logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2016.11.28 - 9 éve
A-Coaching

Célkitűzés: okosan vagy merészen?

A személyes és szakmai sikerek, a fejlődés egyik kulcsa a megfelelő célkitűzés. Ilyenkor év végén aktuális a következő éves fejlődési tervek összeállítása, a személyes és szervezeti célok meghatározása. Hogyan tudják a cé

A személyes és szakmai sikerek, a fejlődés egyik kulcsa a megfelelő célkitűzés. Ilyenkor év végén aktuális a következő éves fejlődési tervek összeállítása, a személyes és szervezeti célok meghatározása. Hogyan tudják a céljaink leginkább támogatni a határaink feszegetését?

„Rendkívül fontos, hogy legyenek nagy célok és azon belül részcélok napokra lebontva. Én így élem az életemet.” (Hosszú Katinka olimpiai bajnok úszó)

Az üzleti világban és a személyes fejlődésben legelterjedtebb célkitűzési modell a SMART célmeghatározás. Az angol betűszó – magyarul „okos” cél — az optimális célok öt jellemzőjét foglalja össze: Specific (konkrét), Measurable (mérhető), Achievable (elérhető), Relevant (releváns), Time-bound (időhöz kötött). Tehát a „szeretném, ha jobb lenne az állóképességem” célkitűzés SMART formában így hangzik „az a célom, hogy jövő szeptemberben x időn belül teljesítsem a félmaratont.”

A SMART-modell kritizálói szerint ez a formula a biztonságos, kockázatmentes, reális célok elérésében segít bennünket, és sok esetben nem rejt nagy kihívásokat.

Hasonló, ám kevésbé ismert modell a PRISM (prizma). A PRISM-cél személyes (Personal), reális (Realistic), érdekes (Interesting), konkrét (Specific) és mérhető (Measurable). Itt két új, szubjektív elem jelenik meg: a cél „személyes” és „érdekes” mivolta biztosítja, hogy azonosulni tudjunk a céllal, és valóban motiváltak legyünk a cél elérésére. Ilyen cél lehet például az, hogy „írok egy könyvet az úti élményeimről jövő év végéig.”

„Célozd meg a Holdat! Még ha elhibázod is, a csillagok közt landolsz.” (Les Brown író)

img_3426-2

A merész célok (Courageous Goals) fogalmát a Challenging Coaching modell szerzői vezették be. John Blakey és Ian Day szerint a fenti „hagyományos” célkitűzések túlságosan a bal agyféltekénkre támaszkodva születnek, és ezért nem ösztönöznek valódi fejlődésre. A merész célkitűzés bekapcsolja a jobb agyféltekét is, és valódi átalakulást, változást hoz.

A módszer lényege, hogy „merjünk nagyot álmodni.”  A fennálló paradigmák megkérdőjelezésével olyan célt tűzzünk ki, amely lelkesít bennünket.

A merész célok ismertetőjegyei

Kétféle ismérv alapján lehet felismerni a merész célokat:

1. Milyen érzések fognak el, ha a célodra gondolsz? Izgalom, félelem, lelkesedés, kalandvágy? Szárnyra kel a fantáziád? Tervezgetni kezdesz? — Ha az előbbi kérdésekre igennel válaszoltál, biztos lehetsz benne, hogy a célod elérése változást fog eredményezni.

2. Hogyan reagál a környezeted, ha mesélsz nekik a célodról? Felháborodnak? Lehetetlennek tartják? Megrémülnek a tervedtől, az azzal járó változásoktól? Azonnal kifogásokat hoznak, miért ne kezdj bele a megvalósításba? — Ha az ismerőseid, kollégáid azt válaszolják, hogy „de hát ezt így nem lehet”, megnyugodhatsz, jó úton jársz. A célod teljesítésével biztosan átléped a saját határaidat, és fejlődni fogsz.

Ez a cikkem az Üzlet és Pszichológia 2016. október-novemberi számában jelent meg.

A szerző bemutatkozik

Szabados Andrea vagyok, humánfejlesztési és vállalati kommunikációs szakember. Vezetői coachként az együttgondolkodó partner szerepében dolgozom. Inspiráló, kreatív szellemi műhelyt teremtek munkám során. Ügyfeleim – elsősorban innovatív, technológiai vállalatok vezetői és tehetséges munkatársai – a coaching szemlélet elsajátításával párhuzamosan bővítik eszköztárukat és fejlesztik készségeiket. Okleveles közgazdász vagyok, két évtizedes vállalati kommunikációs és humánfejlesztési tapasztalattal rendelkezem. A Nemzetközi Coach Szövetség által akkreditált coachként (ACC) a magas színvonal és az állandó szakmai fejlődés mellett köteleztem el magam. Jelenleg a PCC minősítés megszerzésén dolgozom. Rendszeresen publikálok a hazai és nemzetközi szaksajtóban. Öt idegen nyelven beszélek. A Professzionális Coaching Egyesület alapító elnökeként három évig aktívan dolgoztam a coaching népszerűsítéséért a társadalomban. Két kiskamasz fiammal folyamatos fejlődésre inspiráljuk egymást.

Címkék:
A-Coaching

Szabados Andrea Vezetői coach, szervezetfejlesztő Az eredményorientált fejlesztés jegyében partnerként együtt gondolkodom ügyfeleimmel. Inspiráló, kreatív szellemi műhelyt teremtek. Kérdezek, visszajelzek, elgondolkodtatok. Kifogásokat irtok, cselekvésre buzdítok. Ügyfeleim elsősorban innovatív cégek vezetői és tehetséges munkatársai. Okleveles közgazdász vagyok, két évtizedes vállalati kommunikációs és humánfejlesztési tapasztalattal rendelkezem. Szakértőként számos sikeres egyéni és szervezetfejlesztési projektben vettem részt. Magyar, angol és német nyelven tartok tréningeket és vezetői coachingot. Nagyvállalatokkal és startupokkal is dolgozom. Főbb ügyfeleim: Vodafone Hungary, IBM DSS Hungary, Magyar Telekom, GE Hungary, Hewlett-Packard, Accenture, Dorsum Zrt., XAPT Kft., KBOSS.hu Kft. (Számlázz.hu). A Nemzetközi Coach Szövetség által akkreditált coachként a magas színvonal és az állandó szakmai fejlődés mellett köteleztem el magam. 2000 óra vezetői coaching tapasztalattal jelenleg a PCC minősítés megszerzésén dolgozom. Rendszeresen publikálok a nemzetközi és hazai szaksajtóban. A Professzionális Coaching Egyesület alapító elnökeként három évig tevékenyen részt vettem a coaching népszerűsítésében. Öt idegen nyelven beszélek. A TEDxLibertyBridgeWomen társalapítójaként és kurátoraként szívügyem a változás- és cselekvésorientált közösség építése, az értékes gondolatok megosztása szélesebb közönséggel. Két kamasz fiam van, akikkel folyamatosan gyakorlom a coaching szemléletű szülő szerepét.
Szakmai személyiségemet szupervízióban és egyéb önismereti formákban folyamatosan fejlesztem. Komplex programok esetén szakképzett, megbízható kollégák bevonásával, csapatban dolgozom. Együttműködéseim alapja minden esetben a kölcsönös bizalom. Hiszek a változásban és a fejlődésben. Ha fejlődnél vagy munkatársaidat, csapatodat fejlesztenéd, keress bizalommal. Szabados Andrea Tel.: 3630 2463131 Email: szabados at a-coaching.hu

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
A vezetőkkel gondolkodó

Inspiráló és provokatív gondolatok, esettanulmányok vezetésről, szervezeti kultúráról, fejlődésről, együttműködésről, elakadásokról és megoldási lehetőségekről. Szabados Andrea vezetői coach, szervezetfejlesztő, TEDx kurátor blogja.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás tippek érthető jog online tanulás szabadság profitárgyaló tanulás önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu