeknél az alkalmazottak hiszékenységét és az információbiztonság kapcsán felmerülő hiányosságokat használják ki a bűnelkövetők.
Biztonsági képzés és ingyenes teszt
Az ismerethiányból akadó hibákat még sokáig lehetne sorolni, de ami a lényeg, hogy ezeknek köszönhetően a személyes és vállalati adatok sincsenek biztonságban. A Training360 éppen ezért egy 9 részes e-learning tananyagsorozatot dolgozott ki, mely egyszerűen és közérthetően avatja be a vállalat dolgozóit a kiberbűnözők által alkalmazott praktikákba. Mindehhez társul még egy 250 kérdésből álló adatbiztonsági kvíz is, amellyel néhány perc alatt bárki fel tudja mérni, hogy mennyire mozog biztonságosan az online térben. Az ingyenes teszt itt érhető el.