kapubanner for mobile

Veszélyes anyag a dolgozók vérében - mi zajlik az akkufeldolgozóban?

A bátonyterenyei SungEel HiTech Hungary Kft. akkumulátor-feldolgozó üzem több dolgozójánál határérték feletti nikkelszennyezést mutattak ki – egyesek magánlaborban végeztek vizsgálatot. A munkások egészségük miatt aggódnak, a veszélyes anyagok hosszú távon súlyos károkat okozhatnak – írja az Átlátszó.

Nikkel a dolgozók vérében - mi zajlik az akkufeldolgozóban?-

Akkumulátor-feldolgozói kapacitásának bővítésére készül a dél-koreai SungEel Kft. akku-feldolgozó bátonyterenyei üzeme, melyet korábban számos bírsággal és működésének felfüggesztésével is sújtott a hatóság. Bár a cég állítása szerint a korábbi hiányosságokat felszámolták, egy laborvizsgálat eredményei szerint a dolgozók szervezetében jelenleg is határérték feletti nikkel-szennyezés mutatható ki. Az üzem működése és bővítése ellen a helyiek május elején lakossági fórummal és több ezer aláírást tartalmazó petícióval tiltakoztak – írja az Átlátszó oknyomozó újság.

A cég a hatósági előírások betartását ígéri, ám egyes jelek szerint most sem megfelelőek a működési feltételek az újranyitott üzemben. A lakosság pedig tiltakozik a házaik közelében lévő, több tízezer tonna veszélyes hulladékot feldolgozó üzem ellen.

Elvileg a SungEel Hitech Hungary Kft.-nél, mint kiemelt egészségügyi kockázatot jelentő tevékenységű vállalatnál a munkavállalókon éves rendszerességgel történnek orvosi vizsgálatok, a legutóbbira 2024. szeptember 30-án került sor. Fokozott expozíció miatt szeptember óta nem történt kötelező kontrollvizsgálat, ezért néhány dolgozó magánlaborban vizsgáltatta magát, ahol a nikkel szintje határérték felett volt. 12 fő esetében mutattak ki nikkelre fokozott terhelést.

Az Átlátszóhoz eljutott információk szerint a munkavállalók a cégnek és a megyei hatóságnak is jelezték a problémát, ám érdemi lépések nem történtek.   

A 12 főnél soron kívüli orvosi alkalmassági vizsgálatot végeztek, mely alapján a munkát végzőket alkalmasnak minősítették a foglalkoztathatóságra.

A dolgozók szerint a különböző rákkeltő nehézfémek kiszűrése a munkahelyi légtérből nem megfelelően történik.

A fokozott terhelést érintően vizsgálódott a kormányhivatal is, a vizsgálat lezárására még nem került sor.

kép: freepik

  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Munkahelyi baleset: mit kell tennie a dolgozónak és a munkáltatónak?

Egy munkahelyi baleset nemcsak váratlan, de komoly következményekkel is járhat a dolgozó egészsége és megélhetése szempontjából. Éppen ezért... Teljes cikk

Sokkoló adat: a halálos munkabalesetek negyede nem is munkahelyen történik

A legfrissebb uniós adatok szerint 2023-ban a halálos munkabalesetek negyede nem gyárakban, nem építkezéseken, hanem közterületen történt. Az EU-ban... Teljes cikk

Krízisben a szakma: kimerültek és kiégettek a HR szakemberek

Súlyos mentális válságban a HR szakma. A magyar HR szakemberek több mint fele (58%) gyakran vagy állandóan kimerült, minden harmadik HR-es (36,6%)... Teljes cikk