logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2018.10.05 - 7 éve
Oláh Zsófia

Még néhány szó az egyenlő bánásmódról

Arra gondoltam, hogy az egyenlő bánásmódról érdemes még ejteni pár szót. Különösen azért, mert az elmúlt években felmondásos perekben sokszor előfordult, hogy a munkavállaló nem csak arra hivatkozott, hogy a felmondás önmagában

Arra gondoltam, hogy az egyenlő bánásmódról érdemes még ejteni pár szót. Különösen azért, mert az elmúlt években felmondásos perekben sokszor előfordult, hogy a munkavállaló nem csak arra hivatkozott, hogy a felmondás önmagában jogellenes, hanem arra is, hogy a munkáltató ezen felül visszaélt valamilyen jogával vagy megsértette az egyenlő bánásmód követelményét. A munkáltatók kérdőn néznek ilyenkor: „Mi ez az egész már megint? A felmondás rendben van, de mégis elbukhatjuk az ügyet?” El bizony.

Hogy néznek ki az ilyen ügyek?

A mai témához példaként hozott ügyet két posztban fogom elmesélni nektek. Ma arról lesz szó, hogy hogyan merül fel az egyenlő bánásmód megsértése a felmondásos ügyekben, és mit kezd vele a bíróság. Jövő héten pedig az lesz a téma, hogy az ügyben milyen döntés született, és a mi benne a tanulság.

Egy cég átszervezésre hivatkozott, és elbocsátotta a biztonsági vezetőt. A biztonsági osztályt addigi formájában megszüntették, az osztály csoportjait és munkavállalóit más igazgatóságok és osztályok alá szervezték. Ezzel egyidejűleg a munkáltató más területeken dolgozó még egy osztályvezetőt, és egy csoportvezetőt is elbocsátott.

A volt biztonsági vezető két dolgot állított a perben. Egyrészt szerinte olyan új osztályt hoztak létre, aminek a funkciói túlnyomórészt korábban hozzá tartoztak, és aminek a vezetésére való alkalmasságát korábban bizonyította. Ezért az átszervezés nem indokolta az ő kirúgását.

Azt is állította, hogy valójában az életkora és a munkaviszonyának hossza miatt rúgták ki, nem az átszervezés miatt, és ezzel a munkáltató megszegte az egyenlő bánásmód követelményét. Arra hivatkozott, hogy a korábbi vezérigazgató olyan kijelentést tett, hogy a hosszabb munkaviszonnyal rendelkező, idősebb munkavállalóknak fel kell mondani. Ez szerinte meg is valósult, mert vele együtt a hasonló korú és régóta a cégnél dolgozó munkatársait is elbocsátották.

Hm... Azért nem teljesen irreális, hogy egy cégnél ilyesmi történjen. De még ha el is hangzott egy ilyen szerencsétlen kijelentés, nem biztos, hogy a cég valóban megsértette a diszkrimináció tilalmát.

Mit vizsgál a bíróság, és milyen sorrendben?

Az ilyen ügyekben a bíróság először azt vizsgálja, hogy maga a felmondás rendben volt-e: világos, hogy miért mondtak fel, valóban megtörtént-e az abban felhozott ok és abból tényleg következik-e, hogy a munkavállalóra nincs szükség.

Ezen a szűrőn a felmondás az ügyben átment. A munkáltató sikeresen bizonyította, hogy ténylegesen és nem mondvacsináltan átszervezés történt, az újonnan létrehozott osztály többletfeladatokat is ellátott a korábbi biztonsági osztályhoz képest, ezért annak vezetésére a munkavállaló nem lett volna alkalmas. A felmondás maga tehát pipa. Lássuk az egyenlő bánásmód kérdését.

A bíróság két esetben vizsgálja az egyenlő bánásmód megsértését. Egyrészt akkor, ha a felmondás egyébként jogszerű – az ügyben ez történt. Ha a felmondás jogszerűtlen, akkor csak akkor, ha a munkavállaló az egyenlő bánásmód megsértése miatt sérelemdíjat is kér vagy kéri a visszahelyezését is a munkakörébe. Tehát nem akarja elhagyni a céget. Ez azért fontos, mert alapból azért, mert jogellenes a felmondás, az új törvény alapján már nem lehet visszahelyezést kérni. De ha a munkáltató megsértette az egyenlő bánásmód követelményét is, akkor igen. Ez munkáltatói szempontból nagyon nem mindegy...

A példaügyből kiderül legközelebb, hogy mi védett tulajdonság, és mi nem az, és hogy milyen szempontokat vizsgál a bíróság a diszkriminációval kapcsolatban. De ennyi szerintem elég is a munkajogból mára, innen folytatom a jövő héten...

 

 

 

 

Címkék:
Oláh Zsófia

Kötetlen stílusban munkajogról, HR-eseknek Oláh Zsófia, ügyvéd évek óta látja el munkajogi tanácsokkal cégek HR-eseit komplex projektjeik és mindennapi problémáik kapcsán. Zsófia az új generációs OPL Ügyvédi Irodánál dolgozik.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
Munkaiszony vagy munkaviszony blogja

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu