Tiltott munkahelyi gyümölcsök: Skype, MSN, ICQ
Azonnali hatályú felmondással is végződhet egy ártalmatlan munkahelyi skypeolás, még akkor is, ha mindez semmilyen problémát sem okoz a vállalat rendszerében, derült ki a csütörtök délelőtt tartott sajtóbeszélgetésből, amelyet a NAVIGATOR Informatika Zrt., a NextiraOne Magyarország Kft., a Noreg Kft. és dr. Novák Tamás informatikai és munkajogász részvételével rendeztek. Mfor.hu tudósítás.
Internet vs. reggeli fekete
A Web@Work 2005-ös fel- mérése szerint az alkal- mazottak 52 százaléka inkább lemondana a reggeli kávéról, mint a munkahelyi internet személyes használatáról. A cégnél netezéssel töltött átlagos idő 12,6 óra/hét, a nem munkával kapcso- latos oldalak böngészésé- vel átlagosan 3,4 óra/he- tet töltenek a dolgozók. A felkeresett honlapok kö- zül a legnépszerűbbek a híroldalak, a személyes e-mail, az internetes bankszolgáltatások, az utazási és vásárlással kapcsolatos oldalak. Sokkal rosszabb a helyzet, amennyiben egy nemkívánatos vírust is "bekap" a gép, amely futótűzként terjedhet át az egész rendszerre. Ha tisztában voltunk vele (szándékos károkozás), hogy rossz fát tettünk a tűzre, nemcsak néhány havi fizetésünk bánja, de teljes kártérítési felelősség is terhel minket a vállalat felé, mesélte dr. Novák Tamás az informatikai és munkajog szakértője. Jelenleg ugyan még nincs olyan vírus, amely a Skype-on keresztül terjedne, de Erdélyi Gergely, a finn F-Secure víruskutatója szerint ha létezne, 1-2 perc alatt söpörne végig a világon.
Személyes emailcímbe nincs betekintés
A jogi szakértő úgy véli, a legfontosabb, hogy mindennel tisztában legyen a munkavállaló, s a szabályok írásban (munkaszerződés, munkaköri leírás, belső vállalati szabályzat) is le legyenek fektetve. A Ptk. és a munkajog mellett adatvédelmi kérdéseket vet fel a munkahelyi netezés, magáncélú levelezés vagy chatelő programok telepítése és használata.
Mivel a jog nem minden esetben ad kellő támpontot, ezért a munkáltatónak kell szemfülesnek lennie, ellenkező esetben pedig az adatvédelmi biztos álláspontját is kikérhetjük. "A személyes email cím esetén nem, de minden más esetben betekinthet a dolgozó leveleibe a vállalat" - válaszolta a jogász az mfor.hu-nak arra a kérdésre, mi történik, ha a cím ugyan nem, de a levél végén megjelenő céges aláírás személyes nevünket is tartalmazza.
A jogi aggályok mellett több vállalatvezetési és biztonsági kérdés is felmerül az ingyenesnek tűnő programok használatakor. Bánffy Miklós, a NextiraOne Magyarország Kft. műszaki igazgatója szerint a hangsúly azon van, hogy ezek a szoftverek csak addig ingyenesek, amíg nem céges keretek közt alkalmazzuk őket. "Számos plusz feladatot, biztonságvédelmi lépések bevezetését hárítja egy ilyen program az informatikai szakemberekre, mindezek pedig számszerűsíthetők" - magyarázta az igazgató. A Skype és a Messenger a többletköltség mellett is megérheti, a nagyobb multiknál azonban inkább ún. Unified Communications megoldásokat alkalmaznak, ami leegyszerűsítve egy céges chatelő program használatát jelenti.
A leggyengébb láncszem
Munkahelyen bátrabbak vagyunk
A Trend Micro 2005-ös felmérése megvizsgálta, miért folytatnak veszélye- sebb online tevékenysé- get munkahelyükön a fel- használók, mint otthon. A válaszadók 39 százaléka bízott saját IT-részlegé- ben, amely képes megfe- lelő védelmet nyújtani. A felelőtlenebbek 63 száza- léka elismerte, hogy nyu- godtan kattint gyanús webhelyre, mert van biz- tonsági szoftver a gépén. 2006-ban a NAVIGATOR Informatikai Zrt.-nél az ügyfelek mintegy 8 százaléka érdeklődőtt a Skype-jellegű programok bevezetése felől. Ez azt jelzi, hogy van igény a szolgáltatásra, ám ennek bevezetéséhez a beszélgetés alapján egy informatikailag képben lévő okos vállalatvezetőre, jó biztonsági rendszerre és tudatos dolgozókra van szükség. Ugyan a legmodernebb védelmi megoldások sem áthatolhatatlanok, a leggyengébb láncszemnek a résztvevők mégis a munkavállalót tartják, aki általában kellő felvilágosítás hiányában kezdi használni a kapott programokat. Szélesebb körű kommunikációval csökkenhetne a rövidebb hosszabb időre leálló vállalati rendszerek száma, de amíg gyanútlan és rakoncátlan felhasználóból akad több, addig inkább a tiltás eszközéhez nyúlnak a vezetők. A dolgozó addig is, megpróbálja kijátszani a rendszert, mert a tiltott gyümölcs azért mindig édesebb...
Istvánko Viktória
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
WiFi-n innen, mobilon túl
Internetes csevegők: átok vagy áldás?
Közösen fejleszt a Polycom és a Skype
Az iwiw és társai: nagy buli, nagy pénz
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Stratégiai irányváltást jelentettek be a Duolingonál: a nyelvtanuló alkalmazást működtető cég a jövőben komolyan épít a mesterséges... Teljes cikk
Az AI el fogja venni a munkánkat? Aki programozással, adminisztrációval vagy írással foglalkozik, annak számolnia kell ezzel. Más szakmákban a... Teljes cikk
A pandémia egyik hozadéka volt a home office elterjedése és ezzel együtt az internetes térben bonyolított megbeszélések is virágzásnak indultak. A... Teljes cikk