Várólistán a megváltozott munkaképességű álláskeresők
Bár gondolhatnánk, hogy a távoli munkavégzés elterjedése a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását is előre viszi, sok esetben éppen ők lettek a leépítések, átszervezések áldozatai. Sok munkáltató inkább kifizeti a rehabilitációs hozzájárulást, mint hogy elinduljon a foglalkoztatás útján, pedig speciális segítséggel megbízható, lojális munkavállalókat nyerhetne.
2020-ban az otthoni munkavégzésre történő átállás természetesen a megváltozott munkaképességű munkavállalókat is érintette. Egy részüknek jó lehetőséget jelentett a távoli munkavégzés, sokakat azonban az átszervezések, bezárások miatt elbocsátottak munkahelyükről. 2020-ban a korábbi időszakhoz képest többszörösére nőtt a munkát kereső megváltozott munkaképességű emberek száma Budapesten és agglomerációjában, s a megnövekedett igényekkel az egyre csökkenő számú, és alulfinanszírozott munkaerő-piaci szolgáltató nem tudott lépést tartani, hívja fel a figyelmet Vég Katalin, a Salva Vita Alapítvány ügyvezető igazgatója. Ezért sok megváltozott munkaképességű ember vár különböző várólistákon arra, hogy támogatást kapjon az álláskereséshez. Nem könnyíti meg a helyzetet, hogy számos vállalkozás, cég jelentős leépítéseket hajtott végre az elmúlt egy évben.
Azonban számos cég szeretett volna humánusan és szakszerűen eljárni a megváltozott munkaképességű munkatársak otthoni munkavégzésével kapcsolatban, de hogyan lehet őket jól segíteni ilyen helyzetben? Ezekben a kérdésekben a munkaerő-piaci szolgáltatások sok esetben tudtak támogatást, szakszerű segítséget nyújtani, mondja Vég Katalin.
A megváltozott munkaképességű emberek munkaerő-piaci elhelyezése mindig kihívás, ami nagy körültekintést és szakértelmet igényel. A munkáltatói oldalról sem elég a nyitottság, hiszen a fogyatékos emberek speciális igényeinek biztosítása elkötelezettséget, és a kezdeti időben energiabefektetést kíván. Ez lehet az egyik oka annak, hogy - minden jó szándék ellenére -, a munkáltatók többsége az alkalmazás helyett a rehabilitációs hozzájárulás megfizetése mellett dönt.

Támogatott felkészítés, beillesztés
Szerencsére vannak olyan vállalkozó szellemű cégek, amelyek meg merik tenni a szükséges lépéseket, és nem bánják meg, mert erőfeszítéseik megtérülnek. Nagy segítség számukra, ha ilyenkor igénybe tudják venni olyan szervezetek szolgáltatásait, amelyek kifejezetten megváltozott munkaképességű embereknek, ill. cégeknek segítenek a sikeres foglalkoztatás megvalósításban. A toborzástól kezdve a kiválasztáson, felkészítésen, a hivatalos iratok intézésén át, a betanításig, a beilleszkedés támogatásáig és az utókövetésig támogatják az álláskeresőket és a munkáltatókat egyaránt, sorolja az ügyvezető igazgató. A nyitott cégek megtapasztalják, hogy a megváltozott munkaképességű emberek mennyire hálás, megbízható, lojális munkaerőt jelentenek.
A jogszabályi változások követése sem mindig könnyű, az idén januárban például számos jogszabály változott, ami a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását érinti. A munkaerő-piaci szolgáltatók ezeket a változásokat nyomon követik és gyakorlatias útmutatással szolgálnak a cégeknek és az érintett álláskeresőknek is.
A járvány vége talán már látszik, de látszanak azok a negatív hatások is, amit a hosszú ideig tartó bezártság és az emberi kapcsolatok hiánya idézett elő. Még olyanok is megtapasztalhatták a depresszió és a szorongás tüneteit, akik korábban nem, az arra hajlamos emberek pedig még inkább ki vannak téve a pszichés problémáknak. A munkáltatók ezt felismerve több helyen pszichológiai konzultációt biztosítanak munkavállalóik számára, de a COVID-fertőzésen átesett, a betegség utóhatásai alatt álló munkavállalókat is igyekeznek támogatni.
Sajnos, az esélyegyenlőségi programok ebben az évben rendre elmaradtak, és a szemléletformáló tréningek iránt sem volt nagy a kereslet. Ugyanakkor a cégek nyitottak az új, online megoldásokra, hiszen úgy tűnik, erre hosszabb távon is érdemes berendezkedni. Ez természetesen a szolgáltatók részéről is nagyfokú rugalmasságot és innovációs képességet kíván.
Az ehhez hasonló váratlan helyzetekben a szokásosnál is jobban érződik a folyamatosan, stabilan és a szükségletekhez igazodó nagyságrendben működő munkaerő-piaci szolgáltatások hiánya. Pedig a megváltozott munkaképességű emberek még mindig kiaknázatlan munkaerőt jelentenek a gazdaság számára. Foglalkoztatásukkal mindenki jól jár. Az érintettek, a cégek és a gazdaság is.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
A gyengélkedő ipar, a visszaeső megrendelések és a lassuló bérdinamika egyszerre szűkítik a lehetőségeket. Mészáros Melinda, a Liga... Teljes cikk
2025 decemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak száma 4 millió 624 ezer fő volt, ami az őszi hónapokhoz képest további csökkenést jelez. A... Teljes cikk
A magyar munkaerőpiac 2026-ra jelentős átalakulás előtt áll – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának évindító... Teljes cikk
- Ők adják a munkát a nyugdíjasoknak: itt a lista a legnagyobb szövetkezetekről 1 hete
- Viszlát fluktuáció: stabilitást hoznak a magyar iparba a fülöp-szigeteki munkavállalók 2 hete
- Így csökkenthető a fluktuáció: juttatások, amelyek valóban számítanak a munkaerő megtartásában 3 hete
- 300 ezer új munkahely, adómentes bérek – mutatjuk, milyen munkavállalói ígéretek hangoztak el hétvégén 3 hete
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 3 hete
- Értékteremtés a változó munkaerőpiacon – Z generációs szemlélet a HR-ben 3 hete
- Több napot dolgozhatnak az idénymunkások 2026-tól – változnak az EFO-szabályok 4 hete
- Külföldi munkaerő Magyarországon: szervezeti tapasztalatok és tanulságok 4 hete
- "Ez nem gazdasági siker, hanem zsákutca" – Kapitány István nekiment a vendégmunkás-rendszernek 1 hónapja
- A munkaerő-képzés felé bővíti portfólióját a Prohuman 1 hónapja
- Tűzoltás vagy stratégia? Így lehet kockázat a munkaerő-kölcsönzésből 1 hónapja


Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben